A kulcs a gyors hőátadás
A pizzakő hatásmechanizmusa rendkívül egyszerű: felmelegítve kiválóan tartja a hőt, és egyenletes sütést biztosít a ráhelyezett alapanyagoknak. A fatüzelésű pizzakemencékben villámgyorsan sülnek a pizzák, hiszen 500 fok körüli hőmérsékleten sütik őket. Az otthoni sütők ezzel szemben általában 250 fokig melegszenek fel (bár az OptiBake modellek a 300 fokot is elérik), így jól jön a pizzakő nyújtotta extra segítség, amely ráadásul mindössze 6 és fél perc alatt képes felmelegedni. A Gorenje promóciójának keretében a kő mellé pizzalapát is jár, így a tészta egyszerű sütőbe behelyezése, valamint a kész mestermű kivétele is könnyen megoldható.
Egyszerű sütés, öntisztító funkció
Ha tökéletes eredményt akarunk, akkor a sütőválasztást sem érdemes a véletlenre bízni: az OptiBake sütők formáját például úgy tervezték, hogy minél jobban leegyszerűsítsék a főzési és a sütési folyamatokat. A modelleket a hagyományos, fatüzelésű kemencék ihlették, így formájuk nagyobb belső térkihasználást tesz lehetővé, továbbá jobb légáramlást is képesek biztosítani. Öntisztító funkciójuknak köszönhetően ráadásul a takarítás is gyerekjáték lesz, így jelentősen lerövidülhet a suvickolással töltött idő.
10 perc sütés a tökéletes eredményhez
Ha már beszereztük a sütőt és hozzá a pizzakövet, akkor neki is vághatunk a házi pizzánknak.
A klasszikus receptnél ökölszabály, hogy a liszt tömegének nagyjából 60 százalékával egyenlő vizet adjunk a tésztához, ehhez jöhet néhány kanál olívaolaj, só, illetve az élesztő.
Alaposan dagasszuk össze – kézzel vagy géppel egyaránt ugyanazt a hatást érhetjük el –, majd meleg helyen pihentessük legalább fél órát, amíg rendesen megkel. Melegítsük elő a sütőt 300 fokra, helyezzük be a pizzakövet 6 és fél percre, és közben nyújtsuk ki a tésztát a kívánt formára. Szósznak paradicsom vagy tejföl egyaránt jöhet, a feltéteket pedig mindenki saját ízlése szerint állíthatja össze. Az így előkészített pizzát a lapát segítségével óvatosan helyezzük a pizzakőre, és 8-10 perc alatt (a tészta vastagságától függően) süssük készre.
Gluténmentes finomságok
Az elmúlt években szélsebességgel tarolta le a receptoldalakat a gluténmentes karfiolpizza, amelynek elkészítése semmivel sem bonyolultabb klasszikus társáénál, így, ha beleuntuk a klasszikus ízekbe, érdemes ezzel is kísérletezni.
Tésztájához egy közepes fej karfiolra van szükség, amelyet mixerben (torzsájával együtt) apró szeműre darálunk, és egy fél kávéskanálnyi sóval összekeverünk. Nagyjából 20-25 perc állás után egy tiszta konyharuhába tekerve kicsavarjuk belőle a felesleges vizet, és összekeverjük két tojással. Egy bő maréknyi apróra reszelt sajtot adunk hozzá – erre a legjobb a parmezán, de ízlés szerint más típusokkal is működhet – , és ha még egy kicsit megbolondítanánk, akkor adjunk hozzá oregánót vagy mediterrán fűszerkeveréket. A feltéteknek itt is csak a fantáziánk szabhat határt, a tejföl-bacon-hagyma kombinációtól kezdve a margherita paradicsom-mozzarella-bazsalikom trióig. A sütésnél viszont alacsonyabb hőmérsékletre lesz szükség, elég 230 fokra melegíteni a sütőt és a pizzakövet, az eredmény pedig 12-15 perc múlva a tányérunkon is landolhat.