A tavasszal féléves babák és szüleik nagyon szerencsések a főzelékek szempontjából, hiszen számtalan zöldséggel próbálkozhatunk: sárgarépával, céklával, cukkinivel, salátával, karalábéval, brokkolival, spárgával vagy ezek vegyítésével. Az ételeket ízesíthetjük vöröshagymával, póréhagymával, újhagymával, kevés fokhagymával. A puffasztó zöldségekkel legyünk óvatosak, figyeljük meg, hogy a mi gyermekünknek melyik alapanyag okoz kellemetlenséget.
- Egyes zöldségek energiatartalma (például cukkini, saláta, tök) nagyon alacsony, ezért tápértékének növelése érdekében szükséges a belőlük készült főzelékek sűrítése.
- Ezt tehetjük például habarással, ahol a kisebb gyerkőcöknél még vizet használjunk a tejföl, tejszín vagy joghurt helyett.
- Kiválóan sűríthetők a főzelékek különböző gabonapelyhekkel, amelyek a főzelékbe főzve megpuhulnak és krémessé teszik azt.
- Sűríthetünk burgonyával is, amit a többi zöldséggel együtt főzünk meg.
- A főzelék önmagával való sűrítése is jó megoldás, így azonban energiatartalmát nem növeljük.
Receptek 5–6 hónapos babáknak >>
A főzelékek ízesítésére nem szükséges ebben az életkorban még sót használnunk, ha mégis így teszünk, nagyon keveset tegyünk az ételbe.
De ha lehet, válasszunk inkább friss fűszernövényeket: majoránnát, lestyánt, babérlevelet. Borsot, erős, csípős fűszereket ne használjunk!
Feltétként 7–8 hónapos kortól adhatunk főtt vagy kevés olajon párolt sovány húst, egyéves kortól főtt tojást.
Receptek 8–12 hónapos babáknak >>
A babák ételeit lehetőleg mindig frissen készítsük el, meglátjuk, hogy nem tart sokáig.
Tálalásnál mindig figyeljünk arra, hogy megfelelő hőmérsékletű legyen az étel. Tapasztaljuk ki, hogy gyermekünk számára mi az optimális, van, aki melegebben, van, aki langyosabban kedveli az ételeket.