Kemény fába vágom a fejszémet, a pirospaprikáról írok, a legmagyarabbnak gondolt hozzávalóról, ami nem mellesleg, leggyönyörűbb bizonyítéka annak, hogy igenis déli ország vagyunk, keleti beütéssel. Egy biztos: őrölt pirospaprika legyen otthon! Akkor is legyen otthon, ha nem szoktunk gyakran főzni, mert ha egy rántottát vagy egy zsíros kenyeret megszórnánk, akkor is szükségünk lesz rá.

Paprikát venni az egyik legérzékenyebb dolog. Az interneten több helyütt fellelhetőek paprikatesztek, melyek elkeserítő eredményt mutatnak a boltokban kapható paprikák minőségéről. Ebben az esetben is csak azt tudom javasolni, hogy egy jól bevált forrást kell találnunk, és kitartanunk mellette. Szerintem érdemes általában édes paprikát venni, mert erősíteni mással is tudjuk az ételt, ha viszont csípős a paprikánk, akkor nem tudunk nem csípőset főzni. Kolbászba vagy más töltelékáruba persze jó csípőset használni.
A paprikát jól záródó üvegben vagy dobozban tartsuk, és fénytől védjük. Nagyon könnyen el tudja veszíteni a színét pár hónapnyi polcon állástól.
Tipp: Én a hűtőben vagy a mélyhűtőben is szoktam tárolni, ha nagyobb mennyiségre teszek szert, mert ott biztosan nem molyosodik, nem avasodik és sokáig friss marad.
A paprika zsiradékban jobban oldódik, mint vízben, ezért, amikor használjuk, egyúttal zsiradékot is kell használnunk.
Zsírban egyébként jobban kiadja a színét, mint olajban, de ettől még nem kell minden áron zsírral főznünk a paprikás ételeket. A paprika könnyen megég és akkor keserű lesz, ezért felhasználáskor vigyázni kell, hogy ne tegyük ki túlságosan hőhatásnak (vagyis ne égessük oda).
Így nem lesz keserű
- ősi tanács, hogy a paprika hagymával és/vagy hússal való elkeverésének idejére lehúzzuk a tűzről az edényt, nehogy odakapjon a fűszerpaprika
- miután elkevertük a zsiradékban és hagymában a paprikát, öntsük fel kevés vízzel is
Vannak, akik szerint az egész csak egy mítosz, hogy ténylegesen le kell húzni a tűzről az edényt, mert elég, ha takarékra vesszük a lángot, azonnal elkeverjük a paprikát, és már öntjük is hozzá a minimál vizet.
Pörköltalap
- Ha valaki tud pörköltalapot készíteni, akkor mindenféle pörköltet csinálhat. A pörköltalap lényege, hogy jó sok hagymát zsiradékon (ehhez tényleg érdemes állati eredetű zsírt használni) alaposan megdinsztelünk - minél több a hagyma, annál sűrűbb a szaft!
- Amikor már jónak ítéljük, kicsit lehúzzuk a tűzről, és alaposan megpaprikázzuk. A paprikával nem szabad spórolni, mondjuk két fej hagymához legalábbis két evőkanál paprika kell. A paprikát jól elkeverjük, és kevés vízzel felöntjük. Hozzáadunk egy paradicsomot, egy paprikát és tovább fűzzük, addig, ameddig ezek is szétfőnek. Ezután tehetjük bele a húst, gombát, stb.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További innovatív és informatív konyhai tartalmakért less ide:
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!