Ha a dánok gasztronómiájára gondolunk, tuti legtöbbünknek ezek a csodás, színes-szagos, jellemzően hallal telehalmozott szendvicsek jutnak eszébe. Ők smørrebrød névre hallgatnak, ami szó szerint nyitott szendvicset jelent. A szendvics alapját szinte mindig valamilyen tömörebb rozskenyér adja, amit krémsajttal vagy vajjal megkennek, és mindenféle földi jóval megpakolnak. Lássuk, hogyan készül!
A smørrebrød elnevezés a dán smør, azaz vaj, illetve a brød, azaz kenyér szavakból ered, de természetesen túlmutat egy sima vajas kenyéren.
A lényeg, hogy egy sötét, masszív, tömött rozskenyérszeletre kerül vaj (vastagon), és erre a feltétek eszméletlen garmadája: valamilyen fehérje, ami legtöbbször pácolt hering, füstölt lazac, szalámi, sonka és/vagy főtt tojás, roppanós zöldség (zöldsaláta, retek, ecetes uborka), friss zöldfűszer (petrezselyem, kapor) és tormakrém, majonéz vagy mustár.
Mi most uborkával és egy hagyományos skandináv feltéttel, gravlax-szal díszítettük fel.
A gravlax valójában nem más, mint a lazac hidegen pácolt elkészítési módja, a húst itt só és cukor keverékével érlelik hűtőben.
Hogy még szebb legyen a végeredmény, egy céklát is a páchoz reszeltünk, így a lazacunk szép lila kérget kapott.
Hozzávalók a gravlaxhoz:
60 dkg lazac, 200 g cukor, 200 g só, 2 ek koriander, 1 ek fekete bors, 1 kis cékla, 1 citrom, 1 dl vodka, 1 csokor kapor.
Elkészítés:
- A lazacot, ha kell, megnyúzzuk. A sót és a cukrot összekeverjük, és kiterített folpackra halmozzuk a felét.
- Mozsárban összetörjük a fekete borsot és a koriandert, majd a felét a cukor-só rétegre szórjuk.
- Lereszeljük a céklát és a citromhéját. Egy tálkába tesszük az aprított kaporral együtt, majd hozzáöntjük a vodkát és belefacsarjuk a citrom levét. Alaposan összekeverjük, a felét pedig a cukor-só rétegre halmozzuk.
- Jöhet végre a lazac, óvatosan ráhelyezzük az eddigi rétegekre. A tetejét megszórjuk a maradék koriander-bors mixszel, majd rákanalazzuk a céklás keverék másik felét, és amennyire lehet, elegyengetjük rajta. A rétegezést a cukor-só másik felével zárjuk.
- Ráhajtjuk a folpack lelógó részeit, majd az egészet alaposan és szorosan betekerjük több réteg folpackba.
- A "lazactéglát" egy edénybe vagy kis sütőformába tesszük, a tetejére pedig ráhelyezünk egy egyenes aljú dobozt, tálat vagy vágódeszkát. Súlyokat pakolunk a tetejére, így folyamatosan lenyomva a lazacszeletet.
- Az egészet hűtőbe tesszük legalább 1-2 napra. Ezalatt a só kivonja a nedvesség egy részét a lazacból, ami így érlelődik és tömörebbé válik.
- A kész gravlax tetejéről letöröljük a fűszereket és a sós keveréket, majd éles késsel vékonyan felszeleteljük.
Hozzávalók a smørrebrødhoz:
40 dkg rozskenyér, 200 g krémsajt, 1 db kígyóuborka, zsenge csírák
A rozskenyeret felszeleteljük, és megkenjük krémsajttal, rápakoljuk a lazacszeleteket és a szeletelt uborkát. Csírákkal díszítjük és tálaljuk. Jó étvágyat!
A pácolt lazacos smørrebrød teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több házi finomság itt:
- "A magyaros gombalevesnek semmi köze a régi menzákról megismert nívótlan utánzathoz" - Főszerkesztőnk receptje a klasszikus gombaleves feltámasztásáért
- Csirkés Alfredo – Az olasz házi tészta, amit némafilmszínészek vittek Hollywoodba
- Vodka a paradicsomos tésztában? – Íme a vadító recept, ami az új kedvenced lesz