Nem is kérdés, hogy a friss paradicsom ezerszer felülmúlja a konzervbe vagy üvegbe zárt, darabolt, passzírozott vagy sűrített termékeket – az egyik legnagyobb, mégis legegyszerűbb konyhai „luxusnak” számít, amikor végre nyáron mellőzhetjük a boltban vett árukat. Persze ilyenkor, az első pár alkalommal mindig ráébredhet az ember, hogy azért a friss paradicsom nem teljesen úgy viselkedik, mint konzervbe zárt társai. Nézzük, mire érdemes ügyelni!
Nézd meg galériánkban a friss paradicsommal főzés „szabályait”, a tippekért kattints a képre!
Ezekre ügyelj, ha friss paradicsommal főzöl nyáron konzerv helyett
A friss paradicsomnak több a leve
A legtöbb itt felsorolt szempont tulajdonképpen a friss paradicsom pozitív tulajdonsága, ami miatt igazából nem panaszkodhatunk. De főzésnél mégis érdemes lehet ezekre figyelni, például a nedvességtartalomra. Ugyanis a lédúsabb, friss paradicsomot tovább kell majd főni ahhoz, hogy besűrűsödjön a belőle készített szósz, mártás, ragu – több időt igényel a tűzhelyen, mint a konzerv tartalma.
Drasztikusabban változhat az íze
Szintén a friss alapanyagok „szépségének” mondható, bár néha bosszantó is tud lenni a tény, hogy nem fogunk minden vásárlás alkalmával ugyanolyan terményt kapni. Bizony, még a piacon sem! Lesznek érettebb, édesebb darabok és keményebb, savanykásabb egyedek is. Erre a fűszerezés során lesz érdemes figyelni – kóstoljunk, majd igazítsunk, ne hagyatkozzunk vakon a recept (vagy a megszokás) által diktált mennyiségekre.
Kezdeni kell valamit a héjával
Tekintve, hogy a konzerv, a sűrítmény és a passzírozott paradicsom mind kényelmi termék, használatukkor nem kell bajlódnunk a hámozással vagy a héjak eltávolításával. Nem úgy a friss alapanyagnál: egyes nyári daraboknak amúgy is vastagabb a héja, ami ráadásul nehezen fő szét, így egyes ételeknél (ahol zavaró a szálak jelenléte), érdemes megejteni egy alapos passzírozást.
A magok is jobban érezhetők
A héjjal ellentétben a magok belekerülnek a konzervparadicsomba is (a többi termékbe mondjuk nem), jelenlétük mégsem annyira érezhető, mint a friss gyümölcs esetében. Ilyenkor ugyanis még egységesebb a magokat bevonó zselés réteg, ami csak hosszabb hőkezelés, főzés során tűnik el. A magokat szintén passzírozással vagy egy gyors turmixolással tüntethetjük el.
Isteni paradicsomos receptek, melyek nélkül nem nyár a nyár:
Tradicionális pasta alla Norma
Szicília egyik legismertebb tésztája egy híres olasz operáról kapta a nevét... vagy mégsem? Az elnevezésről több elmélet is fennáll: az egyik szerint Vincenzo Bellini zeneszerző Norma ...
Tökös lecsó rusztikusan
Árpi keni-vágja a gasztronómiát, ugyanakkor esküszik rá, hogy a rend a lelke mindennek, ha főzésre kerül a sor. Ezt a konyhai aranyszabályt pedig ennek a fantasztikus tökös lecsónak az ...
Kovászos uborkás gazpacho
Ha még nem vagyunk torkig a nyár legüdítőbb hideg levesével, vigyük el egy utolsó körre, mégpedig a legéretebb nyárvégi paradicsomok és a szezon legvégső kovászos uborkájának ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több inspiráció és segítség a nyári főzéshez: