Friss kutatási eredmények: ez lehet a hosszú és boldog élet titka

A boldogság titkát már Szókratész is kutatta, de a tudomány most végre megadhatja nekünk a választ. Kutatások szerint ez lehet a boldogság kulcsa!

A Harvard Egyetem kutatócsapatának 80 éven keresztül tartó vizsgálata azt mutatja, hogy az, ami hosszú távon boldoggá tesz minket, nem köthető sem a pénzhez, sem a társadalmi ranglétrán betöltött pozíciónkhoz. A megfejtés ennél sokkal egyszerűbb és prózaibb.

A Harvard tanulmánya 1938-ban kezdődött, amikor egy kutatócsoport 268 másodéves egyetemista fiú életét és egészségi állapotát követte nyomon. Érdekesség, hogy a megfigyelt diákok között volt a Washington Post jövőbeni szerkesztője, Ben Bradlee és a későbbi amerikai elnök, John F. Kennedy is.

Idővel a megfigyelések kiterjedtek 456 bostoni bentlakó egyetemista feleségére is, valamint a diákok közel 1300 gyerekére is, akik ma már az 50-es ,60-as éveikben járnak. A gyereket azért vonták be a kutatásba, hogy feltárják, milyen módon befolyásolják az életünk korai szakaszában szerzett tapasztalatok egészségünk alakulását a későbbiekben.

A vizsgálat során interjúkkal, kérdőívekkel és orvosi vizsgálatokkal követték nyomon a résztvevők egészségi állapotát és életüket, beleértve a karrierjük, valamint kapcsolataik során szerzett kudarcaikat és sikereiket egyaránt. A tanulmány korai fázisában a tudósok még az anyajegyekről, a homlok ívéről és a kézírásról is adatokat gyűjtöttek. Később, amikor a technológia már lehetővé tette, a csapat DNS-teszteket és MRI-vizsgálatokat is végzett, hogy pontosabb képet fessen az egyes résztvevők egészségi állapotáról.

Mi tesz minket boldoggá?

80 év után a tanulmány megállapította, hogy a jólét, a genetika, a társadalmi osztály és az IQ nem olyan lényeges a hosszú élet és a boldogság szempontjából, mint a barátainkkal, családunkkal és a közösséggel fennálló kapcsolataink. Ez az eredmény valószínűleg sokkolta volna a vizsgálatokat 80 éve elindító kutatókat.

Amikor a kutatás elkezdődött, senki sem törődött az empátiával vagy a ragaszkodással - mondja George Vaillant pszichiáter, aki 1972 és 2004 között vezette a kutatást. Szerinte: "Az egészséges öregedés kulcsa a kapcsolatok, a kapcsolatok és a kapcsolatok!"

Robert Waldinger, a kutatás másik vezetője és a Harvard Medical School pszichiátriai tanszékének professzora elmondta, hogy a kutatások során érdekes következtetésre jutottak. Azok az emberek, akik 50 éves koruk körül elégedettek voltak társas kapcsolataik minőségével, 80 évesen olyan egészségnek örvendtek, amit a kiegyensúlyozott kapcsolatokkal nem rendelkezők nem mondhattak el magukról.

A kutatás alapján megállapítható tehát, hogy a kapcsolatok rendkívül fontosak az egészséges életmód mellett: az 50 éveseknél tapasztalható kapcsolati elégedettség 80 éves korban jobb fizikai állapotot és koleszterinszintet eredményezett, mint a társas kötődéseiket elhanyagolók esetében.

Fontos, hogy testünkre és egészségünkre odafigyeljünk, azonban a kutatás alapján kijelenthetjük, hogy a kapcsolatokra való törekvés az öngondoskodás egy formája is. És a legjobb tanács, amit a kutatást követően adható:

Vigyázz a testedre úgy, mintha 100 éven át szükséged lenne rád, mert lehet, hogy megéred azt a kort!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...