Vöröslencsefőzelék citromos húsgolyókkal
Őszintén szólva sosem voltam nagy főzelékes. Minden bizonnyal ez a rossz gyermekkori élményeknek köszönhető, amikor a tökfőzelékre ránézni sem voltam hajlandó, és nagyapám azt mondta, hogy ha nem eszem meg, a fejemre borítja. Ennek fényében csak ritkán került az asztalra főzelék, és akkor is csak az olyan slágerek, mint a nyári kedvenc zöldborsó, az újév sztárja, a lencse, vagy a hagyományos paradicsomos káposzta. Aztán jött Feri, a főzelékes és meghozta a kedvem ehhez az ételhez. A gasztroblogokkal és a hozzájuk tartozó bloggerekkel lassan már Dunát lehet rekeszteni, és kevesen tudnak újat mutatni, ezzel szemben Szatmári Feri munkája és viszonya a főzelékekhez igen inspirálóan hatott rám. Újra megszerettem ezt a rostban gazdag ételt, amelyet elképesztően változatos formában készíthetünk el a jó alapanyag-kombinációknak köszönhetően.
Szezonális alapanyagok
Az a jó a főzelékben, hogy az év minden egyes szakaszában találunk olyan hozzávalót, amely az étel fő alkotóeleme lehet. Anno kizárólag a zöldborsófőzeléket voltam hajlandó jó szívvel megenni, de az idei szezon sajnos ebből már lecsengett. Semmi gond, mert itt vannak nekünk a csodálatos gyökérzöldségek és káposztafélék. Én többek között egy sült kelbimbós változatot készítettem el. Ezek az apró kis gumók olyanok, mintha egy hatalmas fej káposztát zsugorítottak volna össze, ezzel arányosan pedig mintha az ízét is koncentrálták volna. Nem csak a vasárnapi húslevesben isteni, de főzeléknek is - külön jót tesz neki ha megsütjük, mert teljesen más, még intenzívebb aromája lesz. Lehetőség szerint ha zöldfűszert használunk, akkor azt frissen adjuk hozzá, nem pedig szárított formában. A petrezselymen és kapron kívül ízesíthetjük korianderrel, metélőhagymával, kakukkfűvel, esetleg rozmaringgal.
Sült kelbimbó főzelék pirított mandulával
Sűrítsünk, de okosan!
Kedves kolléganőm már beszámolt róla, hogy milyen sűrítési technikákkal élhetünk egy-egy étel elkészítése során. A főzelékek esetében legtöbbször rántást használunk és ezt sokszor zsírral készítjük, ami igencsak elnehezíti az ételt. Emiatt én, ha tehetem, inkább a „természetes” utat választom, azaz magával a zöldséggel sűrítem vissza, esetleg kevés főtt burgonya pürésítésével varázsolom tömörebbé a főzeléket. A másik verzió, hogy egy-két evőkanál kukoricakeményítőt hívok segítségül, és ezzel érem el a kívánt állagot.
A főzelék megkoronázása, a feltét
Ideje elfelejteni a húst alig látott ipari virslit és a nehéz pörkölteket. A vagdaltakról már a menzán elment a kedvem (persze ha otthon készítjük, az más), a tojást sose értettem. A fasírtot sem kell feltétlenül zsemlemorzsában meghempergetni és bő olajban kisütni, elég a megformázott gombócokat sütőben aranybarnára pirítani. Kísérletezhetünk új fűszerezéssel is: a keleti ízvilágú vöröslencse főzelékemhez egy citromos húsgolyót készítettem, amely tökéletesen harmonizált az étellel. De nem muszáj a húshoz sem ragaszkodni, a pirított olajos magvak is jól illenek a legtöbb őszi zöldséghez, ha pedig meg is fűszerezzük a pirítás során, maga a tökély. Ugyanilyen jó választás lehet egy szelet roston sült csirkemell vagy halfilé is!
Mézes-mustáros csicsókafőzelék
A tökéletesen lágy, krémes íz
Akkor igazán ízletes egy főzelék, ha az állaga megfelelően krémes. Ebben sokat segíthet, ha esetleg tejfölt vagy tejszínt adunk hozzá. A könnyedebb változat a joghurtos megoldás, de ami a legérdekesebb, az a kókusztej. Nem kell félni, nem lesz tőle trópusi naptej ízű a végeredmény, ellenben az egzotikus fűszerekhez ez illik a legjobban. Egy másik okos trükk, ha a zöldségek dinszteléséhez nem csupán olajat használunk, hanem kevés vajat is adunk hozzá - így az elkészült főzelék sokkal selymesebb lesz.
Remélem sikerült néhány hasznos tippet adnom, hogy hogyan lehet még változatosabb, ízletesebb és egészségesebb a mindennapi főzelékünk, és Ti is újra (vagy még jobban) megszeretitek ezt a hungarikum számba illő ételt!