Franciaországban a munkaügyi törvény bünteti, hogy a dolgozók a munkaállomásuknál fogyasszák el az ebédjüket – írja a npr.org. A francia munkaadók eleve nem örülnek már annak se, ha a munkavállalóik egyedül ebédelnek, hiszen szerintük a szünet idejére mindenkinek lazítani kell és kikapcsolódni. Ez a szemlélet pedig nagyon régre nyúlik vissza.
Franciaországban a 19. század végére elszaporodtak a gyárak, melyek általában igen messze helyezkedtek el a munkások otthonaitól, így nem volt lehetőségük arra, hogy hazamenjenek ebédelni. Sokan a munkapad vagy éppen a futószalag mellett ették meg az otthonról hozott hideg élelmet, vagy piacon sebtiben vásárolt apróságokat. Azonban akkoriban a gyárak nem a jó higiéniájukról voltak híresek, így elszaporodtak a fertőzéses megbetegedések.
Valahogyan meg kellett állítani a betegségek terjedését, ezért a szakemberek azt találták ki, rendszeresen fertőtlenítenek. Erre pedig akkor volt a legjobban lehetőségük, amikor álltak a gépek, és a munkások ebédeltek.
A francia kormány éppen ezért 1894-ben betiltotta az ebédet a munkaállomásoknál. Ezután ebédszünetben mindenkit kihajtottak az épületből, kinyitották az ablakokat, és átfertőtlenítették a berendezéseket. Azóta ez a francia kultúra fontos része lett, délben 90 percre emberek millió árasztják el az utcákat. A koronavírus-járvány idejére felfüggesztették ezt a rendeletet, azonban 2022-ben újra hatályba léptették.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: