Volt a kilencvenes-kétezres éveknek egy érdekes szakasza, amikor mindenki megszállotjává vált a különböző háztartási eszközöknek. Ha a konyha nem tartalmazott minden feladatra külön masinát, akkor nem számított jól felszereltnek. Szerencsére manapság már ilyen-olyan okokból (növekvő költségek, remélhetőleg nagyobb vásárlói tudatosság) ez nem annyira jellemző, azonban a kamrák továbbra is tele vannak a korábban beszerzett zsákmánnyal. Ezeket látva pedig bizony elgondolkozhat az ember, hogy „ha már egyszer megvettem, miért nem használom gyakrabban?”.
A gofrisütő talán ilyen szempontból még jobb statisztikákkal rendelkezik, hiszen legalább gofrit gyakrabban sütünk benne, így többször használatba kerül. Persze ezt bőven van még hová fokozni: egy sor olyan fogást is elkészíthetünk a könnyen felforrósítható, rücskös fémlapok között, amiről talán nem is gondoltuk volna, hogy lehetséges!
A gofrisütő nagy előnyei
Leegyszerűsítve a gofrisütőnk egy rücskös felülettel rendelkező kontaktgrill, amelyben minimális zsiradék felhasználásval különböző masszákat és tésztákat süthetünk ropogósra. A relatíve egységes, magas hőfok aranybarna külsőt ad a gépbe helyezett ételeknek, mindezt pedig meglepően rövid idő alatt.
Így egyes recepteknél simán kiválthatjuk a sütő hosszas használatát vagy az olajban sütés szagos maceráját.
Extrán ropogós bundás kenyér percek alatt
Ki ne szeretne egy friss, meleg, éppen kisült bundás kenyeret? Mindegy, hogy fáradt hétközi vacsora vagy ráérősen dekadens szombati reggeli lesz belőle, a tojásos sült kenyeret tényleg nehéz felülmúlni.
A gofrisütőben készített verzió azért lesz különösen izgalmas, mert külseje jóval ropogósabbra sül, annak ellenére, hogy az olaj ezrelékét használjuk fel a sütéshez. Ez a gofrisütő fémlapjait átjáró extrém hőmérsékletnek köszönhető, amelyek pillanatok alatt ropogósra sütik a szeleteket.
TIPP: Engedjük, hogy a kenyér alaposan megszívja magát a tejes-tojásos keverékben, különben száraz marad a belseje.
Itt a bundáskenyér-gofri teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Szendviccsé alakuló burgonyatócsni olajszag nélkül
Hazánkban talán kevésbé elterjedt a reggeli tócsnievés, azonban a tengerentúlon, az Egyesült Államokban sok háztartásban és reggeliző étteremben készül ropogós krumplilepény a nap korai óráiban...sajnos a legtöbbször egy óceánnyi olajban.
Ha szeretnénk kikerülni az olajban sütést, a vele járó szaggal, fröcsköléssel és káros egészségügyi hatásokkal, akkor persze elkészíthetjük a tócsninkat tepsiben is – abban azonban nem lesz ugyanolyan roppanós a lapcsánka.
Bezzeg a gofrisütőben! Itt a kellemes textúra mellett ráadásul egy sor apró mélyedéssel is gazdagodhatunk, amelyek kiválóan felfognak majd különböző szószokat, mártásokat vagy egyéb feltéteket, ha ilyenekkel szeretnénk ellátni a tócsninkat.
TIPP: A krumplit alaposan nyomkodjuk ki, hogy a nedvesség nagy részétől megszabaduljunk: így gyorsabban megsül és ropogósabb lesz a tócsnink.
Itt a ropogós tócsnigofri teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Kelt gofri Belgiumból, ahogy az utcán árulják
Természetesen édességeket is készíthetünk a gofrisütőben, és nem csak az itthon ismert, sűrű palacsintatésztából kisütött édes gofrikat. Az általunk ismert recept testvére a klasszikus belga gofri – a kelt verzió, a Liége gofri pedig, mondhatni, az unokatestvére.
Ezt Belgium Vallónia nevű részén készítik előszeretettel, ha erre járunk, egészen biztosan megérezzük majd, ugyanis a városokat belengi a frissen kisült gofrik vaníliás, karamellizált illata. Tényleg egészen tűrhetetlen állapot, hiszen az ember városnézés közben lépten-nyomon egy újabb gofrit kíván meg, amíg olyan sorsra nem jut, mint az In Bruges c. film amerikai turistái.
Sajnos, nem sajnos, ezt az élményt otthon is átélhetjuk, ha kelt gofrit sütünk: ahogy sorjában bújnak majd elő a forró fémlapok közül az aranybarna sütemények, nehéz lesz megállni, hogy ne faljuk be őket szép sorjában.
TIPP: A liége-i gofri jellegzetes alapanyaga a jégcukor, amelynek apró szemei szépen karamellizálódnak a hő hatására. Ha ilyet nem találunk, használjunk apróra tört kandiscukrot vagy egyszerűen forgassuk a gofrikat barna cukorba.
Itt a kelt belga gofri teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
A gófri sós ízbe vált: nyúlós sajtot rejt közepe
A gofri többször édes, mint sós, pedig egy sor kiváló lehetőség kínálkozik ezen az oldalon is, ha ekképp ízesítenénk a ropogós finomságot. A pizzás gofri például mindenképpen megér egy kóstolást.
Tésztája tulajdonképpen egy magasabb hidratációjú (tehát több vizet tartalmazó), olívaolajjal gazdagon kidagasztott, fűszeres pizzatészta, amelyet kelesztés után sűrített paradicsommal márványozhatunk. Ez utóbbi alapanyag gyönyörűen karamellizálódik majd a forró sütőben és megtévesztésig olyan ízt kap majd, mint egy frissen sült pizza.
TIPP: Mindenképpen tegyünk sajtot a gofri közepébe, azonban használjunk valamilyen szárazabb fajtát, hogy ne áztassuk el túlzottan a tészta belsejét.
Itt a pizzás gofri teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és receptek: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hasonlóan praktikus ötletekért és ízletes receptekért kattints ide: