Gibanica, a százrét hajtott rétestészta, mely sósan és édesen is nagyszerű

Rétes a Balkánról, mely rác, délszláv, avagy szerb származású, és létrejöttébe biztosan beleszólt a török hódoltság is. Az ő baklavájukba magok kerülnek, leggyakrabban pisztácia és dió, de mindenféle új változata létezik már. A gibanica viszont túrótöltelékkel sül, nézzük, a mi receptünk miben más!

Ki készít már friss rétestésztát házilag? Nagyon kevesen, pedig annyira jó! Ebben a nagy melegben senkitől sem várhatjuk el, hogy négyrét görnyedve nyújtsa, lebegtesse a rétestésztát. Sokkal gyorsabban elkészül a gibanica, ha bolti réteslapot használunk. A rétegek között viszont ne felejtsük el jól megkenni vajjal az egyes leveleket, ettől lesz mennyei a végeredmény.

Gibanica túróval és fetával - receptért kattints a képre!

Tipp: ha van laktózintolerancia vagy tejfehérje-allergia a családban, akkor használjunk napraforgóolajat a tészta megkenésére, és laktózmentes túrót vagy kölestúrót.

Gibanica

Ez a sós és édes formában is létező finomság a mai napig készül, nemcsak a Balkánon, a volt Jugoszláv országokon kívül Törökországban és Szíriában is. A magyar és osztrák réteshez képest nemcsak pár réteslapba csavarják a túrótölteléket, hanem sok-sok tészta közé rejtik. Miként teszik ezt, ez már tényleg egyedi, ahány ház, annyi szokás. A mi receptünkben kis batyukba kanalazzuk a tölteléket, de lehetne a tésztát a túrós keverékbe mártva rétegezni, vagy csak egy-két, vajjal megkent tésztára kenni. A végén úgyis le kell zárni egy pár tésztalappal, ami benntartja a nedvességet, hogy jó szaftos maradjon a gibanica közepe.

Tipp: hogy még szaftosabb és hidratáltabb maradjon a gibanica, pár kanál szódavízzel gazdagítsd a tölteléket, sőt a rétegek közé is tehetsz belőle!

Gibanica - receptért kattints a képre!

Túró

Olyan finom túró, mint nálunk, egyáltalán túró nem nagyon készül a Kárpát-medencén kívül. Itt viszont minden nemzetnek megvan a saját évszázados savanykás tejtermékreceptje. Tehéntejből készítik leginkább, de létezik juhtejes, és kecsketejből is nagyszerű, és ezeket is fel lehet használni gibanica készítésére. Ebbe a tésztarakottasba ugyanis túró kell, de a legfinomabb, a legmagasabb minőségű!

Gibanica fetával - receptért kattints a képre!

Feta

A mostani receptünk egy apró csavarral készült: a túró mellé, vagyis a tetejére még egy sor feta kerül. Ez jóval fehérebb, mint a tojásos túrós keverék, és sósabb is. Ha szuper görög fetát használunk, egy grátisz ízt kapunk, amit nem érdemes megvonni magunktól. A fetára remekül rásül a sós torta teteje, szépen lehet majd vágni ezért.

Tipp: a gibanica édesen is elkészíthető, ha feta helyett is túrót használunk, és a töltelékhez teszünk ízlés szerint cukrot, vaníliás cukrot vagy mézet édesítésképpen.

Töltelék

Simán is bele lehetne tördelni a rögös túrót a gibanica tésztájába, de magában nem lenne elég nedvességtartalma ahhoz, hogy sütés után ki ne száradjon a tészta. Ezért a túró mellé üssünk még pár tojást, ez még segít összetartani az egész tortát. A plusz szódán kívül a tejföl lesz a legjobb vízbázis a töltelékben. Az „olajozásért” az olvasztott vaj felel, amiből a legjobbat érdemes hozzáadni, hiszen az ízét ez tudja leginkább befolyásolni!

Fotók és recept: Bagdi Gréta

Gibanica túróval és fetával – a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség Grétitől:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Itt a válasz, miért kínálnak vizet a kávé mellé: ez...

A kávézóban és cukrászdában rendelt kávé mellé szinte mindig érkezik egy kis pohár víz is. Sokan gondolják úgy, hogy mindez a kávé vízhajtó hatása miatt jár a rendelt ital mellé, ami a koffeines ital elfogyasztása után tesz jó szolgálatot. De valójában teljesen másról van szó.

Rájöttem, mi a nagymamák kelt tésztájának titka: Így lesz a...

Amikor én buktát sütök, az sosem lesz ugyanolyan, mint a nagymamámé – még akkor sem, ha végigtelefonáljuk az egész folyamatot. Miért lehet ez, és van-e remény azok számára, akik szeretnének ugyanolyan kelt tésztát készíteni, mint amit a dédijüknél, mamájuknál kóstoltak? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ…azt azonban nem ígérem, hogy meg is találtam.