A gombafogyasztással kapcsolatban nemcsak az okozhat problémát, hogy esetleg véletlenül mérgező gombát eszünk, hanem az is, ha a nem mérgező gombafajtát vagy az abból készült ételt nem megfelelően tároljuk. Ezért is fontos megfogadni a Nébih tanácsát, miszerint az erdőben szedett gomábakat mindig vizsgáltassuk be!
Nem csak a gyilkos galócától kell tartani, ha mérgező gombafajtáról van szó.
Ugyan évről évre bekerül a gyűjtögetők kosarába ez a rettegett fajta, de emellett például az ősszel nagy számban megjelenő karbolszagú csiperke is, ami szintén mérgező.
Nagyon kedvelt hazánkban a nagy őzlábgomba, a szemcsésnyelű fenyőtinóru, az ehető csiperke, az érdestinóru, illetve az ördögszekér és a laskagomba, amiket veszélytelenül falatozhatunk, amennyiben megfelelően el vannak készítve.
Az árokpartokon, erdőszéleken és bolygatott területeken megjelent viszont a kerti őzlábgomba, amelyet sokan néznek ehető fajtának, pedig a mérgező gombák sorát gyarapítja.
Fontos, hogy a megfelelő eszközökkel menjünk gombát szedni, és jól szellőző kosárba gyűjtsük a termést, hiszen a nejlonzacskóban befülled, és dobhatjuk ki.
Ha pedig véletlenül gyilkos galóca kerül a többi gomba közé, akkor sajnos az összeset ki kell dobnunk, amivel érintkezett.
Ezekkel az őszi alapanyagokkal is ismerkedj meg: