Segítünk lépésről lépésre, hogy áttérj gluténmentes étrendre

Mi az a glutén, miben található, és hogyan kerülhetjük el? Ha allergia, érzékenység vagy csak egy újfajta diéta miatt készülünk „leszokni” erről az összetevőről, mindenképp olvassunk tovább!

Mielőtt hatékonyan eltávolíthatnánk a glutént az étrendünkből, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy mi is az. Nos, a glutén egyfajta fehérje, ami a búzában, az árpában és a rozsban található, és amit általában kötőanyagként használnak különféle feldolgozott élelmiszerekben.

Segítünk lépésről lépésre, hogy áttérj gluténmentes étrendre

Miben van glutén?

Sokan azt gondolják, hogy csak a kenyérben és a tésztában található, de ez sajnos nem ilyen egyszerű. A glutén jelen lehet szószokban, öntetekben, levesekben és feldolgozott húsokban is. Mivel többféle élelmiszer esetén is fennáll a gyanú, hogy glutén felhasználásával készül, mostantól elengedhetetlen, hogy alaposan átolvassuk az ételek címkéin az összetevők listáját.

Ráadásul nemcsak a gluténtartalomtól kell óvakodnunk, hanem a keresztszennyeződéstől is – ez persze különösen allergia esetén fontos. Például: otthon ügyelnünk kell a konyhai eszközök helyes használatára, ha pedig elmegyünk otthonról enni, mondjuk egy pizzázóba, bizonyosodjunk meg arról, hogy a mi pizzánk külön, gluténmentes sütőben vagy kemencében készül.

Mik a gluténintolerancia első jelei?

Szintén fontos felismerni az árulkodó tüneteket. Ha azt gyanítjuk, hogy gluténérzékenységgel van dolgunk, érdemes odafigyelni az alábbi tünetekre, mivel ezek gyakori mellékhatások:

  • kellemetlen hasi panaszok, fájdalom
  • puffadás
  • hasmenés vagy székrekedés
  • fáradtság
  • bőrkiütések
  • migrén vagy fejfájás

A pontos diagnózis felállításához és a kezelési terv elkészítéséhez természetesen mindenképp orvoshoz kell fordulnunk.

Áttérés gluténmentes diétára

Az első és legfontosabb tanács, ha épp készülünk áttérni a gluténmentes étrendre, az nem más, mint hogy válasszunk természetesen gluténmentes ételeket. Ilyenek például a gyümölcsök, a zöldségek, illetve a sovány húsok. Használjunk gluténmentes gabonákat, ilyen például a rizs, a quinoa, illetve a zab.

Szintén fontos tanács, hogy amikor a botlok polcain keresgélünk, és gluténmentes címkével ellátott élelmiszereket látunk, mindig ellenőrizzük pluszban az összetevők listáját is, ne bízzuk a véletlenre!

Az alapanyagokat helyettesítsük okosan: a gluténmentesség nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a kedvenceinkről, hiszen számos dolgot helyettesíthetünk.

Az otthonunkban különítsük el a gluténtartalmú és a gluténmentes termékekhez használt tányérokat, edényeket, evőeszközöket és minden mást!

Ha elmegyünk valahová enni, minden alkalommal emeljük ki a személyzetnek, hogy gluténmentes diétát követünk. Ha nem tudjuk, milyen ételt válasszunk, biztosan ajánlanak is, de a grillezett húsokkal és a párolt zöldséggel nem lőhetünk mellé.

Eleinte mindez nagy hercehurcának tűnhet, de meglátjuk majd, hogy idővel fel sem tűnik, hogy gluténmentesen étkezünk – csak onnan vehetjük észre, hogy jobban érezzük magunkat!

Forrásunk volt.


Még több egészségcikk:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...