Így termessz friss fűszernövényeket otthon, egyszerűen! – Kisokos az ültetéstől a szüretelésig

Milyen jó lenne mindig friss, helyben leszedett fűszernövényekkel ízesíteni az ételeket, igaz? Van egy jó hírünk! Fűszernövényeket akár te is nevelhetsz, mi segítünk abban, hogyan ültesd és hogyan nevelgesd őket! (x)

Afelől senkinek nem lehet kétsége, hogy a friss, zsenge és zöld fűszerek egészen új szintre tudják emelni a főzés élményét szemben a szárított, zacskós fűszerekkel. Bár a nagyobb áruházakban sokszor találkozhatunk olyan cserepes növényekkel, mint bazsalikom, oregánó, petrezselyem vagy menta, ezek a fűszerek általában csak egyszer használhatóak fel, a tápanyagszegény talaj és a növények ápolatlansága miatt ugyanis ha egyszer leszedjük az értékes leveleket, azok rendszerint többé nem nőnek ki újra.

Egy kis odafigyeléssel és néhány szabály betartásával heteken belül a saját fűszernövényeiddel ízesítheted ételeidet!

De mit csináljon az, aki friss fűszereket szeretne az év 365 napján? Nem szabad kétségbe esni akkor sem, ha eddig csupa kudarc övezte otthon fűszernevelési próbálkozásainkat, néhány egyszerű szabály betartásával és egy kis odafigyeléssel bárki sikerrel járhat! Nézzük, mi mindenre kell figyelni ahhoz, hogy nyárra nekünk is egészségesen burjánzó, friss fűszereskertünk vagy ládánk legyen!

Magot vegyünk vagy palántát?

A választás csak rajtunk áll, néhány dolgot azonban érdemes tudni. Ha magvakat veszünk, jó minőségű, friss magvakat vásároljunk (ezt a csomagoláson feltüntetett lejárati dátum alapján könnyen ellenőrizhetjük). Akár 2-3 hetet is spórolhatunk magunknak akkor, ha palántákat vásárolunk, ezeket otthon csak át kell ültetnünk egy nagyobb cserépbe.

Jó minőségű földdel és egy jó ültetőkanállal gyerekjáték lesz a fűszernövények nevelése!

Mibe ültessem?

A fűszernövények nem igényelnek drága kaspókat vagy flancos cserepeket, fontos számukra azonban az, hogy a cserép jó vízelvezető legyen. Bár egészen egyszerű lenne egy sima befőttesüvegbe ültetni a palántákat vagy a magvakat, a vizet aligha tudná elvezetni a föld a zárt edényekben. A növények ültetésénél lényeges, hogy a cserép alja lyukas legyen, így nem lesz gondunk azzal, hogy a víz elrohasztja a palántákat. A cserepek alatt mindig legyen tálka, hogy az elvezetett, felesleges víz ne az ablakpárkányunkon vagy a kedvenc szekrényünkön álljon.

Milyen legyen a föld, hova ültessünk?

A föld típusa mindig is fontos szerepet játszik, ha ültetünk. Olyan általános virágfölddel, ami nem tartalmaz műtrágyát, nem lőhetsz mellé, ezen kívül a szerves komposztot nagyon szeretik a tápanyagra éhes palánták, a két anyag keverékével szinte biztos a siker. A cserepet ne töltsd tele földdel, 2-3 centiméternyi szabad hely maradjon az edényben, a földre kell ugyanis vetned a magvakat, melyeket aztán úgy kell lefedned még egy vékony réteg földdel, hogy egyik se látszódjon ki.

Ha palántát vásároltál, egy ültetőlapát segítségével könnyen át tudod emelni a hajtásokat az új virágföldjükbe, figyelj viszont oda arra, hogy a lapát ne törje meg a növény szárát, gyökerét.

Néhány hetente érdemes friss zuhannyal lemosni a növények leveleit, így nem csak frissülnek, de tisztulnak is a fűszerek

A palánták helye, az öntözés

Bár a fény nagyon fontos ahhoz, hogy a növényeink szépen cseperedjenek, nem szabad őket közvetlen, erős fénynél tartani, mindenképpen olyan helyet keressünk nekik, ahol nem égetheti meg őket a Nap sugara. Fontos, hogy a növekedési időszakban mindig legyen nedves a termőtalaj (de ne álljon benne a víz), ha viszont már felnőtt növényt nevelünk, csak akkor szükséges a locsolás, amikor a föld teteje már száraz, morzsolódó.

A palántákat érdemes néhanapján (két-három hetente) megfürdetni, ilyenkor locsolás helyett alacsony víznyomással mossuk le a beltérben és kültéren könnyen porosodó leveleket. Ezzel nemcsak megtisztítjuk, de meg is öntözzük a fűszereket!

Melyik növény mit szeret?

  • A bazsalikom az állandó nedves talajon, kellő mennyiségű fényben tud egyre több és több levelet növeszteni.
  • A petrezselyem ezzel szemben jobban kedveli az árnyékos-félárnyékos helyeket, a nedves talaj azonban számára is elengedhetetlen feltétel a növekedéshez.
  • A rozmaring a hűvösebb, ugyanakkor naposabb helyeket kedveli. A nyirkos (nem nedves) talajt kedveli.
  • A kakukkfű nem igényel sok vizet (heti rendszerességgel elég locsolni), viszont sok napfényt igényel.
  • A menta a vizes talajt és az árnyékot is kedveli, ugyanakkor a napfénnyel is megbirkózik.
  • Az oregánótól sem szabad megvonni a napfényt valamint a vizet, figyelj oda rá, hogy a növény földje mindig nedves legyen.

Mikor szedhetem?

A palánták akkor lesznek szüretelhetőek, ha a szár a földtől minimum 10-15 cm-es magasságúra nő. A legjobb megoldás, ha ilyenkor nem tépjük le a leveleket, hanem a szárakból ollóval, metszőollóval metszünk le valamennyit. A rendszeres metszés serkenti a növény növekedését, éppen ezért nem érdemes letépni a leveleket, gondolkodjunk előre hosszú távon!

A fűszernövényeket érdemes már kora reggel leszedni, a bennük található esszenciális olajok ugyanis ilyenkor érezhetőek a leginkább. A legjobb, ha fele-fele arányban szedsz le kisebb, új leveleket és nagyobb, "öregebb" leveleket is.

A szárakat, leveleket egy jó minőségű ollóval vagy metszőollóval érdemes levágni

Az olyan fűszernövények, mint a rozmaring, a zsálya, a kakukkfű vagy az oregánó dugványozás során tud a legkönnyebben megnőni, a nagyobb, bokrosabb növényekről lemetszett 10-15 centiméteres hajtást érdemes elültetni egy új cserépbe, amelyet aztán megint nevelhetünk mi magunk, de akár tovább is ajándékozhatjuk valakinek. Ha ültetünk, nézzünk utána annak is, évelő-e az adott növény. Ha igen, a fűszereket érdemes évente átültetni.

Egy kis odafigyeléssel nem lesz nehéz tavasszal fűszernövényeket ültetned, viszont akkor sem szabad elkeseredni, ha egy-egy fűszernövény idő közben lekókad. Sosem késő újrakezdeni, egy kis kitartással pedig akár éveken át díszíthetik az otthonodat (és az ételeidet) ezek a kedves, gyorsan burjánzó, illatos növények!

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...