Ennyit tud valójában a fokhagyma: közel sem akkora csodaszer

A fokhagyma a magyar folklórban is mindentudó fűszernek számít, és bár rengeteg valódi pozitív tulajdonsága van, közel sem akkora csodaszer, mint hisszük. Lássuk, mire jó pontosan az egyik legalapvetőbb fűszernövényünk!

A fokhagyma a néphiedelem szerint nemcsak a vámpíroktól véd meg, de a megfázástól kezdve egészen a szívbajokig szinte mindentől. A valóság azonban egy kicsit visszafogottabb, bár tény, hogy a fokhagyma mind növény, mind fűszer formájában nagyon egészséges: tele van C-vitaminnal, B6-vitaminnal és mangánnal is.

Csökkenti a vérnyomást

Egy 11 tudományos kutatást összefoglaló tanulmány szerint a fokhagyma-étrendkiegészítő fogyasztása sikeresen tudja csökkenteni a magas vérnyomást. Arról nem volt adat, hogy a kiegészítő szedése után is megmaradt-e a hosszú távú hatás, de az biztos, hogy 12-23 hetes időintervallumban tényleg csökkentette a magas vérnyomást az étrendkiegészítő.

Ennyit tud valójában a fokhagyma – mítoszok és igazságok

Antibiotikum-hatása van

A fokhagymának valóban van némi antibiotikum-szerű hatása: kutatások kimutatták, hogy hatásos lehet E. coli-baktérium és gyógyszerrezisztens tuberkulózis ellen is. Persze nem érdemes gyógyszerek helyett szedni, de a betegség időtartama alatt kiegészítésként alkalmazva segítheti a gyógyulást.

Megelőzheti a megfázást

Egy alacsony egyedszámú kísérletben (146 fő bevonásával) megállapították a kutatók, hogy három hónap alatt 63 százalékkal csökken az esélye a megfázásnak azoknál, akik gyakran fogyasztanak fokhagymás étrendkiegészítőket azokkal szemben, akik a kutatásban placebót kaptak. Az eredmények azonban nem egyértelműek, és sok kritika érkezett már a kísérlet módszertanára is.

Nem gyógyítja a pattanásokat

Nem mindent érdemes pattanásra kenni akkor sem, ha természetes: bár a fokhagymában található allicin valóban gyulladásgátló hatással is rendelkezik, tudományos kutatás még nem támasztotta alá a fokhagyma hatásosságát, ráadásul a bőrön való használat akár kiütéseket, gyulladásokat is okozhat – pont az ellenkezőjét, mint amit az ember el szeretne érni.

Nem taszítja a szúnyogokat

Bár a fokhagyma kétségkívül nem túl illatos, a szúnyogok nem szagolják ki, és nem maradnak távol miatta. Tudományos eredmények azonban eddig csak a módszer hatástalanságát bizonyították. Bár logikusnak tűnhet a szervezetből légzéssel kikerülő kénmolekulák miatt, hogy a szúnyogok kevésbé szeretik a behagymázott embert, de ez sajnos, úgy tűnik, nem így van.

Nem segíti az elalvást

Régi mese az, hogy a párna alá rejtett fokhagyma segít az elalvásban – valószínűleg a szagok miatt éppen az ellenkezőjét fogja tenni. Természetesen ennek igazolására semmilyen tudományos kutatás nem áll rendelkezésünkre.

Forrásunk volt.


További fokhagymás cikkeket itt találsz:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...