Egy friss ausztrál kutatás szerint, ha minden nap magas flavonoidtartalmú gyümölcsöket eszünk, azaz pl. citrusféléket és/vagy bogyós gyümölcsöket, akkor akár 60 százalékkal is csökkenhet az esélye annak, hogy idős korunkban látásproblémáink legyenek.
Mindenki ismeri a mondást: Minden nap egy alma az orvost távol tartja - és e friss kutatási eredmények szerint akár így is mondhatnánk: Minden nap egy narancs a szemorvost távol tartja.
Az ausztrál Westmead Orvosi Kutatóintézet tudósai azt vizsgálták, hogy mekkora szerepe van a flavonoidoknak a makuladegeneráció megelőzésében, és azt találták, hogy ezek szerepe jelentős - különösen azoknak, amelyek a citrusfélékben, ezek csoportján belül is a narancsban találhatók meg. A kutatás 15 éves időtartama alatt 60 százalékkal csökkent az esélye a betegségre azoknak, akik minden nap ettek legalább egy narancsot.
A betegségről
A makuladegeneráció az éleslátásért felelős ún. sárgafolt sorvadásos betegsége, jellemzően 50 éves kor fölött jelentkezik. Két fajtája van, a nedves és a száraz típus - előbbi gyors látáskárosodással jár, de egy bizonyos szint fölött nem romlik tovább, utóbbiba a betegek 80 százaléka tartozik, és lassabb károsodással jár, de idővel átcsaphat a nedves típusba is. A kialakulásáért az időskor, a genetika, a dohányzás, a túl sok UV-sugárzás és a szemgolyó keringésének romlása is felelőssé tehető.
A kutatók 2000 ausztrált vizsgáltak meg, mindannyian már 50 év felett jártak a kutatás megkezdésekor. 15 évvel később újra találkoztak velük, és ekkor a vizsgálaton kívül még egy étkezési szokásokat vizsgáló kérdőívet is kitöltettek velük, különös figyelemmel arra, hogy ki evett minden nap flavonoidokban gazdag narancsot. A korábbi, látásromlással és annak megelőzésével kapcsolatos kutatások ugyanis jórészt csak az A-, C- és E-vitaminokra korlátozódtak, ilyen szempontból a flavonoidokat még senki nem vizsgálta.
Kiderült, hogy azok, akik minden nap legalább egy narancsot elfogyasztottak, sokkal kevésbé voltak fogékonyak a makuladegenerációra: 60 százalékkal kevesebb volt az esélyük a kialakulására, mint azoknak, akik nem fogyasztották a gyümölcsöt, vagy csak ritkábban fogyasztották.
De mik ezek a fura nevű anyagok?
A flavonoidok kifejezés alatt több különböző vegyületcsoportot értünk - írja az Országos Onkológiai Intézet. Számos funkciót látnak el a növényvilágban: feladatuk közé tartozik például a pigmentálás, az UV-védelem, a mikroorganizmusok elleni védelem, illetve az enzimaktivitás szabályozása. Bizonyos stresszhelyzetekben, például ha kórokozók és kártevők támadják meg a növényt, vagy szélsőséges hőmérséklet, vízhiány hatására mennyiségük megnő, ami a növény védekező válaszának tekinthető. Ezzel magyarázható az említett tényezőknek nagyobb mértékben kitett biotermékekben a flavonoidok nagyobb koncentrációja. Szervezetünkben antioxidánsként is működnek, szerepet játszanak a felesleges szabadgyökök megkötésében.
A flavonoidoknak több mint négyezer fajtájuk van, a narancsban és a citrusfélékben az ún. heszperidin, naringenin és eriodiktiol találhatóak meg legnagyobb arányban. Egyéb flavonoidok megtalálhatók nagy mennyiségben a brokkoliban, eperben, szederben, málnában, feketeribiszkében, fekete berkenyében, áfonyában, gránátalmában, lilahagymában, spenótban, almában, fokhagymában, zöldteában, vörösborban, valamint a kakaóban.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Vegyszer kerülhet a citrom héjáról az italunkba? - a Nébih...
„A citrusok héja emberi fogyasztásra nem alkalmas.” – olvashatjuk számos üzletben a figyelmeztetést. De vajon tényleg így van?
NosaltySzervezetünk védőbástyái: az antioxidánsok
Szabadgyökök? Antioxidánsok? Sokat hallunk róluk a reklámokból, de tudjuk, hogy valójában mik ezek és mire "valók"?
NosaltyÚj kutatási eredmények: ez a retekfajta védhet meg minket az...
Úgy látszik, a zöldségek kedvező hatásainak tárháza tényleg végtelen - ezúttal egy retekfajtáról derült ki, hogy fontos szerepet tölthet be egészségünk védelmében.
Bodon Judit dietetikusA kókuszzsír méreg! - egy harvardi professzor kijelentésén forrong az...
Egy harvardi professzor szerint a kókuszzsír az egyik legrosszabb élelmiszer, amit ehetünk. Lássuk, mit gondol erről az állításról a szakember!
Bodon Judit dietetikus