Sorakoznak a polcon a kis üvegcsék, mindegyik valamilyen zöld, sárga, barna port, morzsalékot, keveréket rejt. Elővesszük egyesével, boldogan szagolgatjuk a fűszerek kiszökkenő aromáját, mikor fedelük lekerül, majd ételeinkbe szórva őket, frissességet, hőt, zamatot, karaktert adunk át az alapanyagoknak. Legalábbis így megy ez ideális esetben. Ha azt tapasztaljuk, hogy erőteljesebb szórás után sem kapnak annyi ízt az ételeink, több dologra is elkezdhetünk gyanakodni. Az alábbi listában ezek az okok sorakoznak: mindegyik ludas a fűszerek ízének megfojtásában.
Nézd meg galériánkban, mitől veszíthetnek erejükből a fűszerek!
Nem elég erősek a fűszereid? Ez az 6 hiba a ludas
Öreg fűszer
Az egyik leggyakoribb oka az íztelenségnek egyszerűen a kor. Előfordulhat, hogy nem használunk olyan sűrűn egy fűszert, ami csak áll és áll a szekrényben, miközben az aromája egyre csak gyengül. Figyeljük a szavatossági időt a csomagoláson, vegyünk kisebb adagokat, hogy azok gyorsabban elfogyjanak és szelektáljuk a fűszereinket nagyjából félévente.
Bolti csomagolás
Ugyan a kis papírtasakok, amelyekben a fűszerek laknak, tökéletesek a frissen tartásra, van az egész dolognak egy bökkenője. A csomagolás csak azért ilyen effektív, mert légmentes közegben tartja a fűszereket. Miután feltépjük, már nem tudja olyan hatékonyan megőrizni az ízesítők kellemes tulajdonságai (szín, aroma, állag). Felbontás után a tasakok tartalmát tegyük át kis üvegekbe, házi tárolókba.
Rosszul záró tároló
Persze az sem mindegy, mibe szórjuk át a fűszert: ha nem megfelelő tárolót választunk, cseberből-vederbe esünk mi magunk és az alapanyag is. Válasszunk lehetőleg kisméretű (hogy több legyen benne a fűszer, mint a levegő), üvegből készült (a műanyag és a fa „magába szívja” a fűszerek ízét), viszonylag légmentesen záró kupakkal/tetővel rendelkező tégelyt.
Közös tárolás
Szintén ne tegyük a fűszereket közös légtérrel rendelkező dobozba, rendszerezőbe, illetve a bolti csomagokat egybekötve nagyobb tárolóba. Az ilyen helyeken ugyanis az erőteljesebb bukéval rendelkező ízesítők uralkodnak a gyengébbek fölött és átadják azoknak saját aromájukat.
Odaégetés
A tárolásról térjünk át a főzés során bekövetkezhető bajokra. Gyakran, amikor egy étel alapját készítjük, a fűszerek közvetlenül érintkeznek a hővel (tehát forró zsiradékba szórjuk őket vagy rögvest a serpenyő tüzes aljára). És míg egy enyhe hőkezelés képes felerősíteni bármilyen fűszer aromáját, a túlzott hőmérséklet ennek épp az ellenkezőjét éri el – elvesz az eredeti aromából és általában azt kesernyés, égett ízzé változtatja.
Kevés zsiradék
Fontos azt is megjegyezni, hogy vannak olyan fűszerek, amelyek zsírban oldódva adják ki aromáik nagy részét, így ezeket vigyázva, de meg kell futtatni némi olajon, vajon zsíron. Arra figyeljünk, hogy maga a zsiradék legyen meleg, de amikor a fűszer belekerül, már ne kapjon aktívan több hőt. Egyszóval, húzzuk le a fazekat, ott keverjük el a fazék tartalmát, majd haladjunk tovább a többi alapanyaggal és lépéssel. Zsírban oldódó tulajdonságáról híres a paprika, a kurkuma, a currypor és a kömény is.
Néhány fűszeres finomság, amivel tesztelheted a fentieket:
Indiai spenótos csirke (Saagwala)
A saagwala az észak-indiai konyhában elterjedt, könnyű curry-étel, ami valójában kurkumával, fahéjjal, garam masalával és friss spenóttal ízesített, serpenyőben sült csirkével ...
Szabolcsi töltött káposzta Grétitől
Nálunk mindig szabolcsi káposzta készült karácsonykor, Klári mama édes káposztába tekerte a tölteléket. Nálam az idők során csak annyi módosítást történt, hogy savanyú káposztát ...
Vörösboros káposztasteak
A lehető legegyszerűbb módszerrel alkothatunk étterembe illő káposztasteakeket. A megfelelő köretekkel kísérve pedig nagyjából hasonlóan laktató lesz a zöldség, mint a hatalmas ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a konyhai trükkök is jól jöhetnek később: