Fordulj egy plusz kört a szeméttel, mert megéri - szelektív hulladékgyűjtés otthon

Már olyan egyszerű dolgokkal is sokat tehetünk a Földünkért, mint amilyen az otthoni szelektív hulladékgyűjtés - most ebben segítünk Nektek. (x)

Szemétszigetek az óceánban, hulladékkal teli homokos tengerpartok, bálnatetem, melynek több tonna műanyagzacskó rejlik a gyomrában, fülpiszkálót cipelő csikóhal - napról napra egyre több kép jön velünk szembe, melyeken a mértéktelen emberi szemetelés következményeivel szembesítenek minket.

Éppen ezért fontos odafigyelni arra, mennyi hulladékot termelünk, illetve, hogy azt hogyan kezeljük azután. A legfőbb cél a termelt szemétmennyiség csökkentése, az azonban nem reális elvárás, hogy holnapra virradóra mindannyian lenullázzuk a műanyag- és papírhulladék-termelésünket. Viszont már olyan apróságokkal is sokat tehetünk a Földünkért, mint az otthoni szelektív hulladékgyűjtés.

A szemét szelektíven gyűjtése ugyanis se nagy helyet, se különösebb ráfordított időt nem igényel. Elég hozzá két-három doboz, melyekben külön-külön tudjuk tárolni a háztartásunkban keletkezett papír- és műanyaghulladékot. Budapesten ma már szinte minden háztömbhöz tartozik sárga, illetve kék színű szelektív hulladékgyűjtő kuka, így igazán megéri minimálisan megerőltetnünk magunkat, és heti egy pluszfordulóval levinni a külön-külön gyűjtött szemetet.

Fontos azonban észben tartani, melyik kukába mit dobhatunk - érdemes már a lakásban is eszerint gyűjteni a felhalmozódott szemetet.

  • A kék fedelű kukába kell dobnunk a papírhulladékot: ide jöhetnek a papírlapok,újságok, magazinok, szórólapok, csomagolópapírok, papírgurigák, illetve a kiöblített tejes- és gyümölcsleves kartondobozok, valamint a papír tojástartó is.
  • A sárga fedelű kuka a műanyag szemetet nyeli el: ide dobjuk a kiöblített PET palackokat,a tisztára mosott műanyag joghurtos/tejfölös/stb. poharakat, a tiszta műanyagzacskókat és -fóliákat, az üdítős kupakokat, illetve sok esetben a fém üdítős- és konzervdobozokat is.
  • Ezen kívül mindenképpen érdemes külön gyűjteni a veszélyes hulladékokat, így például az elemeket, vagy a használt sütőolajat. Ezeket a megfelelő hulladékudvarokban adhatjuk le - Pesten ezeken a helyeken.

A otthoni szelektív hulladékgyűjtést a főzés során is tartsd szem előtt, az IKEA áruházaiban biztosan találsz az otthonodhoz illő gyűjtődobozt, keresd itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...