Talán nincs olyan nagy szerencsénk, hogy egy erdő szélén éldegéljünk, vagy esetleg a kellő tudásunk nincs meg a különböző gombák ismeretéhez – az okok különbözőek, az eredmény azonban ugyanaz: feltehetően nem használunk túl sokféle gombát a konyhánkban, az egyszerű csiperkén túl. Pedig érdemes megismerkedni a többiekkel is, a különböző kalaposokkal és a hozzájuk leginkább illő elkészítési módszerekkel. Mert tényleg nem mindegy, melyik gombát rántjuk, töltjük, grillezzük: derítsük ki együtt!
Nézd meg galériánkban a különböző gombák elkészítési módjait!
Elmondjuk, melyik gombából mit érdemes főzni ősszel
Csiperke
A legalapvetőbb fajta, amit szinte minden élelmiszerboltban, zöldségesnél és piacon beszerezhetünk. Ha „gombás ízről” beszélünk, a csiperke képviseli az arany középutat: nem túl erőteljes, azonban épp elég határozott ahhoz, hogy átadja karakteres aromáit. Mivel egész olcsó, használjuk olyan receptekben, ahol sok gombára lesz szükségünk (pl. krémleves, bakonyi, gombapaprikás), illetve ahol fontosabb az íz, mint az állag (nem a csiperkéé a legizgalmasabb textúra).
Portobello
Ez is csiperke (kétspórás), azonban méretben jóval nagyobb, egészen tenyérnyire is képes megnőni, amely tulajdonsága miatt kiválóan alkalmas töltésre és egészben grillezésre. Vágjuk ki a tönkjét, esetleg kaparjuk ki a lemezeket és tömjük meg valamilyen húsos vagy vegetáriánus keverékkel. Sajtot is adjunk neki bőven, aztán mehet a sütőbe puhára és szaftosra sülni. A legizgalmasabb vega hamburgerek is a portobello bevonásával készülnek: az egészben grillezett gombafej ruganyos, szaftos textúrájába harapva rögvest elfelejtjük majd, hogy marhás burger is létezik.
Laska
A csokrokban-csoportokban növekedő gombák sokkal ruganyosabbak a csiperkénél (az inkább szivacsosként jellemezhető), emiatt pedig az egyik legjobb gombának számít, ha grillezésről van szó. A tönk egyben tartja a kisebb-nagyobb „gombafüleket”, amelyek nem főnek szét, hanem a méretükből adódó eltérések miatt különböző textúrákat vesznek fel az extrém hőkezelés során. Tálaljuk egyben, gabonakörettel, sült zöldségekkel vagy salátával: kiadós, izgalmas ebéd vagy vacsora válhat belőle.
Ördögszekér
Talán kevesebb helyen futhatunk bele a hatalmas, dundi tönkkel és kisebb kalappal rendelkező ördögszekér-gombával, azonban, ha mégis ilyen szerencsénk lenne, mindenképpen vegyünk két-három nagyobb darabot. Ennyi ugyanis épp elég lesz ahhoz, hogy elkészítsünk egy laktató ebédet 2-3 főre. Vágjuk a hatalmas gombákat vastagabb szeletekre, majd süssük meg őket hirtelen, magas lángon hagyományos vagy grillserpenyőben. A szinte steakszerű szeletek kiválóak burgonyapürével vagy valamilyen szósszal/mártással (pl. vadas) tálalva.
Shiitake
Az egyetlen gomba a listából, amit, ha akarnánk, sem találnánk meg a közeli erdőkben. Ez már jó előre meghatározza a shiitake felhasználásának lehetőségeit: érdemes a hazai, magyaros fogások helyett inkább egzotikusabb, például ázsiai receptekben bevetni. A kínai vagy japán konyha leveseiből, tésztáiból nem hiányozhat ez a karakteres gombafajta.
Vargánya
Valószínűleg borsos ára miatt sem fogunk majd kilószámra vargányát venni – de nem is baj, hiszen az előkelő gomba oly’ határozott és karakteres aromával rendelkezik, hogy elég belőle már 1-2 nagyobb példány is. Használjuk hát moderáltan, és tegyük olyan fogásokba, ahol teret kaphat a rivaldafényben ragyogásra: kerüljön rizottóba vagy semlegesebb sült húsok mellé pirítva.
Receptek, amelyeket feltétlenül próbálj ki:
Selymes sültgomba-krémleves
Ha csak egyetlen krémlevest ehetnénk, valószínüleg mi a gomba mellett tennénk le voksunkat, akkora kedvencünk. Ha igazán különlegesen szeretnétek elkészíteni, használjatok többféle ...
Illatos, erdei gombás rizottó
Könnyen elkészíthető erdei gombás rizottónk olyan gazdag ízű, hogy tuti felveszitek a repertoárba Kulináris igazság, hogy a gomba mindent jobbá tesz, legyen szó frissen szedettről, ...
Portobello minipizzácskák
Egyfajta töltött gomba, de mégis sokkal több annál. Lehet még beletenni minikolbász-karikákat is, vagy megszórni a tetejét reszelt sajttal, mint az igazi pizzának.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tudnivaló a gombákról, ami érdekelhet: