A kalács úgy társul a húsvéti sonkához, mint szóda a borhoz, Robin Batmanhez vagy az elviselhetetlen kölniszag a locsoláshoz. Mindegy, hogy hány fonatút készítünk belőle, ugyanúgy elengedhetetlen része az ünnepi asztalnak, és ugyanúgy percek alatt elkapkodja majd a család/vendégsereg. Sok minden tehát kőbe van vésve a klasszikus húsvéti kaláccsal kapcsolatban, azonban maradtak még területek, ahol kapunk egy kis szabadságot. Nézzük, milyen sorsok várhatnak a péksüteményre!
Kalácsmorzsa
A hagyományos zsemlemorzsa mintájára készíthetünk a kalácsból is panírozóanyagot, persze nem csak panírozásra használhatjuk, sőt. Az édes morzsának megannyi előnye van, és rengeteg lehetséges receptnek is utat nyit.
Használhatjuk süteményeknél, forgathatunk bele bonbonokat, desszertgolyókat, de túrós és más gombócokat is hempergethetünk benne.
Akár maradékmentő megoldás is lehet: a száraz kalácsszeleteket bedobhatjuk a késes aprítóba, hogy finom morzsa váljék belőlük. Persze a friss kalácsból is készülhet (például, ha már előre látjuk, hogy nem fog elfogyni), ebben az esetben kicsit meg kell sütni a sütőben.
Kalácsfelfújt
A felfújt legtöbbször tojásból és valamilyen kenyérféléből (például kalácsból) készül, ezek az alapanyagok pedig már amúgy is ott lesznek a húsvéti asztalon. Tehát ötvözhetjük őket, és az ünnepi menü részéve tehetünk egy húsvéti kalácsfelfújtat.
Lehet a desszert is: édesen, gyümölcsösen vagy csokisan, de sós irányba is elvihetjük a dolgot. Utóbbi esetben bátran tegyünk a felfújtba sonkát, zöldségeket, tormát is. Ez érdekes, új körítése lehet a főtt sonkának, de önmagában is megállja a helyét.
Gyors reggeli
Persze, ehetjük reggelire a kalácsot vajjal, mézzel, lekvárral vagy nutellával, de ha valami többre vágyunk a nap első étkezésénél, és hajlandóak is vagyunk beletenni az elkészítésbe pár plusz percet, próbáljuk ki a kalácsot a lenti módok egyikével.
Vágjunk szeleteket a kalácsból, egy kanállal nyomkodjuk le a közepét, majd töltsük meg valamilyen krémmel. Lehet mascarponés krém, ami szinte sajttortásra sül a sütőben (mert oda készül a kalács), de sósra is vehetjük a figurát, ekkor egyszerűen egy tojást kell a kalácsba ütni.
A megtöltött szeletet tegyük sütőbe, nagyjából 180-200 fokra, és süssük 12-15 percig, vagy amíg a kalács szépen megpirul, és a töltelék sűrűre sül (a tojás esetében tükörtojás-állagot kell elérni).
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több húsvéti cikket olvashatsz: