A házi gombagyros, amit úgy vághatsz a nyársról, mint a büfések

Mindannyian szeretünk időnként be-betérni a kedvenc gyros- vagy kebabárusunkhoz, ugyanakkor házilag is könnyedén elkészíthetjük ezt a specialitást. Ráadásul nem csak húsból, de például gombából is – mutatjuk is, hogyan!

A tökéletes házi gyrosnak két nagy titka van: a megfelelő fűszerpác kikeverése és a nyárson sütés (legyen az a nyárs a sütőben vagy szabadtűzön). Mi most gombával készítettük el, de a trükkök tetszőleges hússal is ugyanúgy működnek, szóval ha húsimádók vagytok, nyugodtan készítsétek csirkéből, sertésből vagy akár bárányból a gyrost.

Gombagyros, a legújabb kedvencünk, recept ITT

Döner vs. gyros

A görög-török viszony nem éppen a legjobb, ugyanakkor a sok évszázados háborúskodás és egymás mellett élés eredményeképp a két ország gasztronómiája számos hasonlóságot mutat.

A görög gyros is a török döner testvére, ha úgy teszik, mindkét név jelentése kör, fordulat, ami valószínüleg a körbeforgó nyársra utal.

Érdekes módon Görögországban is a döner elnevezés volt elterjedtebb egészen az 1970-es évekig, amikor a sértőnek érzett török elnevezést leváltották gyrosra. Fontos különbség a két étel közt, hogy míg a gyros gyakran készül disznóból is, addig a dönerbe vallási okból nem kerülhet sertéshús.

Fűszerezés

Ma már minden kisboltban kapható gyros-fűszerkeverék, azonban sokkal jobban járunk, ha házilag keverjük ki. Egyrészt így pontosan tudjuk, mi kerül bele (és esetleg kihagyhatjuk azt, amit nem szeretünk), másrészt sokkal finomabb lesz. Pontos összetevőlistája nincs a fűszerkeveréknek, minél többféle fűszer kerül bele, annál izgalmasabb lesz az összhatás. A miénkbe most vörös- és fokhagymapor, füstölt paprika, menta, koriandermag, római és fűszerkömény, chilipehely, bors, valamint egy csipet szumák került.

A fűszerkeveréket aztán összekevertük jó adag olívaolajjal, és alaposan meg is sóztuk. Az így kapott fűszerpác persze jóval több, mint amire szükségünk van, de hűtőben jól tárolható. 

A legegyszerűbb nyárs

Ha a páccal megvagyunk, jöhet a nyárskészítés. Ha van grillünk, akkor egyszerűen használjuk annak a nyársát, de akkor sincs gond, ha csak egy sima sütő áll a rendelkezésünkre. Egyszerűen fogjunk egy nagy fej hagymát, vágjuk félbe, majd szúrjunk át rajta két hurkapálcát úgy, hogy a hagyma vágott, lapos fele nézzen lefelé, a pálcák hegyes végei pedig az ég felé meredjenek. 

Meglepő módon, ha hússal dolgozunk, akkor van könnyebb dolgunk: a vékonyra szeletelt vagy kiklopfolt hússzeletek mindkét oldalát kenjük be a pácunkkal, majd egymás után szúrjuk a DIY-nyársunkra.

Így készül a csodálatos gombanyárs - pontos receptet ITT találtok

Viszont ha gombával dolgozunk, akkor a gombafejeket mindenképpen érdemes elősütni, hogy a bennük lévő rengeteg folyadék távozzon, és ne a nyársat áztassa el. Ezt úgy a legkönnyebb elérni, ha a gombafejeket megkenjük olajjal, besózzuk, sütőpapíros tepsire helyezzük, majd egy másik tepsivel és valami nehezékkel (például egy vízzel teli sütőedénnyel) lenyomva tesszük sütőbe. Így süssük őket legalább 30-40 percet, közben legalább egyszer leöntve a gombából kisült vizet.

Az előkészített gombafejeket aztán szépen egyesével tűzzük a nyársra, majd alaposan kenjük be a fűszerepáccal. Ne csak körben kenegessük meg, de a gombák közé is tegyünk a cuccból, így lesz igazán szaftos és fűszeres. A kész nyársat tegyük tepsire, és mehet is a sütőbe újabb fél órára. Ne hagyjuk azonban teljesen magára, hanem kenegessük át tízpercenként.

Szaftos és fűszeres gombagyros, ITT a pontos recept hozzá

A kész gyrosnyársat egy éles késsel kezdjük el függőlegesen szeletelni, pont úgy, ahogy azt a körúti gyrososnál szoktuk látni! Az így felaprított húst (vagy gombát) forgassuk össze alaposan a sütés közben kifolyt szafttal, és tálaljuk pitába töltve vagy gyrostálként. Paradicsom, saláta, lilahagyma, na meg persze tzatziki mindkettőbe dukál, a tálhoz pedig hasábburgonyát is szokás tálalni.

A gombagyros pontos receptjét ide kattintva találod meg, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd el valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók, videó és recept: Rosanics Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a finomságokat is próbáld ki:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...