Gyömbérből frisset vagy szárítottat: a helyes választás

Örökös vitatéma, hogy az egyes fűszerek és ízesítők friss vagy szárított formában jobbak-e. A gyömbér esetében is felmerül ez a kérdés, ezért most minden előnyt és hátrányt szemügyre veszünk.

Legyen szó süteményről, egzotikus raguról vagy italról, nem mindig egyértelmű, hogy szárított vagy friss gyömbért használjunk. A dilemmában az segíthet, hogy a fűszer melyik tulajdonságára van szükségünk ahhoz, hogy a legjobb ízélményt érjük el. Hiszen más eredményt ad, és más módon viselkedik különböző fogásokban a szárított és a friss gyömbér.

Gyömbérből frisset vagy szárítottat: a helyes használat

Ízben más-e?

A szárítás folyamata alatt a friss növény veszít valamennyit jól ismert, harsány csípősségéből. Ezért a por nem lesz annyira tüzes, azonban magát a gyömbérízt érezhetően megtartja.

A frissen pucolt gyömbérben több a nedvesség, ezért ha főzünk vele, a benne lévő aromák jobban elterjednek az ételben, egységesen átadja az ízeket. Erőteljesebb hatást érhetünk el vele.

Főzés

Ha ragut vagy levest készítünk, jobban járunk a pucolt, reszelt gyömbérrel. Azonban tartsuk szemmel a hőfokot: ha túl magas, az esszenciális olajoknak ártunk, és kevésbé lesz ízletes a kész fogás. A gyömbér könnyen megég, ezért közepes lángon, csak pár percig pirítsuk.

Azért jobb főzéshez, mert egyenletesen eloszlik a szószokban, harsánysága pedig jobban érezhető, mint a szárított fűszeré.

Sütés

Amikor egy sütemény tésztáját kell ízesítenünk, nehéz lehet eloszlatni a gyömbér darabkáit, bármilyen apróra vágtuk vagy reszeltük is. Ebben az esetben nyúljunk a fűszerpolcra, és emeljük le a szárított gyömbéres üvegünket.

A lisztben alaposan elkeverve elérhetjük, hogy a sütemény minden részében érezni lehessen a gyömbér ízét. Bármit sütünk, mindig a száraz hozzávalókkal együtt tegyük a keverőtálba.

Helyettesítés

Persze, ha éppen nincs az egyikből vagy a másikból a konyhában, nagyobb aggodalom nélkül helyettesíthetjük. Annyit kell szem előtt tartanunk, hogy a szárított gyömbér íze koncentráltabb, ezért kevesebb is elég belőle.

Egy evőkanál friss gyömbér helyett használjunk 1/8 kanál szárítottat.

Gyömbéres-citromos csirkeleves

Egy valódi energiabomba ez a csirke erőleves. Ilyenkor télen tehetünk bele egy kis darab kurkumagyökeret, mely gyulladáscsökkentő hatású, és csodás nyáridéző napsárga színt ad a ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ismerd meg jobban a konyhai alapanyagokat:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...