A görögdinnyék általában július elején tűnnek fel a piacokon, az élelmiszerboltokban és az út menti kis standokon. Most úgy tűnik, hogy ez idén sem lesz másképpen. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint azonban drágább lesz idén a dinnye, bár konkrét jóslatokba nem mertek bocsátkozni. A gyümölcs árát ugyanis elsősorban a kereslet-kínálat alakítja, ami pedig az időjáráson múlik – számolt be a hírről az Agrárszektor oldala.
Jön a drágulás
Az elmúlt időszakban jelentősen megdrágultak az inputanyagok, így például a műtrágyák, valamint az üzemanyag is, aminek természetesen egyetlen gazda sem örült. Ezenfelül a vetőmagoknál 20 százalék körül alakult az infláció, ami számottevő áremelkedést jelent. Továbbá 2021-ről 2022-re körülbelül 30 százalékos termelésiköltség-növekedés történt, ami 2022-ről 2023-ra újabb 15-20 százalékot ugrott.
Ez minden bizonnyal meg fog jelenni a bolti és piaci dinnyeárakban is.
Új trendek a dinnyepiacon
Egyre többen keresnek itthon kisebb, 5-7 kilós dinnyéket a 7-11 kilósok helyett. Ennek az új trendek egyértelműen a drágulás az oka. Ennek megfelelően a hazai termelők is elkezdtek ilyen méretű dinnyéket termeszteni. Szintén új trendnek számít, hogy egyre több vásárló szeretne magnélküli dinnyét vásárolni.
Több mint 120 ezer tonna körül alakul az idei termés
A korábbi számokat nézve a Magyar Dinnyetermesztők Egyesülete idén 123-126 ezer tonna közé várja az országos görögdinnye-termést.
„Ha nem lesz semmilyen extrém időjárási körülmény, akkor ez a mennyiség az éves belföldi fogyasztást - ami általában 100 ezer tonna körül alakul - simán fedezi, és 25-30 ezer tonna marad exportra is" – írja az oldal.
Import és export
Magyarország elsősorban Csehország, Szlovákia, Lengyelország és a Baltikum irányába exportál dinnyét. A kiviteli mennyiség pedig általában egy kicsivel több, mint az éves importunk.
2022-ben 25,8 ezer tonnát hoztak be Magyarországra, míg 28,5 ezer tonnát exportáltak.
Görögországból tavaly kicsivel több mint 10 ezer tonna dinnye érkezett, míg Olaszországból nagyjából 6 ezer, Spanyolországból 3 ezer, Hollandiából 1,5 ezer, Törökországból pedig 1,2 ezer tonna. Az import dinnyék ára szinte mindig alacsonyabb, mint a hazaié. Ám szerencsére a magyar fogyasztók hajlandók akár többet is fizetni a hazai gyümölcsért.
Még több friss hír: