Az emberes hónapok végén járunk, az ősz nemsokára leköszön, de egy igazi szezonbéli torta még kimaradt a repertoárból, hiszen gesztenyéből még nem csináltunk édességet idén – ez a gondolatsor ment végig a fejemben, amikor is azonnal keresőhadjáratba indultam, hogy ezt a szépséges csokitortát megtaláljam, és az őszi szezon sztárjává tegyem. Próbáljátok ki ti is, leírtam a tapasztalataimat hozzá.
Főtt, sült, darált és őrölt
Gesztenyét kaphatunk sokféle konzisztenciában. Gyermekkorunk sztárja a gesztenyemassza, melybe sok más alapanyagot is belecsempésztek az ügyes gyártók, az egyik a rumaroma volt, amit sokat kántáltunk, mert eszméletlen zeneisége van ennek a szónak, aztán amikor megtudtuk, hogy csak a drága rum helyettesítésére készült alapanyag, és ennyire szimpla, hétköznapi jelentéssel bír, elmaradtak a füttykoncertek. Nyers és előfőzött gesztenye is kapható, de ehhez a szépséghez gesztenyelisztre lesz szükségetek, ezt szerezzétek be. Én Olaszországban vettem, itt leginkább bio- és egészségboltokban kapható, de néha szupermarketek is árulják.
Mire jó még a gesztenyeliszt?
A gesztenyét pucolás, hosszas szárítás és előválogatás után őrlik lisztté, hogy aztán a legkülönfélébb gluténmentes finomságokat készítsék belőle, mint például ez a csokitorta. Legközelebb palacsintatésztába fogom használni, de érdemes olasz és francia édességrecepteket keresni hozzá, mint a madeleine és a castagnaccio, ezeken a helyeken őshonos, és ezer éve használják liszt formában is a gesztenyét. Nekem a sok-sok fánkféle, és a vajas linzerek a kedvenceim. Viszont nemcsak édes, sós receptekhez is nagyszerű. Friss tésztát nyújtanak belőle, amiből tagliatellét, lasagnét, gnocchit, raviolit készítenek. Ezek közül a ravioli vagy más töltött tészták a legizgalmasabbak, ezekbe zöldfűszeres ricotta kerül, mellé pedig friss eredei gombákból főzött szósz, ami elsődleges kísérője más frissen gyúrt gesztenyelisztes tésztáknak is.
Csoki a jó párosítás
Talán a legjobb párosítás a gesztenye-csoki, étcsokival funkcionál a legmenőbben, ami sütésnél is jobban állja a sarat, mint a tejcsoki. Aki a gesztenyét már kiskora óta szívébe zárta, annak kedvence a cukrászdákban kapható gesztenyeszív, ezek közül is a töltött, amiben piros, lekvárszerű krém van vagy éppen egy rumos meggy. A gesztenyés csokitorta tésztájába kerül kakaó, így az étcsokit pasztilla formájában bele is keverhetjük, vagy olvasztva a masszához adhatjuk, mindkét megoldás szuper végterméket eredményez.
Olvasztott csokival nagyon szaftos lesz a tészta, de egy picit potyogósabb, ezt továbbfejlesztéssel, félbevágással és a közepébe egy réteg lekvár rákenésével orvosolhatjuk.
Ide nagyszerű a Sacher-torta után szabadon a baracklekvár, jó a meggylekvár, de ha már ősz van, akkor felmerül a fügelekvár ötlete is. Kipróbáltam, zseniális!
Mentes
Sok receptben a gesztenyelisztet még további gluténmentes liszttel lazítják, ebben a csokitortában ez nem szükséges. Ha azonban van a családban laktózérzékenység vagy tejfehérje-allergia, akkor, ahogy én is, készítsétek alternatív tejjel, leginkább zabbal vagy kókusszal, én az utóbbit használtam, a kókuszital ugyanis a főzéshez használt kókusztejjel ellentétben nem kifejezetten kókuszízű, nem változtatja meg a süti ízét. A tojást pedig kiválthatjuk lenmagliszt és víz keverékével, vagy éppen egy összetört, kellemesen beérett banánnal. Ezt a tortát így szinte bárki elfogyaszthatja.
A gesztenyés csokitorta receptjét itt találod, küldd el valakinek, aki szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: