Rossz hír azoknak, akik gáztűzhelyet használnak

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a földgázhasználat – és ebből következően a gázkazánok, gáztűzhelyek használata – is kockán forog, hiszen a fosszilis energiahordozók nemcsak a bolygóra károsak, de komoly biztonsági problémákat is jelenthetnek otthonainkban.

Az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) szervezete szerint ahhoz, hogy a világ 2050-re nettó nulla szén-dioxid-kibocsátási értéket mutathasson, 2025-től nem lenne szabad új fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat, gáztűzhelyeket értékesíteni.

Vagyis 3 és fél év múlva se gázbojlert, se a lakásba való gázcirkót, se pedig kondenzációs kazánt nem lehetne üzembe helyezni

– íjra a Napi.hu a G7 cikkére hivatkozva.

A két fő ok a tiltásra a fent említett környezetszennyezés illetve az emberekre is veszélyes használat. A Washington Post a napokban publikált felmérése alapján a gáztűzhelyek jóval nagyobb környezeti terhelést okoznak és egészségügyi kockázatot jelentenek, mint eddig gondolták. Amerikában egyébként egyre komolyabb mozgalom növi ki magát a gázhasználat betiltásáért.

A gázhasználat nemcsak a bolygóra káros, de komoly biztonsági problémákat is jelenthet otthonainkban

Hogy miért veszélyes?

A tűzhelyeknél a főzés közben csak a metán egy része ég el, ami a légkörbe kerülve erőteljesebben segíti a felmelegedést, mint a CO2, mivel annál jóval erősebb az üvegházhatása. Ezen kívül az égés során nitrogén-dioxid is keletkezik, ami magasabb koncentrációban káros a lakók egészségére.

Sőt, a gáztűzhelyek még kikapcsolt állapotban is metánt szivárogtatnak!

A szakemberek már jó ideje arra biztatják a háztartásokat, hogy ha tehetik, a gáztűzhelyeket cseréljék le elektromosra, ami viszont sajnos drágább, mint a gáz, és ez igen fontos tényező a legtöbb háztartásban.


Még több aktualitás:

Címlapról ajánljuk

További cikkek