Fontos, hogy minden gyerek sportoljon - de vajon mennyibe kerül ez a szülőknek?

Minden szülő azt szeretné, hogy gyereke egészséges legyen. De vajon milyen mélyen kell a zsebünkbe nyúlnunk, ha azt szeretnénk, hogy gyerekünk rendszeresen sportoljon?

Elindult az iskola, nagyjából minden kisgyerek megtalálta már a helyét a megszokott őszi menetrendben, eljött az ideje, hogy - újra a zsebünkbe nyúljunk, és - kiválasszuk számukra az idei különórákat, szakköröket. Zeneóra, nyelvóra, művészeti foglalkozás és sportolás - rengetegféle lehetőség elérhető manapság. Az, hogy mit választunk függ attól, hogy:

  • mit szeretne a gyerekünk,
  • mi mit szeretnénk,
  • mi elérhető, és persze attól is nagy mértékben, hogy
  • mi mennyibe kerül.

A szülők, lehetőségeik függvényében a gyerekek nagy részét beíratják külön sportfoglalkozásra. Amellett, hogy a rendszeres testmozgás segíti a gyerekek szervezetének egészséges fejlődését, egy szülő szemében az sem utolsó szempont, hogy a gyerek aktívan töltse a szabad idejét, hogy ne otthon vezesse le az iskolapadban ücsörgés során felgyülemlett és le nem vezetett felesleges energiákat.

De lássuk, mennyibe is kerül egy családnak, ha azt szeretnénk, hogy az iskolai kötelező - megkérdőjelezhető hatékonyságú - testnevelés órákon kívül többet, hatékonyabban sportoljon a gyermek.

A Pénzcentrum friss, iskolai különórákkal foglalkozó sorozatának második részében körbejárta a budapesti illetve országos lehetőségeket. Felmérésük szerint a fővárosi atlétikai egyesületekben havi 5-8 000 Ft-ba kerül a tagság, míg a foci területén már elég nagy a szórás, van, amelyik egyesületnél havi 3 000 Ft-ért is járhat a gyerekünk focizni, míg van, ahol akár ennek tízszeresét is elkérik havidíjként. Kosáredzéseknél az egyesületi díjak 7-10 00 Ft körül mozognak havonta, míg az úszás már drágább műfajnak számít, itt már 10 000 Ft fölé emelkednek a havidíjak.

A körkép alapján megállapították, hogy általánosságban nézve az országban havi 15 000 Ft-nál nem kell többet fizetni a sportolásért - persze ez csak akkor igaz, ha gyermekünk csak egy sportág edzéseire jár (és erre jönnek még rá a más típusú különórák költségei).

Ez is érdekelhet:

Így készíts finom, változatos és egészséges tízórait a gyerekednek

Természetesen nem kötelező egyesületi keretek között sportolni, ugyanakkor ennek megvan egyrészt az az előnye, hogy ekkor heti két testnevelés óra alól mentesül az iskolás, másrészt egyesületi szempontból pedig nyilvánvalóan a tagként jegyzett gyerekek jelentik az utánpótlást.

Ennyit költ a mi családunk a gyerekek sportolására

Nekem két fiam van, 10 és 15 évesek, egy főváros közelében lévő agglomerációs településen élünk. A kisebbik fiam oda is jár iskolába, a nagyobbik már a fővárosba, de sportolási lehetőségeket a falusi - községi - lehetőségekből válogattunk.

A kisebbik:

  • focizni jár a helyi egyesület keretein belül, ez havi 6 000 Ft (heti 2x1,5 óra edzés),
  • emellett helyben, de a Vasas keretein belül kosárlabdázik, ez havi 8 000 Ft (heti 2x1 óra edzés), és
  • úszik, ami havi 10 000 Ft (heti 1x1 óra edzés).

De ő mondjuk erős példa, mert sportmániás, tényleg mindenre szeretne járni, ami sport csak létezik a világon. Az ő esetében különleges eszközökre nem volt szükség, versenyekre (foci/kosár) kb. havonta egyszer jár - ekkor kell esetleg útiköltséggel számolni. Emellé jön még évente egyszer egy sportorvosi vizsgálati díj, idén ez 3 000 Ft volt.

A nagyobbik fiam:

  • a középiskolai órákon kívül úszni jár, ez havi 10 000 Ft (heti 1x 1 óra edzés), extra költségekkel nem jár.

Összesen tehát a mi családunk havonta 34 000 Ft-ot költ a gyerekek iskolán kívüli sportolására. Ez nem kevés pénz, és nekünk csak két gyerekünk van, akik nem versenysportolnak, és a választott sportághoz nincs szükség extra felszerelésre.

A fentiek mellett a mi településünkön a gyerekeknek lehetőségük van kézilabdázni, tájfutni, terepfutni, karatézni, jógázni, gyerekfittness-foglalkozásokra járni, hegyi kerékpározni és balettozni. A főváros közelsége miatt viszont azoknak, akiknek a helyi keretek változatosságban vagy intenzitásban nem elegendőek, gyakorlatilag bármilyen sportra lehetőségük van.

Ahhoz persze, hogy a gyermekünk egészséges legyen, és rendszeresen mozogjon, nem feltétlenül kell egyesületi keretek között sportolnia. Ekkor azonban biztos, hogy szükség van a szülői példamutatásra, a sport, a mozgás családi programként való kezelésére. Hiszen nagy valószínűséggel nem fog a gyerekünk elmenni pár kilométert kocogni, ha közben azt látja, hogy anya/apa otthon csücsül a kanapén. Biciklizhetünk, tollasozhatunk, pingpongozhatunk, túrázhatunk, úszhatunk, falat mászhatunk, futhatunk együtt a gyerekekkel - igazán aktív, mindenki testi és lelki egészségét szolgáló programot kerekíthetünk a sportolásból.

Írjátok meg nekünk kommentben, hogy nálatok mi a helyzet! Mennyibe kerül a gyerekek sportolása?

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...