Kréta, Korfu, Rodosz, Lefkada, Zakynthos, Kefalonia, Thassos, Skiathos... Válasszuk bármely szigetet is, Görögországban egyszerűen muszáj ismerkedni az autentikus ízekkel. Bár a görög konyhát sem hagyták érintetlenül a környező országok sütés-főzési szokásai, van egy minden környező országétól megkülönböztethető karakterisztikája, amit igazán csak helyben ismerhetünk meg. Azért sajnos, mert a legjobb görög éttermek sem tudják hozzáadni más országokban azt a hangulatot, életérzést, a sós tengeri levegő illatát és a helyiek életfilozófiáját, ami minden egyes tál ételbe „bele van főzve".
Válasszunk persze okosan, és az utazási oldalak és értékelések, beszámolók olvasásával mindig tájékozódjunk arról, hogy ne egy turistacsapda éttermet válasszunk – a pizza, lasagne, hamburger vonalon –, hanem valódi görög konyhát.
Bujurdi olvadt fetával
Eszünkbe juthat a páréves TikTok-őrület a görögök egyik kedvelt előételéről. A baked feta pasta receptjének alapja emlékeztet a bujurdira. És úgy egyáltalán: a görögök kedve kifogyhatatlan, ha a paradicsom-olívaolaj-fetasajt hármasáról van szó. Ebbe a tepsis ételbe kerülhet kápiapaprika, más receptek szerint padlizsán is, a lelkét pedig a friss, mediterrán fűszerek adják. A végén tunkolni ér!
Fava: a „görög sárgaborsófőzelék"
Mennyire másként lehet megközelíteni egyetlen puritán élelmiszert, nem igaz? Míg itthon egy sokat kárhoztatott menzakaja a sárgaborsófőzelék, addig Görögországban egy éttermekben is igen népszerű krémet készítenek belőle. A tetejére grillzöldségek, sült kapri- vagy olajbogyó, nyers lilahagyma vagy dinsztelt hagyma kerülhet, és meghozza az ember kedvét itthon is a sárgaborsóhoz.
A becsapós saganiki
Itt tessék jól figyelni. A saganiki alapvetően egy kis méretű serpenyőt jelent, amiben készülnek az étlapokon is kínált „saganikik". Ez körülbelül olyan, mintha „bográcsost" vagy „tepsist" olvasunk egy magyar étlapon, de egy kicsit cifrább. Ha hozzá van téve a leggyakrabban előforduló rák (shrimp a turistáknak), az egy paradicsomos-rákos étel lesz, de gyakori a kagylós és a padlizsános saganiki is.
Ha csak szimplán saganiki szerepel, az egy igencsak finom sült sajt. De hogy ez se legyen túl egyszerű, készülhet grillezett sajtként és egy vékony, ropogós bundában is. Készülhet a francia gruyère-ra hasonlító gravierából, a juh- vagy kecsketejből előállított kefalotyri sajtból vagy fetából is.
Pastitsio, a lyukacsos rakottas
Míg Magyarországon leginkább rizsben gondolkodunk, ha tepsis rakott étel készül, a görögök egyik specialitása a pastitsio, a makarónival készülő, darált húsos, egyben sült étel. A régióra jellemzően darált sertés és marha keveréke alkotja a húsos réteget, sajtot sütnek rá, és a muszakához hasonlóan besamelmártással teszik gazdagabbá, selymesebbé.
Kókoras krasátos: francia vendég Görögországban
Nem ígérünk könnyű megfejtést. Kókoras krasátos (Κόκορας κρασάτος) vagy Kókoras krasátos kokkinistós (Κόκορας κρασάτος κοκκινιστός), azaz vörösborban párolt kakas. Ismerős lehet a recept, hát persze, ez a francia coq au vin görög megfejtése. Annyira megszerették azonban a szigetekkel tűzdelt országban, hogy ma már hazai kedvencnek tekintik. Ők érdekes módon főtt tésztával fogyasztják a gazdagon paradicsomos, vörösboros húsételt, mégpedig a pastitsióba is kerülő makarónival.
A narancsos-roppanós loukoumades
Van olyan nemzet, akiknek ne volna meg a maga fánkja? Meg kell jegyeznünk, hogy a görög desszertek talán kevéssé jellegzetesek, mint a fűszeres-sós ételeik, és édesség fronton erőteljesen meg is jelenik a török-perzsa befolyás.
A török lokmát fedezhetjük fel a kis, gömbölyded fánkokban, és mint tudjuk, a fánk télen-nyáron jól csúszik. A legfinomabb, ha narancshéjat is reszelnek a tésztába, és dió- vagy pisztáciatöret kerül rá. Ők nem porcukorral hintik meg, hanem mézet csurgatnak rá.
Szerző: Pásztor Rozina
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: