A gluténmentes diéta nagyon divatos és sok helyen olvashatjuk, hogy egészséges is. Sőt, hogy akár fogyókúrának is kiváló. Az egész csak divathullám, vagy tényleg egészségesebbek és karcsúbbak leszünk tőle?
Itt az idő, hogy helyre tegyük a kérdést.
Ebben dr. Darvas Emília, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológusa volt segítségünkre.
Mi a gluténérzékenység?
A gluténérzékenység a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó autoimmun megbetegedése, amely visszafordíthatatlan, egész életen át tart. A búza, rozs, az árpa egyik összetevőjével, a gliadin fehérjével szembeni túlérzékenységet jelenti, a gluténtartalmú ételek fogyasztása következtében a vékonybél nyálkahártyája sorvadásnak indul és súlyos felszívódási zavarok jelentkeznek, hiányállapot kialakulásához vezethet. Diagnózisa endoszkópos vizsgálattal történik, kezelni nagyon szigorú gluténmentes diétával lehet.
Nem cöliákiás gluténérzékenység
Sok olyan eset van, amikor a gluténtartalmú ételek hasi puffadást, görcsöket, hasmenést okoznak, de vizsgálattal nem igazolható a betegség. Az ilyen pácienseknek a gluténtartalmú ételek elhagyásával javul a közérzetük.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:
Ezeket olvastad már?
7+1 gluténmentes édesség az elmúlt hónapból
Ezeknek tényleg nem lehet ellenállni.
Bodon Judit dietetikus17+1 ellenállhatatlan gluténmentes brownie
A legkényeztetőbb sütemény - ezúttal gluténmentes verziókban!
Bodon Judit dietetikusMagnéziumtabletta: csak divat vagy tényleg szedni kell?
A reklámok között gyakran találkozunk a magnéziumkészítmények szedésére buzdító kisfilmekkel. Vajon tényleg szükségünk van rájuk?
Rózsakert Medical CenterKellemetlen szájszag - amiről senki nem mer beszélni
Mindannyian találkoztunk már ezzel a jelenséggel - de vajon hányan tettük szóvá? Naugye.
Rózsakert Medical CenterMikor kell gluténmentesen táplálkozni?
Orvosilag igazolható gluténérzékenység esetén kötelező a nagyon szigorú diéta, ami nemcsak a búza, rozs és árpa elhagyását jelenti, hanem az élelmiszerekben található – sokszor adalékanyagok útján belekerült – rejtett glutén kiiktatását is. Nem cölikáliás gluténérzékenyeknek a közérzet javítása érdekében egy időre ajánlott kizárni a glutént az étkezésből, de esetükben súlyos rosszullétet nem eredményez, ha hagyományos élelmiszert fogyasztanak. Időközönként érdemes kipróbálni, hogy milyen hatást gyakorol rájuk a glutén, ugyanis előfordulhat, hogy a probléma megszűnik, és újra visszatérhetnek a megszokott táplálkozásra.
Akkor is kerüljük, ha nem vagyunk érzékenyek rá?
Nem, ez teljesen szükségtelen és egészségtelen is. Sértheti a bélflóra és immunrendszer működését, hiányállapotok kialakulásához vezethet. Sok gluténmentes étel, például a sült krumpli egyébként nagyon egészségtelen, ugyanakkor a glutént tartalmazó teljes kiőrlésű kenyerek, tészták jótékony hatásúak. A gluténmentes táplálkozás tehát egyáltalán nem egyenlő az egészséges étkezéssel.
Miért érzik jobban magukat azok, akik elhagyják?
Ennek oka nem a glutén kizárása, hanem a magas szénhidráttartalmú cukros snackek, sütemények és péksütemények mellőzése. Ezek egészségtelenek, így amúgy is jó, ha kiiktatjuk őket az étkezésünkből.
Tényleg fogyunk tőle?
Akik szentül hisznek a gluténmentes táplálkozás fogyasztó hatásában, azoknak van egy rossz hírünk. A glutén elhagyása alapvetően nem okoz fogyást, sőt sok gluténmentes élelmiszer kalóriatartalma magasabb, mint a normál változatnak. Ha valaki mégis fogy a glutén diétától, annak legtöbbször inkább az az oka, hogy elhagyja a fehér liszttel készült, cukros termékeket, több zöldséget, és gyümölcsöt eszik, és jobban odafigyel a többi élelmiszer kiválasztására is. Tehát tudatosság és nem a glutén elhagyása indítja be a súlycsökkenést.
Ha nem vagyunk gluténérzékenyek, akkor tehát felesleges és egészségtelen is kiiktatni ezt a fehérjét táplálkozásunkból. A fehér lisztből, finomított cukorral készített péksüteményeket ettől függetlenül felejtsük el és fogyasszunk sok rostban gazdag, teljes kiőrlésű gabonát, zöldséget és gyümölcsöt.