5 baki, amit ne kövess el, ha francia hagymalevest főzől

Különleges, mégis egyszerűen elkészíthető kezdő fogás a francia hagymaleves. Az először főzött, majd sütőbe tolt, sűrű, karakteres étet esetében tényleg csak egy hajszál választja el az átlagost a tökéletestől: tanuljuk meg átlépni e határt!

Amennyiben készítettünk már életünkben francia hagymalevest, tudhatjuk, hogy pár apró trükk és fondorlat megkülönbözteti ezt a receptet egy teljesen átlagos, hagymát tartalmazó levestől. Mint a francia konyhában oly’ gyakran, ezeket a kis lépéseket nem érdemes eltrehánykodni, ugyanis ezek adják a francia hagymaleves valódi zamatát és különlegességét. Lássuk, mely buktatókat érdemes elkerülni a siker érdekében.

5 baki, amit ne kövess el, ha francia hagymalevest főzől

Túl kevés ideig dinszteled a hagymát

Mivel a levesben zöldségként egyedül a hagyma szerepel, és mivel ez adja majd az egész étel fő ízét, gondoskodnunk kell arról, hogy minden fikarcnyi aromát kinyerjünk belőle a főzés során.

Ezért, amikor pároljuk a hagymát, ne csak dinszteljük, hanem karamellizáljuk: alacsony lángon, fedő alatt, néha megkeverve pároljuk, míg szinte édes nem lesz.

„Nyersen” hagyod a lisztet

A francia hagymaleves egy fontos mozzanata, amikor a hagymás alapot liszttel megszórva gondoskodunk a későbbi sűrű állagról. Zöldséglevesek körében igen ritka ez a behabarós technika, itt azonban elengedhetetlen a végső élmény elérése érdekében.

Azonban kiemelten fontos, hogy a megfőtt leves ne legyen lisztízű: alaposan pirítsuk le a hagymás, olajos fazékban a lisztet, csakúgy, mintha rántást készítenénk.

Kihagyod a bort

Ahogy a rizottó sem lenne ugyanolyan egy löttyintésnyi alkohol nélkül, a hagymalevesnek is szüksége van erre a korty borra. Ne aggódjunk, az alkoholtartalom úgyis elfő belőle, ami viszont hátramarad – a fehérbor karakteres aromája – az szerves részét képezi ennek a francia fogásnak.

Vizet használsz alaplé helyett

Megannyi receptben, ami alaplevet kér tőlünk, használhatunk bátran vizet, anélkül, hogy íztelenebb ételt kapnánk a végén. Nem úgy a francia hagymaleves: itt kifejezetten fontos, hogy hús- vagy zöldséglével öntözzük a csodásan puhára párolt hagymaszálakat.

Nem tolod be a sütőbe

A francia hagymaleves (ha jól csináljuk) persze már akkor is isteni, ha elkészült a lábasban. Sokan már ekkor tálalják, pirítóssal és reszelt sajttal, teljesen megfeledkezve egy igen fontos mozzanatról.

Miután megfőtt, a levest kanalazzuk kerámiatálkákba, amelyek aljára helyezzünk pár szelet baguette-et (lehet száraz is).

Majd a leves tetejét is lássuk el kenyérrel és sajttal, és ekkor mehet a sütőbe az összes tálka. Felső sütési vagy grillező funkción pirítsuk, 200 fokon, nagyjából 10 percig, vagy amíg a sajt és a felső pirítósok aranybarna színt nem kapnak. Bon appetit!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a hasznos konyhai tippeket is tedd el:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Ha pénzt spórolnátok a bolti kencéken, készítsétek el McMenemy Márk...

Idén ősszel is igen enyhe az idő, így nyugodtan tervezhetünk nagy sétákat és kirándulásokat a szabadba. A természetjáráshoz pedig szendvics is dukál, hiszen egy mindenféle földi jóval megpakolt szendó remek ebéd lehet egy kirándulós napon. Fontos azonban, hogy laktató és tápláló is legyen - szerencsére Márk pont egy ilyen receptet hozott nektek!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek