Engedd meg, hogy az Ezeregyéjszaka meséi a tányérodon keljenek életre – Fűszerepben a Közel-Kelet ízei

Sorozatunkban fejest ugrunk a fűszerek páratlan világába, és térségről térségre vándorolva végig(v)esszük a helyi kultúrák meghatározó fűszereit. A fél világot bejárva eljutottunk a Közel-Keletre is.

A Közel-Keletről beduinok, csodás szőnyegek és mesés épületek juthatnak eszünkbe, no meg persze az ízekben és alapanyagokban gazdag gasztronómia. Baba ghanoush, hummusz, shawarma, shakshouka és társai... nyamm!

A Selyemútnak hála a Közel-Keleten régóta nagy szerep jut a fűszereknek. Bár már a mediterrán térséget boncoló fejezetben is szerepeltek fűszerkeverékek, a frissen őrölt fűszerek mégiscsak jellemzőbbek sok helyen, mint szárított, kevert rokonaik.

A régiót taglalva az alábbi országokra gondolok: Irán, Jordánia, Ciprus, Kuwait, Irak, Izrael, Törökország, Omán, Katar, Szíria, Szaúdi-Arábia és Jemen. A földrajzi elhelyezkedésből fakadóan nyilván vannak átfedések például a mediterrán régió országaival, így vannak olyan fűszerek, amelyekről kevesebb virtuális szót ejtek majd. A szumakról, a sáfrányról, a baharatról és a za’atarról a mediterrán fejezetben már részletesen írtam, de roppant fontos elemei a közel-keleti konyhának is.

A hajdani Selyemút térképen (Fotó: gbtimes.com)

A gabonaféléknek itt is nagy szerep jut: a rizs, az árpa, a bulgur és a kuszkusz visszatérő tételek a helyi gasztronómiákban.

Gyakori alapanyag még az olívaolaj és az olajbogyó, a petrezselyem, a joghurt, a pisztácia, a csicseriborsó és más hüvelyesek, a szezámmag, a méz, illetve a gránátalmaszirup és a datolya. Ez utóbbiból számos verzió kapható. Ebben a térségben sincs kultúra valamiféle lepény nélkül, szóval abból is szép példányban kóstolhatunk.

Húsból jellemzően bárányt és birkát fogyasztanak, mivel a muszlimok és a zsidók sem esznek sertést. Már csak azért is muszáj elmenni egy jóféle közel-keleti piacra, hogy először gyönyörködjük a grillen sercegő, illatos húsok és zöldségek látványában, majd megegyünk mindenféle földi jót.

Sétáljunk végig képzeletben a Selyemút vidékén, és nézzük meg, mivel fűszereznek!

Advieh (Irán)

Perzsa fűszerkeverék, amely idézi a garam masala világát. Általában kardamom, édeskömény, fahéj, szárított rózsaszirom, koriandermag, feketebors, kurkuma, szárított lime és szegfűszeg kerül bele, de a szerecsendió és a csillagánizs sem szokatlan. Pilafok, grillezett húsok, raguk, levesek fűszerezésére egyaránt használják.

A közel-keleti piacokat járva ilyen csodás advieh-fűszerhegyekkel találkozhatunk!

Ánizs

A medvecukor ízvilágára hajazó fűszer mindenféle ételt képes megspékelni. A közel-keleti konyha mellett az olasz, a némi, az indiai és a mexikói is előszeretettel használja.

Édeskömény

Alapfűszer, amely persze a Közel-Kelet sztárja is. Nekem a shakshuka nem lenne az igazi nélküle.

Fahéj

Az egyik legősibb fűszer a Közel-Keleten is népszerű, gyakran keverik édesköménnyel, koriandermaggal és fűszerpaprikával.

Görögszéna

A mogyorós, édes ízű aromás növény sokakat a juharra emlékeztet.

Szia, görögszéna! (Fotó: Getty Images)

Isot és más chilik

Török eredetű chili, amelynek két verziója van: a sötétebb füstös, és jellemzően kebaboknál vetik be, míg a vörös fajta mezzékhez használatos. Ez utóbbinak lágyabb az íze, mint a chilipaprikáknak általában.

Kardamom

A melegítő hatású, ízes fűszer jól passzol sós és édes fogásokhoz egyaránt, vegyük például a gránátalmás bárányragut. De gyakran a kávébabbal együtt őrlik le, hogy felturbózzák az ízvilágát.

Kurkuma

Egy újabb fűszer, amely rendre előkerül a felsorolásokban. A Közel-Keleten is népszerű, főleg húsos és zöldséges fogásokban ízlelhetjük. Rizst gyakran színeznek vele (a sáfrány mellett).

Olvass még többet a kurkumáról és jótékony hatásairól ide kattintva!

Mahlab

Aromás fűszer, amely cseresznyemagból készül. A magokat megtörik, kiszedik a lágy és rágós belsejét, amit aztán porrá őrölnek. Mandulás-cseresznyés íze a marcipánt idézi. Kis mennyiségben édességek és pékáruk ízesítésére is használják.

Menta (szárítva)

Mivel friss mentát nehézkes mindig találni, a helyiek tartanak otthon szárított verziót dögivel, amiből aztán teát forráznak, illetve rászórják mezzékre és salátákra. Nemcsak finom, hanem az emésztést is segíti.

A mentát napiestig enném mindenben (Fotó: Unsplash)

Nigella mag

A fekete kömény néven is ismert magnak erős íze és aromája van, amikor megpirítjuk, ezért gyakran használják inhalálásra. Mindemellett a frissen sült kenyereket is feldobja.

Oregánó

Nemcsak Olaszországban, hanem Törökországban és a Közel-Keleten is népszerű. Általában kebabhoz hasonló bárányfogásokat fűszereznek vele, de fontos alapanyaga a már korábban taglalt za’atar fűszerkeveréknek is. Nagyon illatos, érdemes vele csínján bánni, mert keserű tud lenni.

Szerecsendió

Listáim újabb gyakori szereplője a fűszer, amely jól párosítható fahéjjal és szegfűszeggel is a térségbeli sós és édes fogásokban is, például húsokhoz nagyon illik.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Olvasd el korábbi fűszeres kisokosainkat is!

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk