11 konyhai trükk, amit csak a főzőiskolákban tanítanak

Néha csak egészen apró dolgokon múlik az, milyen finom lesz az általunk készített étel. Egy főzőiskola frissen végzett diákja elárulta, mik azok az apró trükkök, amelyekkel még finomabbá teheted mindazt, amit sütsz/főzöl.

A világhírű tasty.com egyik szerzője, Jesse Szewczyk középiskolás kora óta dolgozik étteremben, a gimnázium elvégzése után pedig egy főzőiskolában tanulta ki a szakácsmesterség rejtelmeit. Ahogy ő mondja, rengeteg apró tippet és trükköt ismert meg, amelyeket érdemes napi szinten használni a főzés során, mert nemcsak sokkal könnyebbé teszik a munkát, de az ételek is ízletesebbek lesznek!

Néhány praktikus tippet mutatunk

1. Sózni mindig szabad!

Szewczyket elmondása szerint az iskola első pár hónapjában sorozatosan lepontozták azért, mert ízetlen volt az étel. A só erejét senki sem vonja kétségbe, a fiatal szakács szerint azonban, ha a már majdnem elkészült étel ízetlen, nem kell hozzá más fűszereket és alapanyagokat adni, elég egy kis só. Szerinte az ízletes ételek kulcsa az, hogy a főzési folyamat minden lépésénél érdemes egy-egy csipet (és nem kanál) sót használni.

2. Néha a cukor sem árt a téli paradicsomnak

Tél van, ilyenkor előfordul, hogy nem a legérettebb zöldségeket használjuk fel a főzéshez. Az egész paradicsomból készült szószokat is feldobhatjuk egy kis cukorral, az édesítő ugyanis segít teltebbé varázsolni az ízeket, így a végeredmény olyan lesz, mintha friss, érett paradicsommal dolgoztunk volna.

3. Mártásokra egy kis vaj

Gondolkodtál már azon, hogyan lesznek az éttermekben kapható mártások olyan fényesek és selymesek? A megoldás a hideg vaj, amiből a tűzről való levétel előtt érdemes néhány kockát beledobni a mártásba.

Nem kell egy egész tömb vaj, elég csak néhány kis darab

4. A serpenyő alján kincsek vannak

A serpenyő aljára sült maradékokat nehéz lemosni, a profik trükkjével azonban nem is kell: az edény aljára tapadt/sült maradványokat érdemes felönteni egy kis borral vagy például alaplével, és megvárni, míg lassú tűzön szépen feloldódnak, ezután pedig tökéletesen felhasználhatóak a tálalás során mártásként vagy öntetként is.

A lényeg, hogy ne használj sok folyadékot, mindig csak annyit, hogy az pont beterítse a serpenyő alját.

5. Mindig itasd le a húsról a vizet

Legyen szó sült csirkéről, marhaszegyről vagy sült fésűkagylóról, a folyadék felitatása biztosítja, hogy ropogós, aranyszínű bőrt kapj a főzés végén, amely nem ragad a serpenyőhöz. Sütés előtt papírtörlővel töröld a húst szárazra, vagy hagyd néhány órán át száradni, kizárólag a hűtőben.

Egy egyszerű papírtörlővel pillanatok alatt felitathatod a felesleges vizet

6. Pirítsd meg az olajos magvakat

Legyen csak feltét vagy felhasznált alapanyag az ételben, az olajos magvak sokkal ízletesebbek lesznek, ha első lépésben megpirítod őket. A száraz, forró, de nem legmagasabb fokozaton piruló magvak aromásabbak lesznek, ezzel feldobva az ételed ízét.

7. Hiányzik még valami? A SAV majd feldobja

A sóhoz és a cukorhoz hasonlóan a sav is életre kelti az ételeket.

Egy kis citromlé vagy egy csipetnyi ecet átvágja a zsírt, élénkíti az ízeket, feldobja azokat a fogásokat, amelyekből még hiányzik valami.

8. Pácolj!

Gondolkodtál már azon, hogy miért sokkal szaftosabb a sertésszelet és a csirke, ha jó étteremben kapod? Az egyik legalapvetőbb megoldás a pác lehet, amely a legtöbb esetben nem áll másból, mint sóból és vízből. A húsokat érdemes a sütés/főzés előtti éjszaka sós vízbe tenni, így a végeredmény nem csak finomabb, de szaftosabb és puhább is lesz.

9. Ne zavard a húst!

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy sütés közben állandóan forgatják, szurkálják, mozgatják a húst. Szewczyk szerint a türelem rózsát terem, a húsok sütésénél pedig hagyni kell, hogy az étel egy-egy oldala megfelelően átsüljön. Félsz, hogy odaég? Ne süsd a legforróbb hőfokon, inkább válaszd a lassú, közepes lángon való sütést, így a húsod nem ég oda, amikor pedig elválik a serpenyő aljától, már biztos lehetsz benne, hogy készen áll a forgatásra.

A tökéletesnek szánt húst nem lehet zavarni sütés közben

10. Ne azonnal vágd fel

Több főzőműsorban is elmondták már, hogy a frissen elkészült ételeknek, húsoknak, rakott fogásoknak vagy éppen a süteményeknek érdemes egy kis időt adni felvágás előtt. Ne menj azonnal késsel a forró ételnek, különben széteshet a remekmű, amivel órákat dolgoztál, húsok esetében pedig veszíthet nedvességtartalmából.

11. Mindig legyen nálad konyharuha!

Konyharuha nélkül nem léphet be diák a főzőiskolába, legalább egy kendőnek mindig ott kell lennie kéznél. Ha egyet a tűzhely közelében tartasz, zökkenőmentesen dolgozhatsz, megelőzheted az égési sérüléseket, gyorsan cselekedhetsz, ha kiömlik valami, időt és energiát spórolhatsz meg. Egy főzőiskolában minden a mise en place-ról szól (vagyis hogy minden a helyén legyen, mielőtt elkezdenéd a főzést), a konyharuha pedig ennek a filozófiának elengedhetetlen része.

Forrásunk volt.


Még több konyhai praktika:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...