Tisztázzuk, mit csinál a főpincér, a hostess vagy a bartender – avagy ki kicsoda az étteremben

Bár az étel a konyha érdeme, a vendégtérben dolgozó személyzettől függ, hogy milyen élménnyel távozunk egy étteremből. Ha jól végzik a munkájukat, még az ételt is finomabbnak érezzük majd. Na de ki kicsoda a vendégtérben?

Vendéglátóipari egysége válogatja, hogy mekkora személyzet munkálkodik a vendégek örömén egy étteremben. Úgy vélem, hogy mindegy, hogy egy egyszerű pizzériáról vagy egy csúcsminőségű, netalántán Michelin-csillagos helyről van-e szó, csak az tud minőségi szolgáltatást nyújtani, aki szívvel-lélekkel éli a szakmát. Hozzáállás és elhivatottság kérdése az egész.

Természetesen szememre vetheti bárki, hogy itthon nem ilyen egyszerű mindez, főleg, mióta a COVID is boldogít minket, de az mindig is tudvalevő volt, hogy ez a szakma nem való mindenkinek. Ha az ember a vendégtéri szervizben dolgozik – legyen az bármilyen minőségben is – végtelen türelemre és emberszeretetre van szüksége.

A nagyobb éttermekben és hotelekben persze sokkal nagyobb kiszolgáló személyzet áll rendelkezésre, azért most ezeket a helyeket veszem alapul, hogy kifejtsem, milyen szervizemberekkel találkozhatunk vendégként.

Ha már itt tartunk, gondoljuk végig, hogy mennyi apró nüánsznyi részlet merül fel a vendégtérben, amiről mind-mind gondoskodni kell. Az ételtől most eltekintek, mert a konyhai brigádrendszert nemrégiben kiveséztem. Ami a látható szervizembereket illeti, rajtuk múlik a vendégtér hangulata és a kiszolgálás minősége.

Ebbe beletartozik a dekortól kezdve a világításon és a zenén át egészen a szerviz menetéig minden. Még a foglalás is. Így már talán érthető, miért is olyan fontos megfelelően kiképezni a személyzetet, meg persze az is nyilvánvaló, hogy mennyire könnyen félremehet az ebéd/vacsora.

Na de kicsoda a vendégtérben?

Haladjunk logikai sorrendben, avagy annak fényében, hogy egy ebéd vagy vacsora során kivel találkozunk vendégként. A felsorolásban helyet kapnak az angol és a klasszikus francia brigádrendszer elnevezései is érdekesség gyanánt. Ismét kihangsúlyozom, hogy egy kisebb létesítménynél az alábbi szerepek sokszor összevonódnak.

Pillanatkép a Ritz Hotelből. A Ritz hotellánc alapítójának fia a maitre d’ társaságában a konyhában vizsgálódik. (Fotó: Getty Images)

Restaurant manager / Maître d’hotel – Étteremvezető

Ő felel azért, hogy minden simán menjen: hidat teremt a konyha és a vendégtér között, és gondoskodik arról, hogy mindenki tudja a dolgát. Ő felel a vendégtéri személyzet toborzásáért, képzéséért, beosztásáért és a megfelelő hangulat megteremtéséért. Adott esetben akár a konyhai rend felügyeletébe is belefolyhat, ha a szükség úgy hozza.

Vannak olyan éttermek, ahol külön étteremvezető (restaurant manager) van, ebben az esetben a maître d’hotel a makulátlan vendégélményért és az azzal járó feladatokért felel.

Headwaiter / chef de rang – Főpincér

A vezető pincér a klasszikus pincéri feladatok mellett (rendelés felvétele, számla, fizetés) mellett felügyeli a többi pincér és segítő munkáját. Ha a szükség úgy hozza (vagy az ételek megkövetelik), akkor a vendég asztalánál különféle műveleteket is elvégez, például feldarabolja vagy elkészíti a fogás egy részét.

Egy pincér találkozik a legtöbbet a vendégekkel. (Fotó: Unsplash)

Commis de rang –  Segédpincér

A vezető pincér irányítása alatt végzi el feladatait, amelyek megegyeznek a főpincérével. Bármilyen pincérről legyen is szó, ők beszélnek a legtöbbet a vendégekkel, ezért fontos, hogy készségesek és barátságosak legyenek. Mindemellett rendkívül lényeges, hogy mélyrehatóan ismerjék a menüt, és mindenről megfelelően tudják tájékoztatni a vendégeket.

Sommelier / chef de vin – Borász

A házi borász inkább fennköltebb éttermekre jellemző. A sommelier-k igazi borszakértők, akik segítenek összeállítani a borlapot, borokat társítanak az egyes fogásokhoz és képzik a felszolgálókat is. A vendégeknek italokat ajánlanak és fel is szolgálják őket.

Sommelier assistant / commis de vin – Borászsegéd

A francia brigádrendszerben a sommelier beosztottja. Én még nem találkoztam vele sehol sem, de ettől még a hagyományos francia listában szerepelt.

Bartender – Italmérő, mixer, bartender

Magyar neve igazából pontos szakértelmétől is függhet, a legáltalánosabb a bartender kifejezés. Megkapja a pincérektől a vendégek italrendelését – bizonyos helyeken lehet, hogy ő veszi fel őket –, majd elkészíti őket. Koktélok, bor, sör és alkoholmentes italok is kikerülnek a kezei közül. Az adott hely függvényében lehet, hogy a sörkorcsolyák felszolgálása és az italszervizhez szükséges díszítő ételelemek előkészítése is a feladatai közé tartozik.

host(ess)

Itthoni környezetben is meghonosodott már az angolszász vidéken használt szó. A hostess köszönti és asztalához kíséri a vendégeket, foglalásokat vehet fel, felveszi a telefont, és akár az étel- és itallapot is odaadja a vendégeknek.

Food runner – ételfelszolgáló

Nagyobb helyeken előfordul, hogy külön ember (vagy akár több ember is) felel azért, hogy az elkészült ételeket felszolgálja a vendégeknek.

Bar-Back – Pultsegéd

Újfent egy kevésbé jellemző szerepkör. A segéd a bartender munkáját segíti azzal, hogy jeget hoz, poharakat tisztít, díszítő elemeket készít elő.

Egy bartender sokféle italt mérhet. (Fotó: Unsplash)

Busser – Asztalszedő

Sokszor ez a szerep a pincérekre hárul, de nyüzsgőbb, nagy éttermekben vagy hotelekben külön ember felelhet az asztal leszedéséért. Az illető leszedi és letakarítja az asztalt, majd előkészíti azt a következő vendég számára. Mindemellett segíthetnek a felszolgálóknak a vizespoharak újratöltésével, evőeszközök és kenyér felszolgálásával, illetve más apróbb teendők elintézésével.

Cashier – Pénztáros

A helyek zömében a pincérek intézik az étkezés végén a fizetést, de vannak olyan helyek, ahol külön embert tartanak erre.

A fenti sorokban tárgyilagosan felvázoltam, hogy ki jöhet velünk szembe a vendégtérben. Annak már újfent külön cikket szentelhetnénk, hogy mi múlik rajtunk vendégeken, illetve, hogy mitől lesz a vendégélmény igazán felejthetetlen. Ez utóbbit a szervizemberek szemszögéből szívesen elemezném még naphosszat, de majd legközelebb. Annyi bizonyos, hogy csak akkor várhatunk el tiszteletet a minket kiszolgáló szervizemberektől hosszú távon, ha mi is megadjuk az őket illető tiszteletet.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Forrásaink voltak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...