Ha valaki igazán keni-vágja az olasz konyhát, akkor az Gianni, így erősen javasolt megfogadni tippjeit-trükkjeit. Vadiúj videónkban azt mutatta meg, hogyan készítsünk egészben sült halat, ezt itt meg is nézhetitek:
Gianni ezúttal egy csodaszép darab branzinot, azaz farkassügért választott, de az előkészítéssel és sütéssel kapcsolatos tippek másféle, hasonló karakterű tengeri halak esetében is bevethetők.
Na de lássuk, mire a érdemes mindenképpen figyelni a halsütéssel kapcsolatban:
- Először is nagyon fontos a hal minősége és származása. Igyekezzünk halászott halat vásárolni, aminek a húsa sokkal tisztább és ízletesebb, mint a tenyésztett példányoké. Ennek az oka egyszerű: a tenyésztett hal kevesebbet mozog, így zsírosabb a húsa, ezzel szemben a természetes módon, a tengerben élő halak izmosabbak, nagyobbak, életerősebbek.
- Figyeljünk a frissességre: a friss hal szeme tiszta, ha opálos, akkor semmiképp ne vegyük meg. Az ár is árulkodó lehet, nem érdemes gyanúsan olcsó halat venni.
- A tengeri halaknak nagyszerű tengeríze van, amit vétek elnyomni mártásokkal és fűszerekkel. Pár gerezd fokhagyma, kevés friss zöldfűszer, esetleg citromkarikák - ennyi épp elég a természetes ízek előhozásához (és persze pár korty fehérborral is megkínálhatjuk).
- Sózni viszont kell, méghozzá alaposan: a halakat soha nem kívülről, hanem mindig a kipucolt hasüreget sózzuk, onnan ugyanis a csontok mentén felszívódik annyi só, amennyit a hús igényel. Épp ezért ne féljünk attól, hogy elsózzuk, a felesleg egyszerűen ottmarad, nem teszi tönkre az ételt.
- A hal mellé érdemes odafektetni pár felezett koktélparadicsomot, esetleg vékonyra szeletelt burgonyát vagy egyéb zöldséget - a halból kisülő szaft remek ízt ad neki.
- Az egészben sült halak esetében a bőr egy természetes védőréteget nyújt a húsnak, így nem kell félnünk a magasabb hőfoktól sem, nyugodtan süthetjük 180 fokos sütőben.
Gianni most a Candy CookLight funkcióval ellátott sütőjét használta, amiben gyorsan és egyenletesen sült ízletesre a branzino, és csak minimális olajra volt csak szükség az elkészítéséhez.
- Azt, hogy a hal kellően átsült-e, egyszerűen megállapíthatjuk: a branzino hasüregének farok felőli végén van egy nagy szálka, ezt érdemes kihúzni. Ha szép tisztán elválik, a hal elkészült, ha viszont van még rajta kevés hús, akkor tegyük vissza még 5-10 percre.
- A kész halat hagyjuk hűlni egy pár percet, majd óvatosan távolítsuk el a bőrét. Ezután vágjuk el a húst hosszában, a gerinc mentén, majd válasszuk le mindkét így kialakított hússzeletet a szálkákról, és ezt ismételjük meg a másik oldalon is.
Mivel egy könnyed fogásról van szó, Gianni kétféle zöldköretet készített hozzá, egy langyos párolt spenótot és egy citronette-es kevert salátát, de a hal mellett sült paradicsomokat is érdemes feltálalni, így igazából háromféle köretünk is van.
A párolt spenót alá Gianni egy kevés fokhagymát és chilit is pirított, majd a spenótot épp csak annyira párolta meg, hogy a levelek kissé összeessenek. A spenót mellett a kevert saláta elkészítésére is bőven van idő, amíg sül a hal, fontos viszont, hogy az öntettel csak közvetlenül tálalás előtt forgassuk össze, különben összeesnek a salátalevelek.
A kevert salátába gyakorlatilag bármi kerülhet, amit szeretünk. Gianni most háromféle leveles salátát (jégsaláta, római saláta, endívia), bazsalikomot, fekete és zöld olajbogyót, valamint friss és aszalt paradicsomot kevert össze. A citronette pedig még ennél is egyszerűbb: egy-egy arányban keverjünk össze citromlevet és olívaolajat, majd alaposan sózzuk meg.
Ha pedig mindezzel készen vagyunk, tálaljunk, és fogyasszuk el még melegen a branzinót. Buon Appetito!
Gianni pontos branzinoreceptjét IDE katintva megtaláljátok.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
A Candy sütőjéről és egyéb termékeiről itt tudhattok meg többet.