A gőzgombóc legismertebb feltalálási helye a sípályák, hütték világa, ami ugye jócskán telet feltételez, mint évszakot. Éppen ezért még most, a hideg idő utolsó leheletének okán érdemes lesz elkészítenetek, íme pár jó tanács hozzá.
A gőzgombóc tésztájáról
Könnyű, élesztős knédlitészta, ami készül, tele lesz sok levegőbuborékkal, no nem olyan nagyokkal, csak épphogy, hiszen nem a szivacsos állag a célunk. A lisztet érdemes átszitálni, ez segítheti az élesztő által beindított légiesítő folyamatot. Csak friss élesztőt használjunk, ezt morzsoljuk langyos tejbe, és szórjunk hozzá egy-két kanál cukrot, hogy legyen mit ennie, ettől felfutása grandiózus lesz. Egy tojás és két evőkanál vaj kell még a végleges puhaság eléréséhez.
Először fakanállal forgassuk össze az egészet, majd, mivel a kéz melegétől lesz tökéletes, most hagyjuk ki a robotgépet, és mi magunk gyúrjuk össze.
A kis, puha adag tésztánkat tegyük tiszta konyharuhával letakart tálban meleg helyre. Lehet ez a sütő, ami icipicit meleg, vagy a vánkos alá, ha ismeritek még ezt a kifejezést a párnára, vagy csak egy jó vastag takaró alá. Vigyázat, nagyon beindul a terjeszkedés, tehát nagy tálat használjatok! Egy óra múlva borítsátok lisztezett felületre, könnyed mozdulatokkal gyúrjátok össze, majd nyújtsátok ki a tésztát.
A töltelékről
A germknödel, vagyis a gőzgombóc mit sem érne desszertként, ha nem lenne benne az isteni, az utánozhatatlan, a százszázalékos és cukormentes szilvalekvár! Tényleg ilyet keressetek az elkészítéshez. Egyrészről azért, mert a jó szilvához nem kell semmi csak idő, szép lassan, hosszú órákon át készül. Pont ezért drágább is mint a silányabb termékek, de itt az idő, most még jól fog esni a lekváros gombóc! Másrészről a nem tisztán szilvából készült lekvárok folyósak és eláztatják a tésztát, ilyenkor könnyen kilyukad és kifolyik a beltartalom, a helyett, hogy mi lapátolhatnánk be. Sokan fahéjjal bolondítják a szilvás tölteléket, finom lesz úgy is, de akkor a mák már kevésbé érezhető, el is hagyható.
Tudtad?
A gőzgombóc egyik újított változata a málnalekvárral töltött és darált dióval szórt gombóc. Ezt és a még újabb cseresznyelekváros, pirított mandulaforgácsos receptet is érdemes kipróbálni!
A szószról
Itt egy szabály létezik, hogy a több az tényleg több. Minimum dupla adagot érdemes a vaníliasodóból készíteni, ha nem rögön háromszorozzuk meg. Ahány tojássárgája, annyi deci tej, és sok vanília, lehetőleg vaníliarúdból kikaparva, vagy esszenciaként az öntethez keverve. Vajjal is locsolhatjuk a bucit, de a sodó akkor is szükséges.
A feltétről
Nudli és gőzgombóc, két alap tészta, ami darált mákot kíván. Kis porcukorral keverjük, de ha túl édes lenne a sodó, akkor figyeljünk az arányokra! Sokan vannak, akik a mákot nem kedvelik, nekik a darált diót vagy mandulát ajánlom. Ezekkel nem lesz olyan szép az összkép, de mindenképpen jobb az ízhatás.
Az elkészítésről
Kipróbáltam párolóedényben, gőz fölött, aztán vasedényben, a sütőben, pici víz aláöntésével, végül vízben megfőzve, jelentem, mindhárom megoldás működik, és az egyik gyorsabb, mint a másik.
Szóval, itt úgy érdemes dönteni, hogy van-e kedvünk a sütőt bekapcsolni, vagy csak a főzőplatniig nyúlunk szívesebben, mosogatni, ugyanis mindegyik esetben ugyanannyit kell.
A gőzgombóc, mivel nagyon laktató étel, leves után, második fogásként is adható, de akinek nagy a kapacitása, nyugodtan próbálja ki, hogy előtte bevállal mondjuk egy sültet, s meglátja, vajon beleférhet még a desszert is... Én inkább a leves + gombóc összeállítást ajánlanám, mert ez a finomság tényleg csak frissen jó, később picit veszíthet az állagából, látványából, gombócból duplázni viszont ér!
Receptek és fotók: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több különleges receptcsoda itt: