Bemutatkozik a moussaka, μουζάκα, magyarul muszaka, hiszen minden görög, pontosabban nem latin betűkkel írt nevet átírhatunk magyar kiejtés szerint. Ez a rakott padlizsán megtalálható még az arab, a délszláv-balkáni és a török konyhában is. Főbb összetevői: a sült padlizsán, a sült burgonya, a paradicsomos-fűszeres húsragú, mely rétegek közé és fölé krémes besamelmártás kerül. Mi most az ikonikus görög muszakát hoztuk el, apró változtatásokkal. Ezek a trükkök nemcsak abban segítenek, hogy gyorsabban az asztalunkra kerüljön, hanem kismértékben könnyebbé is teszik az ételt. Az eredeti és a mi egyszerűsített változatunk hasonlóságait és különbözőségeit tárjuk most elétek.
Az eredeti paradicsomos ragu
Kokkinisto (görögül: κοκκινιστό, kiejtve: koh-kee-nee-stoh) annak a vörösboros-paradicsomos alapú marhahúsos szósznak neve, ami eredetileg a burgonya- és padlizsánrétegekre kerül. A név jelentése: pirosított, mivel a paradicsomtól szép piros színt kap az egyébként is vörös hús, ezért nagyszerű kísérője mind a szószban, mind a kitálalt étel mellé a vörösbor. Ez az erős színű és aromájú nedű nagyon erősen rányomja ízbélyegét a ragura.
A piros, paradicsomos szósz nemcsak muszakához és darált/darabolt marhahúshoz, hanem nagyobb darabokba vágott csirkéhez, sertéshez, bárányhoz és borjúhoz, és ezek egyikéből vagy keverékéből készült húsgombócokhoz is használatos.
A ragu főzési ideje nem rövid, viszont nem kell folyamatosan a lábas mellett állni, elég időnként megkavarni, megkóstolni, és beállítani az ízeket.
A mi receptünk alapja
A kimá egy darált húsos görög ragu, ami leggyakrabban makaróni mellé készül – ebben az esetben a tésztaételt Μακαρόνια Με Κιμά-nak nevezzük. Mi ezt a ragut készítettük el a muszakánk alapszószául. Fehérbor ment bele, ami kevésbé nyomta el a paradicsomos ízt. A besamelbe kárpótlásul sok reszelt parmezánt szórtunk, hogy még ízletesebb legyen, és sokkal szebben megsüljön a rakottasunk teteje.
Így készült a mi muszakánk:
Sült zöldségek
Míg a hagyományos recepthez olajban sütik a hosszanti irányban szeletelt padlizsánt és burgonyát, mi egy jóval könnyedebb metódust, a sütőben való sütést választottuk.
A padlizsánt minden esetben érdemes lesózni, hogy azt a pici kesernyés ízt kiűzzük belőle, sőt a só a burgonyának sem árt, icipicit puhítja.
Letörölgetés után a zöldségeket őrölt borssal ízesítettük, majd kevés olívaolajba forgatva, sütőpapírral bélelt tepsiben sütöttük. Így kevesebb zsiradékot szívhattak és tarthattak magukban.
Fűszerezés és hús
A görög fűszerezés igen egyedi, ezen semmiképpen nem szerettünk volna változtatni. A só és a bors mellé került friss oregano, babérlevél és paprika, idáig nem is lenne semmi különleges, de utána ment még bele fahéj és szegfűbors, ezek adták meg a tökéletes görögös érzést neki. A marhahús egységét fele-fele arányban sertéshússal törtük meg, ez egyrészről pénztárcakímélő beavatkozás volt, másrészről biztosította a rakottasunk szaftosságát, mely nem is kaphatott volna jobb elnevezést, mint hogy krémes-szaftos muszaka.
A krémes-szaftos muszaka teljes receptjét itt találod! Mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotó, recept és videó: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Még több különleges étel, amit kipróbálhatsz otthon: