A szegény ember matchája – 3 ízes út a fügelevél hasznosítására

Válsághelyzetben mindig szomorú állapotba kerül az étkezés. Még akkor is, ha a legtöbb magyar háztartásnak ez maradt a „luxus” (értsd: lassan minden másról lemondtunk, a SZÉP kártyából is előbb lesz párizsi felvágott, mint párizsi utazás), sokan nem tudnak már az alapoknál többre költeni. Lisztből, olajból és cukorból pedig ritkán sülnek ki különleges, elegáns, neadjisten ünnepi finomságok. Mit tehetünk ilyenkor? A siránkozás helyett érdemes példát venni nagyanyáinkról és az ő nagyanyáikról, akik szűkös időkben a kamrát a természet adta ingyen kincsekkel próbálták valamennyire feltölteni. Ismerjük meg ezeket, tanuljunk együtt a begyűjtésükről, pozitív hatásaikról, felhasználásukról, vigyünk valami különlegeset a konyhánkba és az életünkbe úgy, hogy közben egy fillért sem adunk ki az ízes, laktató, egészséges hozzávalókért.

A városi ember számára ma már elképzelhetetlen a koncepció, hogy a közterületek fái, bokrai, növényei olyan ingyen kincsekkel szolgálhatnak, amelyek ínséges időkben a vásárolt élelmiszer hiányában felhasználhatóak a konyhában. És nem is csak azért, mert az utcák-parkok bokrait megnyirbálók általában valamilyen retorzióra számíthatnak az arra járó közterület-felügyelő kezei által, hanem egyszerűen amiatt, mert általában nem kerülünk olyan helyzetbe, hogy leveleket és terméseket kelljen gyűjtögetnünk a túlélésért. És míg ez a helyzet továbbra sem érkezett el (hálistennek), ugyanúgy érdemes lehet megismerkednünk a természet olyan ingyen kincseivel, mint például a fügelevél. És miért? Hadd adjon több okot is erre a cikk!

A szegény ember matchája / Fotó: Lakos Benedek

A fügefák nyáron, sőt még ősszel is meglepnek minket gyümölcstermésükkel: inkább elhalmozásnak minősül ez a dupla termőidőszak, ami olyannyira lefoglalhatja a figyelmünket, hogy megfeledkezünk a növény többi részéről. Nevesen a levelekről, amelyek nemcsak hűs árnyékot képesek adni, hanem olyan ízes kamrakiegészítőket is, mint a szörp vagy az olaj. De ne rohanjunk ennyire előre, jöjjön a munka előtt egy kis érdekesség:

Tudtad, hogy a füge az ókori görög és római kultúrákban a bőséget szimbolizálta, és az istenek ajándékaként tekintettek rá? Érdekes párhuzamot alkot a gyümölcs érzéki, szinte szexuálisan fűtött szimbólumként való használata, illetve a fügelevél takarásban, a szemérem elrejtésében játszott szerepe, például szobrok, festmények esetében (á la Ádám és Éva).

Ókori takarásban

A kapcsolat levél és termés között ma is él (még akkor is, ha már nem használjuk cenzúrára az előbbit és isteneknek szánt áldozatként az utóbbit): ezt elsősorban akkor fedezhetjük fel magunk is, ha megkóstoljuk mindkettőt. A füge levele ugyanis bátran és szabadon fogyasztható – persze nem magában rágcsálva, hanem különböző módokon felhasználva.

Miért edd?

A karakteres aromával rendelkező levelek fantasztikus (ingyen!) ízesítővé válhatnak a konyhánkban. Már szaglás alapján is érezhetjük az erőteljesen „zöld”, herbális illatokat, amelyek ízlelés során is felbukkannak majd. A kóstolás során továbbá vaníliás, kókuszos vonalakra is bukkanhatunk, sőt, ha nagyon akarjuk, a japán zöldtea-por, a matcha leheletét is érezhetjük benne.

Nem csak a kulináris élvezetek miatt érdemes adni egy esélyt a fügefa levelének, ugyanis megannyi pozitív élettani hatása is van a növénynek. A levelek vitamintartalmáról és egészségügyi felhasználásról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.

Mikor és hogyan szedd?

Térjünk is rá a lényegre: ha épp nem vagyunk olyan szerencsések, hogy a saját kertünkben terebélyesedik egy nagy, lombos fügefa, akkor kénytelenek leszünk megkeresni azt az ismerősünket/barátunkat, aki tud nekünk segíteni a gyűjtögetési projektben. Érdemes inkább ismert forrásból beszerezni a levelet, de mindenképpen olyan területről, ahol a fa feltehetően nem volt kitéve vegyszeres kezelésnek vagy szmognak/pornak.

Urbánus fügék és leveleik

A szüretet bármikor megejthetjük júliustól-októberig: az egészséges, sérülésmentes leveleket válasszuk, amelyeken nincsenek bogárrágások, barna foltok vagy esetleg madárürülék. A méret tulajdonképpen mindegy az íz szempontjából, szedhetünk fiatalabb, zsengébb, de öregebb darabokat is.

FIGYELEM! A fügefa leveléből és szárából egy tejszerű folyadék távozhat, ha megsérül – ezt a különleges nedűt Olaszországban például friss sajt készítésére használják (összeugrik tőle a nyers tej, a végeredmény pedig ricottaszerű lesz). Azonban hasznossága mellett van egy olyan kellemetlen tulajdonsága is, hogy irritálhatja a bőrt. Ha érzékenyebb a bőrünk, viseljünk kesztyűt a szedés során.

Általános konyhai használat

Ha nem akarunk nagyon alkotni-macerázni a levelekkel, egyszerűen ízesítsünk vele gabonaköreteket, savanyúságokat vagy ragukat. Csavarhatunk bele húst/halat is: ilyenkor a levelek aromájukat átadják az omlósra sülő húsnak.

Felhasználás #1: Szörp

A fügelevél tartósítására, ízének elpakolására több lehetőség is adott. Talán a legegyszerűbb ezek közül a szörpkészítés. A cukorszirupban megfőzött, majd leturmixolt levelek minden szemernyi aromájukat kiadják, így az ital igazán frissítő és különleges lesz.

Hozzávalók: 500 ml víz, 500 gramm cukor, 6-8 db fügefalevél

A fügelevélszörp receptjéért kattints a képre! / Fotó: Lakos Benedek

Elkészítés: A cukrot és a vizet forraljuk fel egy lábasban, majd tegyük bele a szirupba a megmosott és csíkokra vágott leveleket. Rotyogtassuk alacsony lángon 5-10 percig, majd tegyük az egészet turmixgépbe és dolgozzuk simára. Szűrjük le sűrű szövésű szitán, majd palackozzuk. Adhatunk hozzá friss citromlevet is, hogy még üdítőbb hatása legyen.

Felhasználás #2: Olaj

Sütéshez-főzéshez, pácok, mártások és öntetek készítéséhez jól jöhet egy kis üveg fügefalevél-olaj. A turmixolás során a zsiradék felhevül, a levelek ebben a közegben pedig könnyedén kiadják illóolajaikat. A kész terméket érdemes hűtőben tárolni a hosszú szavatosság érdekében.

Hozzávalók: 500 ml semleges ízű növényi olaj (pl. napraforgó, repce), 4-5 db fügefalevél

Főzéshez-sütéshez kiváló / Fotó: Lakos Benedek

Elkészítés: Az olajat tegyük nagy teljesítményű turmixgépbe a megmosott és csíkokra vágott levelekkel együtt. Dolgozzuk simára, majd szűrjük át szitán és papírtörlőn, hogy a legkisebb levéldarabok se kerüljenek bele a végtermékbe. Tároljuk zárt üvegben, a hűtőben.

Felhasználás #3: Por

Mint a legtöbb alapanyaggal, a fügefalevelekkel is csodákra képes a hő: ha kiszárítjuk (és ezzel egyidejűleg enyhén megpirítjuk) őket, aromájuk megváltozik, sokkal inkább előtérbe kerül a kókuszos-magvas íz, a növényi-zöld vonal pedig kevésbé lesz érezhető. A szárított levelekből darált por kiválóan használható süteményekben (nagyjából a matchához hasonlóan).

Hozzávalók: fügelevelek

Ha hunyorítunk, tényleg olyan, mint a matcha / Fotó: Lakos Benedek

Elkészítés: A sütőt melegítsük elő 130 fokra, majd a leveleket helyezzük a sütőrácsra úgy, hogy ne fedjék egymást. Hagyjuk őket lassan kiszáradni nagyjából 12-15 perc alatt, míg az állaguk teljesen porhanyós nem lesz. Ekkor daráljuk finom porrá aprítógépben vagy fűszermalomban. Tároljuk légmentesen zárható üvegben, dobozban, fénytől védett, száraz helyen.

Egy különleges piskótatekercs

Nézzük meg végül, hogyan zajlik a fent elkészített leveles alapanyagok felhasználása. Ha már egyszer oly' sok szó esett a matcháról, készítsünk a levélporral és -olajjal egy piskótatekercset, amelyet a zöldtea-porral készített japán sütemények inspiráltak.

A hamis matchás piskótatekercs receptjéért kattints a képre! / Fotó: Lakos Benedek

Mind a tésztában, mind a krémben landolt valamennyi a fügefalevélből: az aroma, ugyan halványan, de mindkét részben érezhető. Színt ugyan sajnos nem produkált, mégsem egy egyszerű, mezei piskótáról van szó, hanem egy különleges, kreatív desszertről.

TIPP: A krémben használt fügefalevélport érdemes a tejszínben lassú tűzön megfőzni, hogy a hő hatására átadja ízeit zsíros környezetének. Az aromával enyhén zöld színhatás is jár.

A herbális, valahol trópusi fügelevélízhez ebben a tekercsben szederlekvár párosult, azonban használhatunk bármilyen más bogyós gyümölcsöt és lekvárt is – ezekkel is kiválóan együttműködik majd.

A hamis matchás piskótatekercs receptjéért kattints a képre! / Fotó: Lakos Benedek

Mindenképpen érdemes hát kihasználnunk a természet adta lehetőséget: szüreteljünk, és hasznosítsunk egy nagy halom fügefalevelet, majd ízesítsük vele egész évben süteményeinket, köreteinket, főételeinket!

A természet szinte minden évszakban ad nekünk ingyen kincseiből: figyeld a Nosalty oldalát, ugyanis további alapanyagokat illetve gyűjtögetési, tartósítási és felhasználási tippeket hozunk a közeljövőben.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Izgalmas alapanyagok, amelyeket érdemes megismerni, majd megszeretni:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...