Az „eco gender gap”, azaz a nemek közötti szakadék a környezetvédelemben két aspektusból is jelen van, és úgy tűnik, egyelőre nőkre hárul a feladat, hogy tegyenek a Földért. Ennek az okait próbáljuk meg felfedni.
A fenntarthatóság és a klímaváltozás olyan hívószavak, melyek nem csak Greta Thunberg tevékenysége miatt kapcsolódnak inkább össze a nőkkel, mint a férfiakkal. Ha olyan megérzésünk van, hogy a nők általában inkább aggódnak a Föld jövőjéért és többet tesznek a környezetért, akkor az helyénvaló.
A Mintel marketingügynökség felmérése szerint...
...a nőknek 71 százaléka, míg a férfiaknak csupán 59 százaléka próbál meg aktívan tenni azért, hogy fenntarthatóbb módon éljen?
A nők érzelmesebbek, ergo jobban aggódnak a Földért?
Első körben felmerülhet, hogy a nőket azért foglalkoztatja jobban a környezetvédelem, mert érzelmesebben reagálnak a környezetünket fenyegető negatív hatásokra. Ezt nem lehet kizárni, de arra sem lehet hivatkozni, hogy a nők esetleg jobban aggódnának a jövőbeni generációk sorsáért, hiszen bár ők szülik a gyerekeket, nem csak ők szülők, hanem az apák is.
Szóval valójában nem arról van szó, hogy a nők sokkal inkább gondolkodnak környezetvédelemben, hanem arról, hogy a férfiak teszik ezt kevésbé, mint várható lenne. Ennek a negatív attitűdnek az oka pedig úgy tűnik, hogy egy „ökofeminizmusnak” nevezett mozgalom hatásában található meg. Az ökofeminizmus egy filozófiai elmélet, illetve mozgalom, amely összehangolja az ökológiai problémákat a nők helyzetének problémáival.
Ez azt jelenti, hogy az ökofeministák felhívják a figyelmet arra a sajnálatos helyzetre is, hogy a nők sokkal kevesebbet fogyasztanak, így kisebb az ökológiai lábnyomuk, és ez viszont nem azért van így, mert a nők környezettudatosabbak, hanem mert gazdaságilag elnyomott pozícióban vannak a világ legtöbb részén: vagyis kisebb földterületet művelnek meg, technikailag kevésbé fejlett, így kevésbé környezetkárosító eszközökkel. Emellett a nők világszerte még mindig sokkal több ház körüli munkát végeznek, mely sokkal kevésbé jár a környezet rombolásával, mint mondjuk egy uránbánya üzemeltetése. Ez persze jelenleg adott helyzet, de még mindig nem ad magyarázatot arra, hogy a férfiak miért zárkóznak el inkább a környezettudatos életmódtól, mint a nők.
A környezettudatosnak lenni egyszerűen nem macho dolog
Az ökofeminizmus azt a sajnálatos „mellékhatást” keltette hosszabb távon, hogy a férfiak a környezetvédelmet „női dolognak” tartják, ha nem is kifejezetten feminista mozgalomnak. Így attól tartanak, hogy bizonyos környezetvédő magatartások rossz fényt vetnek a férfiasságukra - környezettudatosnak lenni egyszerűen nem macho dolog. Ezt a tendenciát tovább erősíti, hogy a nagyvállalatok marketingkampányai is a nőket célozzák meg a környezetbarát termékekkel.
A férfiaknak szánt termékek reklámjaiban viszont szinte semmilyen szinten nem jelenik meg a fenntarthatóság illetve a környezettudatosság, hiszen azzal nem lehet nekik eladni a termékeket.
Ez így ismételten megerősíti azt a sztereotípiát, hogy a környezettudatosság női program. Sajnos a termékeket előállító cégektől nem várhatjuk, hogy erkölcsi útmutatást nyújtsanak, arra meg nyilván nem számíthatunk, hogy a férfiasságukban fenyegetett férfiak önszorgalomból felülvizsgálják egyébként sem teljesen tudatosan tartott és felvállalt nézeteiket.
Ezeket olvastad már?
"Nem szabad elvesztened a fejed, ha beüt a krach" –...
Kelemen Roland nemcsak második helyezést ért el a Bocuse d'Or hazai döntőjében, de a S.Pellegrino fenntarthatósági különdíját is megnyerte. Vele beszélgettünk.
Szász NóriAz ALDI nagyot lépett előre, ezt a terméket vezeti ki...
Kivezeti a műanyag bevásárlótáskákat kínálatából az ALDI, ezzel folytatja korábban elkezdett környezetvédelmi törekvéseit a fenntarthatóság jegyében.
Nosalty6 meglepő tény az ételválasztás pszichológiájáról
Téved, aki azt hiszi, hogy a táplálkozás tudománya unalmas szakterület. Bizonyítékul hoztunk pár nagyon érdekes kutatást.
Czvitkovits JuditTuti tippek: Így nem halsz majd éhen a vegán január...
Hallottunk már műanyagmentes júliusról, használtruha-szeptemberről, száraz novemberről és most eljött a veganuár, azaz a vegán január is.
Antal Éva Ráhel