Az utóbbi napokban szinte minden egyes nap 30 fok fölé kúszott a hőmérséklet. Ez sokakat megvisel, és mindent megtesznek azért, hogy valahogyan lehűtsék magukat. Amellett, hogy bekapcsolják a légkondit, folyadékkal is igyekeznek enyhíteni a hőérzetüket. De vajon mi a jobb, ha meleg vagy jéghideg itallal teszik mindezt?
Elsőre tényleg furcsának hangzik, hogy miként is működhetne egyáltalán, hogy a 30+ fokos hőségben inkább a vízforralóhoz nyúlunk, minthogy a jégkockatartót bányásznánk elő, pedig úgy tűnik, van tudományos alapja ennek az elképzelésnek.
Tudományos alapja van
Az Ottawai Egyetem Emberi Mozgástani Intézetének kutatói a Hőergonómiai Laborjukban egy érdekes kísérletet végeztek: a bőrükre helyezett hőérzékelőkkel és a szájukba helyezett - az oxigénfelhasználást és a széndioxid-kibocsájtást mérő - mérőeszközzel ellátott biciklistákat vizsgáltak. Az adatgyűjtés során azt nézték, hogy mekkora hőt bocsájtottak ki a biciklisták, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok, akik forró (~50 celsius fokos) vizet ittak, kevesebb hőt tároltak.
A „titok" egyértelműen az intenzívebb kipárolgás, azaz az izzadás. Amikor izzadunk, energiát adunk le hő formájában, így hűtjük a testünket. A nagyobb mennyiségű izzadás nagyobb mértékű lehűlést jelent.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a forró ital fogyasztása arányaiban nagyobb értékű izzadást eredményez, azaz több hőt adunk le az intenzívebb izzadás során, mint amennyi hő a szervezetünkbe jut a forró ital fogyasztásával.
Nem mindig igaz
A fenti megállapítás csak akkor érvényes, ha van lehetősége a testünknek megfelelően izzadni - azaz, ha nem túl magas a környezetünk páratartalma, és megfelelően lenge öltözetben vagyunk, és így nagy felületen érintkezik a bőrünk a levegővel. Tehát, ha Ázsiában nyaralunk, és hosszú ujjú pólóval/hosszúnadrággal védekezünk a leégés ellen, akkor a forró zöld tea helyett inkább a hideg vizet válasszuk. De ha egy száraz, forró napon laza nyári ruhában vagyunk, akkor tehetünk egy próbát a forró teával!
Ízleld meg a nyarat: