Görcsben a gyomrod? Megy a hasad? 3+1 tipp a stresszoldásra, ha már testi tünetei is vannak a feszültségnek

Biztos te is tapasztaltad már, hogy ha sok a stressz az életedben, akkor ez gyakran emésztőrendszeri tünetekkel jár. Lássuk, mik ezek a tünetek, és hogyan enyhítheted őket!(X)

"Nem veszi be a gyomrom", "Tiszta görcsben van a gyomrom", "Összeszorult a torkom" - ismerős szólások, ugye? Azt is biztos mindannyian tapasztaltuk már, hogy stresszhelyzetben, pl. állásinterjú, vizsga előtt étvágytalanok vagyunk, fáj, esetleg "megy" is a hasunk.

Gyakran észre sem vesszük, hogy a már állandósult emésztőrendszeri panaszaink, mint pl. puffadás, enyhe görcsök, hasi fájdalmak, hasmenés vagy épp szorulás mögött akár a mindennapi stresszhelyzetek is állhatnak. A család, a háztartás, a gyerekek menedzselése is állandó készenlétben tart minket, és erre rárakódhat még a megfelelési kényszer a munkahelyen, a kapcsolatunkban vagy akár csak önmagunk felé. Van, hogy nem is tudatosul bennünk, hogy ezeknek a tüneteknek mi lehet az oka, de az is előfordul, hogy felismerjük, de egy mozdulattal félresöpörjük, mondván, hogy ezek az élet velejárói, úgysem tudunk mit tenni ellenük.

Milyen hatással lehet a stressz az emésztőrendszerünkre?

A stressz számos emésztőrendszeri tünetet okozhat: görcsöket, puffadást, étvágytalanságot, hasmenést, székrekedést, hányingert, hányást. A hosszabb ideig fennálló stressz hozzájárulhat az ún. irritábilisbél-szindróma, a gyomor- ill. nyombélfekélyek, a refluxbetegség kialakulásához, tüneteik erősödéséhez.

Ha emésztőrendszeri tüneteink krónikussá váltak, és nem szűnnek, akkor elsősorban gasztroenterológus szakorvost keressünk fel, hogy a szervi okok kizárásra kerüljenek. Ha a vizsgálatok során kiderült, hogy tüneteink hátterében nem szervi ok áll, akkor mindenképpen érdemes átgondolnunk, hogy miként csökkenthetjük életünkben a stresszt.

1. Forduljunk szakemberhez!

Keressünk fel bátran pszichológust, aki segíthet megtalálni a stresszkeltő pontokat az életünkben és javaslatot is tehet ezek feloldására.

2. Legyen "énidőnk"!

Ha az ébren töltött óráinkat percről-percre megtöltjük feladatokkal - akár az alvásidő rovására is -, az előbb-utóbb a visszájára fordul. Jelöljünk ki ezernyi teendőnk között időt saját magunkra is, napi fél-1 órát, amikor olyasmivel foglalkozunk, ami rólunk szól, amiben teljesen fel tudunk oldódni. Ez lehet egy aktív edzés, egy kikapcsoló jóga, egy nyugtató meditáció, de akár egy szuper kirándulás a családdal a természetben, egy könnyű vacsora a barátainkkal, vagy egy jó könyv, egy jó film is. Arra figyeljünk, hogy az erre szánt idő alatt tényleg ne foglalkozzunk mással, kapcsoljuk ki a telefont, engedjük el a munkával kapcsolatos e-maileket és a közösségi médiából csipogó üzeneteket is.

3. Sportoljunk!

Bár az előző bekezdésben már említettük, érdemes külön kiemelni a sportolást, mint kiváló stresszoldási formát. Amellett, hogy "énidőként" is szerepet kap az életünkben, a rendszeres fizikai aktivitás általános egészségvédő hatása mindenki előtt ismert. Ráadásul a mozgás során endorfinok, azaz "boldogsághormonok" szabadulnak fel.

+1. Étkezzünk kiegyensúlyozottan!

Ha étrendünk színes és változatos, és sok, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, akkor jó eséllyel energikusabbak is leszünk. Valószínűleg jobban tudunk majd koncentrálni a feladatainkra, hatékonyabbak leszünk a munkahelyen és a családban is. A hatékonyabb munkavégzés pedig sokat segít a stressz enyhítésében, és felszabaduló időt is ad - azaz visszatérve az előző pontokhoz - lesz időd saját magadra.

Az étkezés részeként fordítsunk kiemelt figyelmet a folyadékfogyasztásra is, hiszen ha nem iszunk eleget, az csökkentheti a koncentrációképességünket, fáradékonyabbá tesz minket, rosszabb lesz a közérzetünk, megfájdulhat a fejünk. Igyunk minimum napi 2 liter folyadékot, lehetőleg vizet ill. napi 1-2 bögre zöld teát!

Támogatta az Iberogast®

Tudj meg még többet az Iberogastról itt!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...