Kulináris igazság, hogy a gomba mindent jobbá tesz, legyen szó frissen szedettről, szárítottról vagy akár fagyasztottról. A vadon termő, karakteres erdei gombák azzal a bizonyos umami ízzel is gazdagítják az ételeket, alapvető teltséget adva nekik. Az erdei gombakeverékek különlegesek, és rengeteg felhasználási lehetőségük van: akár önálló ételként, akár húsokhoz, mártásokhoz hozzáadva is ínyenc étel készülhet belőlük...mint például ez a rizottó!
Friss gombát piacon vagy termelőknél érdemes venni, ami mindenképp BEVIZSGÁLT. Ha a fagyasztott változatot tudjuk beszerezni, azt kiengedés után mossuk át, majd ízlés szerint használjuk fel. A szárított változat pedig talán a legpraktikusabb verzió: felhasználás előtt langyos vízbe áztassuk be, majd csepegtessük le, de az áztatóvizet ki ne dobjuk, mert az aranyat ér! A mi egyik kedvenc felhasználási módunk egy könnyed, mégis kiadós gombás rizottó, főzzétek meg velünk!
Mi is az a rizottórizs?
A hagyományos rizottó az olasz rövid szemű arborio rizsből készül, amely olaszországi névrokon városáról kapta a nevét, de az Egyesült Államokban is termesztik. Az arborio rizs keményítőtartalma magasabb, mint más rizsfajtáké, így sűrű és krémes állagot kapunk, amikor megfő.
Ez a krémes keményítő elengedhetetlen, ha jó rizottót akarunk!
Hozzávalók a rizottóhoz:
- 250 g rizottó rizs (Arborio rizs)
- 6 dl alaplé
- 1 dl fehérbor
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
- 1 teáskanál kakukkfű
- 60 g vaj
- 3 ek olívaolaj
- 50 g parmezán sajt
Első körben az alaplevet felmelegítjük alacsony lángon egy kis fazékban, és folyamatosan enyhén forrásban tartjuk. A szárított gombákat egy tálkában felöntjük 1,5 dl forró vízzel, a fagyasztott gombákat pedig hagyjuk egy szűrőben kiolvadni. Az ezekből keletkezett, csodás ízekben gazdag folyadékot mindenképp tegyük el!
Egy nagy serpenyőben a vajat összemelegítjük az olívaolajjal, majd rádobjuk a finomra vágott hagymát és fokhagymát. Néhány perc alatt üvegesre pároljuk. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és hintsük meg kakukkfűvel az egészet.
Szórjuk bele a rizottórizst, és keverjük addig, amíg a rizs áttetszővé válik, és picit megpirul (3-4 perc). Majd öntsük 1 dl száraz fehérborral, és forraljuk fel lassú tűzön, folyamatos keverés mellett, amíg el nem párolog.
Adjunk hozzá 1 merőkanál forró alaplevet, és keverjük addig, amíg szinte az egész levet felszívja a rizs.
Folytassuk az alaplé hozzáadását 1-1 merőkanállal, és addig kevergessük, amíg az összes folyadékot felveszi a rizs. (Ez a lépés 20-25 percet vesz igénybe.) Az utolsó adag folyadék a gomba áztatóleve legyen (kb. 1,5 dl).
Végezetül dobjunk a rizshez 5-6 kis kockányi hideg vajat, és forgassuk át, hogy beleolvadjon, ezzel is gazdagítva az ételt. Miután elkészült a rizottó, tegyük félre, és pirítsuk le hozzá a gombákat.
Pirított gombák:
- 500 g fagyasztott erdei gombakeverék – rizike gomba, vargánya, csiperke gomba, lilatonku pereszke, sárga rókagomba laska, fenyőtinóru, gyűrűs tuskó gombák
- 200 g szárított gomba – erdei gombakeverék (rizike gomba, vargánya, csiperke gomba, lilatonku pereszke, sárga rókagomba laska, fenyőtinóru, gyűrűs tuskó gombák)
- 1 csokor petrezselyem
- 2 ek olívaolaj
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
Egy serpenyőben forrósítsuk fel az olívaolajat, majd adjuk hozzá a gombákat, és magas lángon pirítsuk. Reszeljünk hozzá egy fokhagymát, sózzuk és borsozzuk. Szórjuk meg rengeteg friss petrezselyemmel, és keverjük el. Adjuk hozzá a gombás keveréket a rizshez, és jól forgassuk össze. Óvatosan keverjük hozzá a parmezánt, és főzzük további 1-2 percig alacsony lángon.
A rizottónak krémesnek, de „al dente"-nek kell lennie, azaz fog keménynek.
Szedjük a rizottót egy tálba, és tegyünk a tetejére frissen őrölt borsot, reszelt parmezánt és friss petrezselymet.
Az Illatos, erdei gombás rizottóreceptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Még több recept Flórától: