A grapefruit nagyon egészséges, így nyilván az ember azt gondolná, hogy semmi probléma nem akadhat, ha rendszeresen fogyasztjuk. A grapefruit tele van C- és A-vitaminnal, továbbá káliummal, mely mind hozzájárul az egészséghez. Sokan ráadásul nemcsak gyümölcsként fogyasztják szívesen, hanem kifacsarva is, reggeli frissítőként, mellyel beveszik a gyógyszereiket.
Vannak ellenjavallatok!
A grapefruit számos gyógyszer hatását befolyásolhatja, többek között a koleszterinszint-csökkentőkét, a szorongásoldókét, a különféle szív- és allergiagyógyszerekét, valamint a kilökődésgátlókét.
Ez a gyümölcs a gyógyszerek abnormálisan magas szintjét eredményezheti a véráramban. Ez azért lehetséges, mert grapefruit kölcsönhatásba lép a belekben található citokróm nevű enzimmel, amely számos különböző típusú gyógyszer lebontásáért felelős.
A grapefruitban található, furanokumarinok néven ismert vegyületekből származó részecskék úgy kötődnek az enzimhez, hogy visszafordíthatatlanul blokkolják annak működését. Ennek eredményeképpen több olyan gyógyszermolekula kerül a véráramba, amelyre az enzim hatással van
– írja a Házpatika az IFL Science cikke alapján.
Súlyos mellékhatások léphetnek fel
A grapefruit hatására véráramba kerülő gyógyszer komoly problémákat okozhat. Egy esettanulmányban például arról számoltak be, hogy egy májátültetésen átesett beteg, aki a kilökődés kockázatának csökkentése érdekében a Takrolimusz nevű gyógyszert szedte, akut veseműködési zavarral került kórházba. Később kiderült, hogy egy hét alatt 1,5 kilónyi lekvárt fogyasztott, melynek egyik fő alapanyaga a grapefruit volt.
Érdemes tehát alaposan átolvasnunk a betegtájékoztatót, vagy ha nem vagyunk biztosak abban, hogy fogyaszthatunk-e egy adott gyógyszer mellett grapefruitot, akkor kérdezzük meg az orvosunkat.
Még több életmód itt: