A hazánkban is ismert szelíd gesztenye (Castanea sativa) gyakorlatilag egy bükktermés. Az üzletekben kapható nagy szemű fajta a maróni - ezt vásárolhatjuk meg otthoni sütéshez, gesztenyepüré-készítéshez. A kisebb szeműekből gesztenyeliszt készülhet - az észak-olasz régiók egyik tipikus alapanyaga, ami gluténmentességére tekintettel az utóbbi években itthon is egyre ismertebbé vált.
A gesztenye tápanyagtartalma
100 g nyers, tisztított gesztenye ~200 kcal, fő tápanyaga a szénhidrát (~44 g / 100 g), ami nagy arányban keményítőt jelent, illetve tartalmaz ~1 g / 100 g növényi fehérjét, és ~1-2 g / 100 g zsírt, és ~5 g élelmi rostot.
- A gesztenye talán sokak számára a diófélékhez hasonló termés, ám a fenti értékekből látható, hogy zsírtartalma a diófélékénél jóval alacsonyabb, és ennek megfelelően energiatartalma is.
- Élelmirost-tartalma segíti bélflóránk egyensúlyának megőrzését,
- Glikémiás indexe alacsonynak számít (54), így jól beilleszthető a szénhidrátanyagcsere-zavarok étrendjébe is.
- Gazdag káliumban, így támogatja a szívünk egészséges működését, illetve
- gazdag C-vitaminban is, amely antioxidáns hatásával segíti a sejtjeink regenerációját.
Hogyan fogyasszuk?
Az őszi időszakban népszerű csemege a sült gesztenye, amikor gyakorlatilag magában fogyasztjuk a termést. Itt a fő kihívás a pucolás, de ha jó a bemetszési/sütési technikánk, akkor nem akkor macera elkészíteni, mint elsőre tűnik. Ebben a formában jó szezonális uzsonnaétel lehet.
Ugyaninnen indulunk, ha a házi gesztenyepürénket szeretnénk elkészíteni. Ezt kis adagokban le is fagyaszthatjuk, és később elővehetjük, ha gesztenyepürés desszertet vagy gesztenyés sütit készítenénk.
Gesztenyéből készíthetünk levest, göngyölt húsokhoz tölteléket, sültek mellé mártást
Ahogy fentebb említettem, itthon is egyre ismertebb termék a gesztenyeliszt. Ez a liszt gluténmentes, íze enyhén édeskés. Készíthetünk belőle süteményeket, palacsintát, muffint, tortát, de akár péksüteményeket is.
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: