A padlizsánból gyúrt gnocchi sültparadicsom-szószban úszik

A gnocchi egy gyors, szinte elronthatatlan házi tésztaféle, amit ráadásul kényünkre-kedvünkre alakíthatunk. Én most a krumplit cseréltem ki benne füstös padlizsánra, és a végeredmény egészen isteni lett.

Gnocchit készíteni abszolút nem egy bonyolult feladat, ezért sokszor azok is bele mernek vágni, akik amúgy ódzkodnak a tésztakészítéstől. És ezt nagyon jól is teszik, hiszen az apró gombócokban rengeteg kihasználható lehetőség rejlik. Ezek egyike a krumplis alap lecserélése más zöldségekre: ezzel nemcsak ízesíteni, de színezni is lehet a tésztát. Én ez utóbbit most elengedtem, azonban az íz terén abszolút nem voltam hajlandó kompromisszumot kötni, amikor padlizsánból készítettem gnocchit.

A füstös padlizsángnocchi receptjét ITT találod!

Krumpli helyett…bármi más

Egy teljesen szerény gnocchi alapreceptje nem nagyon használ mást, mint krumplit és lisztet (bizonyos esetekben tojást is). Ez az egyszerűség az előnyére válik az ételnek, és nemcsak azért, mert végtelenül könnyűvé teszi az elkészítést, hanem ezért is, mert variálhatóságot enged a szakácsnak.

Azaz a főtt krumplit bármilyen más zöldségre kicserélhetjük, és vele készíthetjük el a gnocchinkat.

A lényeg, hogy a receptben használt zöldség főtt vagy sült állapotban, pürésítve legyen, hogy homogén tésztát tudjunk gyúrni belőle a liszttel. A padlizsánt például borzasztóan egyszerű ilyen állagúra sütni, ugyanúgy kell vele dolgoznunk, mint ha padlizsánkrémet szeretnénk csinálni. A belől gyúrt gnocchinak nem lesz túl erőteljesen padlizsános íze, de valamennyi füstös, karakteres aromát átad neki a zöldség.

Süld padlizsán, sült paradicsom

Főzés közben mindig szeretek egyszerűsíteni a folyamatokon, hogy szinte saját magukat készítsék el az étel komponensei. Jelen esetben ez oda vezetett, hogy a sülő padlizsán mellé egy tepsiben bedobtam pár szem paradicsomot sülni, olajjal, hagymával, fokhagymával és fűszerekkel.

A füstös padlizsángnocchi receptjét ITT találod!

Hiszen a gnocchi mellé dukál egy ütős paradicsomszósz, amit nyár lévén mégiscsak illendőnek éreztem friss paradicsomból készíteni. Főzni és kevergetni, egyszóval odafigyelni ré azonban nem volt kedvem, ezért döntöttem a sült paradicsomszósz ötlete mellett, és nagyon örülök neki, hogy lusta voltam.

A sült paradicsom sokkal karakteresebb, enyhén édeskés, enyhén karamellizált ízt kap, így a belőle készült szósz is jóval finomabb lesz, mint főzött társa. És tényleg csak annyi a munka vele, hogy a puhára sült mindent egy turmixgépben jó krémesre kell dolgozni.

Készítsünk füstös padlizsángnocchit!

Hozzávalók:

2 db padlizsán, 400 g liszt, 1 kg paradicsom, 2 db lila hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 3 ek olívaolaj, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 3 szál bazsalikom, 100 g sajt

A füstös padlizsángnocchi receptjét ITT találod!

A padlizsánokat megmossuk, és egy kis késsel megszurkáljuk, majd lapos tepsire tesszük. Egy mély sütőtálba helyezzük a gerezdekre vágott paradicsomot, a negyedelt lila hagymákat és a fokhagyma gerezdjeit, majd leöntjük az olajjal, sózzuk és borsozzuk.

A padlizsánokat és a paradicsomos edényt 230 fokra előmelegített sütőbe toljuk. A paradicsomot nagyjából 35 percig sütjük, vagy amíg a gerezdek meg nem puhultak. A padlizsánt tovább bent kell hagyni, körülbelül 50-60 percre lesz szüksége ahhoz, hogy a belseje teljesen krémesre süljön.

A sült paradicsomos tepsi teljes tartalmát (a kisült levet is) egy turmixgépbe tesszük a friss bazsalikommal, és teljesen krémesre dolgozzuk. Megkóstoljuk, és ha kell, ízesítjük.

A füstös padlizsángnocchi receptjét ITT találod!

A lisztet egy gyúródeszkára szórjuk, a közepén egy mélyedést alakítunk ki. A sült padlizsánok belsejét kikaparjuk a héjból, és aprítógépben krémesre dolgozzuk. A padlizsánpürét a liszt közepében lévő mélyedésbe öntjük.

A lisztből és a padlizsánból ruganyos, de egységes tésztát gyúrunk. Attól függően, hogy mekkorák voltak a zöldségeink, több vagy kevesebb lisztre lehet majd szükségünk a gyúráshoz.

Amikor elkészült a tészta, kisebb darabokban ujjnyi vastag hurkákat formálunk belőle, majd a hurkákból késsel kis darabokat vágunk. A levágott darabokat egy felfordított villa hátán a hüvelykujjunkkal lenyomjuk, így barázdás külsőt adunk a gnocchiknak.

A füstös padlizsángnocchi receptjét ITT találod!

Ha kész van az összes gnocchi, bő, sós, lobogó vízben megfőzzük. Amikor feljönnek a víz tetejére, akkor szűrőkanállal kihalásszuk őket. A kifőtt gnocchit elkeverjük a szósszal, majd összemelegítjük, és reszelt sajttal tálaljuk.

A füstös padlizsángnocchi teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, nyári íz és recept:

Címlapról ajánljuk

További cikkek