Érdemes kopogtatni a dinnyét? – Termelőt és nagybanis árust kérdeztünk

„Óh, mikor ettem utoljára ízes, finom dinnyét!” – sok családi ebédet követő gyümölcsevéskor hangzik el ez a mondat. A dinnyézés nagyon nehéz és összetett hivatás, sok türelmet és alkalmazkodó képességet igényel, ahhoz, hogy a fogyasztók boldogan, elégedetten majszolják otthon a gyümölcsöt. Kérdezősködtünk picit nagybanisoktól és termelőktől is, hogy mi a helyzet dinnyeügyben.

A görögdinnye hozzátartozik a nyári mindennapjainkhoz. Esszük előre felkockázva, a hidegből kivéve, azonnal felvágva és nem törődve vele, hogy még langyos/meleg, itthon a kertben, nyaraláskor a parton. Jóval népszerűbb egyébként a görög fajta, mint a sárgadinnye, de vajon mit mondanak róla a sokat látott piacosok és maguk a termelők, akiknek a görögdinnye jelenti a munkát, a sikert, a megélhetést?

Érdemes kopogtatni a dinnyét? – Termelőt és nagybanis árust kérdeztünk

Nem könnyű a termelők dolga sem

„Bajban vannak a magyar dinnyetermelők, ez nem is kérdés. Eleve alig van ember, aki leszedje a már beérett dinnyéket, de az sem segíti a piacot, hogy az import gyümölcsök jóval olcsóbb áron is elmennek. A termelők sokszor már a kereskedésbe is beszállnak, ők árulnak, mi több, már a feldolgozáshoz is csatlakoznának és ez sem biztos, hogy szerencsés. A suszter maradjon a kaptafánál elvvel jobban járnánk” – meséli egy piacos kereskedő.

Itthon nagy a hagyománya a dinnyetermesztésnek, kedvelt gyümölcsnek számít, egyet jelent a nyárral a hűvös piros szeletek fogyasztása. Korszerű technológiának az oltás számít, az elmúlt évtizedekben így születtek a legfinomabb, legmegbízhatóbb dinnyék. Ez nem más, mint egy technikai nemesítés, ami ellenállóbbá, strapabíróbbá teszi a növényt, amit tökszárra oltanak. Ezután 4-5 hét, míg kihajt a palánta. Fóliatakarásos, kisalagutas rendszerben termesztenek, ahol attól függ majd a dinnyék mérete, hogy mekkora a tőtávolság. Ha nagyobb, akkor méretesebb termés születik, ha kisebb, akkor nem száll el annyira a dinnyék mérete. Az úgynevezett „tenyészidő” körülbelül 90 nap, a termelők folyamatosan ellenőrzik, hogy éppen hol tart az érés, ez nagyon vékony jég. Egy pillanat alatt túlmegy és akkor nem lesz az igazi. A majdnem kész dinnyének még van esélye, hogy mire a felhasználóhoz ér, eléri a végleges állapotát.

Nem minden dinnye ugyanolyan

Sok függ a fajtáktól: strapabíró, de azért nem feltétlenül kezesbárány a dinnye. Egyes fajtáknál a termelő már a színén látja, hogy hányadán állnak.

„Van olyan fajta, aminek kifehéredik a csíkja, márványos lesz, ekkor tudjuk már, hogy eljött az ideje. Érdekes például a rubindinnye, ami egy hosszúkás fajta, sötét színnel kívül és belül is. Az érés egyes szakaszaiban világos, majd visszasötétedik, ha készen áll a szüretre” – tudtuk meg egy hazai termelőtől, aki már több évtizede benne van a dinnyeüzletben.

Hiába tűri a dinnye a változékony időjárást, a kánikulát és a hideget egyaránt, sok a hibalehetőség. A hideg például visszaüthet, belül „eres” lesz, de az is előfordul, hogy túlérik és megszakad a közepe.

No, de kell-e akkor kopogtatni?

„Vallom, hogy nem szabad ráterhelni a felelősségét a vásárlókra. A termelő nagyon fontos, hogy milyen dinnyét ad ki a kezei közül, hogy a legjobb tudása szerint nevelje őket. A következő láncszem pedig a kereskedő, akinek fel kell ismernie a silány és a kiváló minőséget egyaránt. Ha lelkiismeretes, jó kereskedőről van szó, ő eljuttatja a mézédes, legfinomabb dinnyéket a termelőktől az asztalokra. Lehet persze vásárlóként odafigyelni kritériumokra, de nincs egy általános itinier, hogy mi alapján érdemes választani. Régen például mondták, hogy a sárga „fenekű” vagyis a sárgás, fehér foltos dinnye mindenképp jó lesz… ez ma már nem igaz.  Ahogy az sem, hogy az elszáradt szárú darab is biztos finom. Régebben ez igaz volt, de a kis rajtahagyott levél elszáradása is erre utalt. Jó jel a száraz levélke, de ez sem garancia” – osztotta meg a több évtizede dinnyét termelő szakértőnk.

„Vallom, hogy nem szabad ráterhelni a felelősségét a vásárlókra”

Azért a dinnye hangja sok mindenről árulkodhat, tudja ezt a Nagybaniról megkérdezett kereskedőnk is:

Először is, az már árulkodó, ha szép fényes és egészséges kinézetű a dinnye. Jöhet a hangpróba, hogy kong-e, puffan-puffog, netán magasabb hangot ad. A mély kongás a jó!

Egyetértett a termelő is: „A hangot nagyon egyszerűen ellenőrizzük: legalább 25 centis fanyelű kés nem éles részével kopogtatjuk meg a dinnyét és várjuk az általunk csak bödönhangnak, vagy csizmaszár-hangnak (mintha a csizma szárát ütögetnénk) hívott effektust. Ha nagyon visszapattan a kés és magasabb a hang, akkor az még egy éretlen dinnye.”

Vagyis aranyszabályok nincsenek, érdekes ez a körforgás. A termelőnek és a kereskedőnek kölcsönös bizalomra kell törekedni, mi vásárlók pedig reménykedünk, hogy jól működik mindez és kellően érett, édes, kevés magos dinnye várakozik majd a hűtőszekrényben.

Szerző: Pákozdi Nóra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több dinnyetéma:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...