A Yale-en tanító Joan Moni professzor és csapata egészen új megközelítésből vizsgálta a párkapcsolatok sikerességét. Lehet hogy a lelki és egyéb praktikus tényezőkön kívül a génjeinkben hordozzuk a sikerünk, vagy épp a sikertelenségünk kulcsát?
Genetikánkban rejlik a kapcsolataink sikere?
A kísérletben 178 házaspárt tanulmányoztak, ahol a résztvevők életkora 37 és 90 év közé esett. A tanulmány résztvevőitől nyálmintát vettek a genetikai vizsgálatokhoz, és felkérték őket, hogy töltsenek ki egy tesztet arról, mennyire elégedettek a házasságukkal és mennyire érzik magukat biztonságban a kapcsolatukban.
A vizsgálatok során a kutatók érdekes megállapításra jutottak: az oxitocin nevű hormon szerepet játszik a társas kapcsolataink kialakulásában is. A kutatók azonban felfigyeltek arra is, hogy ha legalább az egyik partnernél előfordul egy speciális genetikai variáció, akkor nagyobb lehet az elégedettség mértéke, mint azon pároknál, ahol nincs meg ez a variáció.
Megállapították továbbá, hogy ezzel a génvariációvalrendelkező emberek kevésbé szorongó kötődést voltak képesek kialakítani a házasságukban, márpedig a kapcsolat bizonytalanságának hiánya vélhetően hozzájárul a boldogabb házassághoz. A kutatók azt is hozzátették, hogy ennek a variációnak a szerepe kicsit, de nem jelentéktelen, különös tekintettel sok olyan tényezőre, amelyek hozzájárulnak a boldog és virágzó kapcsolathoz.
"Ez a tanulmány megmutatja, hogy az, hogy miként érezzük magunkat egy szoros kapcsolatban, nem csak azon múlik, mit osztunk meg a párunkkal. A házasság minőségét a saját és partnerük genetikai hajlama is befolyásolja."
Boldogságunk több összetevős képlet
Bár a tanulmány során nem vizsgálták a faji és társadalmi, valamint a gazdasági sokféleséget, amelyek szintén befolyásolhatják egy kapcsolat minőségét. A kutatók elismerték, hogy további vizsgálatokra van szükség, azonban úgy tűnik, hogy a genetikánk valóban befolyásolhatja azt, mennyire vagyunk elégedettek a házasságunkkal.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Mítosz vagy valóság: tényleg lehet alvás közben tanulni?
Gyerekként te is a párnád alá tetted a könyvedet, hogy reggelre kipihenten és okosan ébredj? Most kutatások készültek arról, hogy képesek vagyunk-e alvás közben tanulni.
Petrás GabriellaA sziget, ahol az emberek elfelejtenek meghalni – ismerd meg...
Az Ikaria szigetén élők szinte teljesen mentesek a demenciától és a krónikus betegségek sem sújtják őket, miközben minden 3. lakos 90 éves koránál is tovább él. Mi a titkuk?
Petrás GabriellaFogyást ígérő, veszélyes csodaszerek - te is bedőltél már nekik?
Orvosok szerint be kellene tiltani a celebek felelőtlen és veszélyes, fogyást hirdető reklámjait. Szerinted igazuk van?
Petrás GabriellaA dolgozó anyák stresszesebbek? Létezik egyensúly munka és magánélet között?
A teljes munkaidőben dolgozó kétgyerekes családanyáknak, nagyobb stresszel kell számolniuk, ami az egészségre ártalmas krónikus stresszhez is vezethet.
Petrás Gabriella