Liszt és víz, ez a két legősibb és legegyszerűbb alapanyag szükséges ahhoz, hogy az alaptésztát elkészítsünk. Ki-mit tesz hozzá még? Ez a hazájában fellelhető egyéb alapanyagok függvénye. Egy csipet sóval sosem hibázhatunk, és egy kis olajozással is csak jót tehetünk a lepénynek. Élesztő nem szükséges, de bizonyos esetekben, helyeken használnak a lepénytésztához. A török gözleme például e nélkül készül, a lehető legegyszerűbben és leggyorsabban.
Tudtad?
A tészta begyúrása után a pihentetést sosem szabad kihagyni, ezalatt a glutén dolgozik benne, így utána könnyen nyújthatóvá válik.
Töltelék és tészta
Mialatt pihen a tészta, van időnk elkészíteni a tölteléket a lepényhez. Az itt megtalálható spenótos-fetás összeállításon kívül tojásos, húsos, sajtos, burgonyás és más gözlemevariációk is léteznek, de talán ez a legismertebb, legkelendőbb és legfinomabb. Gyorséttermekben a pizzához hasonló élesztős tésztát készítenek hozzá, de, ahogy korábban írtam, eredetileg nem kerül bele se élesztő, se kovász.
Berlinben kóstoltam először, a Boxhagner platzon vagyis téren, ahol minden hétvégén van piac, egyik napon a kistermelők pakolják ki csodálatos terményeiket, másnap a kézműves és ócskapiac üzemel. Az egyedi készítésű pólóktól kezdve a két eurós ki tudja mióta a bemutatópolcon álló, poros napszemüvegeken át a 100 éves fotelon keresztül mindent megtalálhatunk. Ilyenkor ételes, italos pultok is kitelepülnek, nehogy étlen-szomjan maradjanak a kedves vásárlók. Az egyik sátor alatt készül a világ legfinomabb töltött lepénye, a török gözleme.
Azok a csodás hölgyek
A pult mögött tüsténkedő, csodás ruhákba, kendőkbe öltözött török hölgyek vékonyka sodrófával pillanatok alatt hajszál vékonyra nyújtják, sodorják az előre begyúrt, puha tésztát. Ezt vékonyan megkenik a kért töltelékkel, félbehajtják, és pár perc alatt összesütik, forgatják, tálalják.
Az enyémben perillalevél, petrezselyem, valamint kecskesajt volt, nem tudtam pontosan kideríteni az összes összetevőt, de életem legjobb streetfoodját ettem.
Vaj és sütő
A kerek, kupola formájú, öntött vas sütőn tényleg hihetetlen gyorsan megsülnek a lapos lepények. Valaki nyújtja, valaki süti a tésztát, megosztják a munkát az asszonyok. A tésztát sütés közben kenik meg a töltelékkel, aztán összehajtják, és jól megvajazzák, hogy kívül szuper roppanós maradjon. Vajjal minden jobb, illatban is megdobja az étkezési élményünket, miközben messziről is odavonzza az éhes embereket.
Feta és spenót
Ezt a két alapanyagot tényleg minden nemzet szívesen használja, közösen töltenek velük nem csak lepényt, friss tésztát is, például: raviolit az olaszok, burekbe tekerik a balkáni népek, és spanakopita néven a görögök is jegyzik a maguk sós pitéjüket. A sokféle variáció közül a magyar ízlésnek legmegfelelőbb talán a spenótos-fetás töltelékkel sült gözleme, ezért így készült az itt álló recept is. Nektek azonban induljon el az ötletsereg az olvasottak után a fejetekben, és készítsétek el saját változatban!
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: