A görcsleves, másnéven: kötött vagy csimbókleves eredete hagyományosan Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye és a Nagykunsághoz köthető. Erre a térségre egyébként is régóta jellemző a lisztes ételek és tésztafélék sokszínű elkészítési és felhasználási módja. A kötött tésztát Szabolcs és a Nagykunság minden településen hosszú évtizedek óta szinte minden háztartásban készítik és fogyasztják.
Nevét a házilag gyúrt, tojásos tészta kissé furcsa, deformált csomó alakja ihlette, amit paprikás zsírral kennek meg, majd sodornak fel és kifőzve laktató levesbetétként vagy akár egytálételként fogyasztják.
Szóval egy igazi paraszti csinálmány, a szegénység és leleményességének egyik ékes példája. Olcsó, egyszerű, de tartalmas és nagyon finom. Leginkább hétköznapokon készítik és általában zöldséglevesben főzik ki.
Ebből is többféle verzió terjedt el: az egyik legnépszerűbb a paprikás rántással, köménnyel dúsított natúr (üres) leves, illetve az egyszerű gyökérzöldségleves. A szegénységből eredező ételbe hús szinte soha, csak nagyon ritkán került.
Készítsünk görcslevest!
Hozzávalók a tésztához: 200 g finomliszt, 2 db tojás, 1 kk só, 2 ek libazsír (bármilyen zsír megfelel), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 ek füstölt pirospaprika, 1 csipet bors, 1 csipet só, 1 gerezd fokhagyma
Hozzávalók a leveshez: 2 g libazsír (bármilyen zsír megfelel), 1 közepes fej vöröshagyma, 2 közepes db sárgarépa, 1 kis db zeller, 2 közepes db karalábé, 2 db zellerlevél, 2 közepes db fehérrépa, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 l alaplé, 1 tk füstölt pirospaprika, 1 ízlés szerint petrezselyem (finomra aprítva a tálaláshoz)
A hagymát nagyon finomra vágjuk (vagy aprítógépben ledaráljuk) és a zsíron megdinszteljük. Hozzáreszeljük a fokhagymát és lehúzzuk a tűzhelyről, megszórjuk a pirospaprikával, 1 csipet sóval és a borssal, majd jól elkeverjük. Miután kihűlt, tovább pépesíthetjük darálóban vagy botmixerrel, hogy krémesebb, kenhetőbb állagot kapjunk (ez a lépés opcionális).
A tésztához összegyúrjuk a tojást a liszttel (annyival, amennyit felvesz) és a sóval. Fóliába csomagoljuk, hűtőben kicsit pihentetjük, majd újra átdolgozzuk és kinyújtjuk vékony, nagyjából téglalap alakúra, végül megkenjük a hagymás zsírral.
A tésztából felhajtunk egy kb. másfél-két centiméter széles csíkot, majd éles késsel vagy derelyeszagattóval elvágjuk, a csíkból hosszúságától függően csomókat kötünk. Kb. 3 jön ki egy hosszabb csíkból, a rövidebbekből értelemszerűen 1-2.
Megint felhajtunk egy két centis darabot és ugyanúgy járunk el, mint az előbb. Ezt a folyamatot addig csináljuk, amíg el nem fogy a tészta és a csíkok. A kis csomókat lisztezett deszkára halmozzuk és hűtőbe tesszük felhasználásig.
A zöldségeket megtisztítjuk, és tetszőlegesen felaprítjuk, a hagyma kivételével, az egyben kerül a levesbe.
A zsírt egy lábosban felhevítjük és rádobjuk a zöldségeket és átpirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk és felöntjük alaplével vagy vízzel és majdnem puhára főzzük az egészet.
A csomókat beledobjuk az enyhén gyöngyöző levesbe és nagyjából 10-12 perc alatt készre főzzük a zöldségekkel együtt. Frissen aprított petrezselyemmel megszórva tálaljuk.
A görcsleves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több zamatos recept itt vár: