Amikor fokhagymát aprítunk egy ételbe, elég egyszerű, érthető okokból tesszük azt: nevesen, fokhagymaízt szeretnénk adni neki. De tudjuk, hogy ezt nem csak egyféle módon érhetjük el? A gerezdek aromájának egy teljes spektruma vár ránk, hogy kihasználjuk: nézzük most az alábbi pár bekezdés segítségével, milyen módokon használhatjuk a fokhagymát izgalmasabban a konyhában!
Konfitáld
A konfitálás során egy hús vagy zöldség alacsony hőfokon, sok-sok, végtelen mennyiségű zsírban fő „szájban szétomlós” puhaságúra. Az ízek elmélyülnek, az olajba tett fűszerek aromája keresztül-kasul járja a konfitált élelmiszert – szóval kész őrület, mi mindent elérhetünk ezzel az egyszerű (alig igényel munkát tőlünk) konyhai technikával.
Vessük alá a fokhagymát is egy alapos konfitálásnak: tegyünk vagy 2-3 fejnyi megpucolt gerezdet egy kis sütőtálba, majd öntsük nyakon olívaolajjal.
Tegyünk mellé fűszereket (a rozmaring például csodásan áll neki), és ne felejtsük el sózni-borsozni sem. Majd fedjük le a tálat alufóliával (vagy a fedőjével, ha van), és süssük 110 fokra előmelegített sütőben, nagyjából 2 óráig. Akkor kész a konfit, ha a gerezdek vajpuhák és aranybarnás árnyalatban pompáznak.
Tároljuk a konfitált fokhagymát egy üvegben, a hűtőben úgy, hogy a gerezdeket teljesen ellepje az olaj. Használjuk bármilyen receptben a friss fokhagyma helyett: sokkal mélyebb, karakteresebb eredményt érhetünk el vele. Arra figyeljünk egyedül, hogy nem kell annyira hőkezelni – ha nagyon megpirítanánk, odaégne, és keserű ízt kapna.
Pirítsd chipsszé
A konfitálás szinte ellenpólusa a hirtelen pirítás, amivel ropogós, aranyszínű chipseket kaphatunk. Szeleteljük fel a fokhagymát közepesen vékonyra, majd dobjuk forró olajba, és süssük nagyjából 1-2 percig. Ne hagyjuk magukra a szeleteket, tartsuk figyelemmel a pirulást, mert nagyon könnyen odakapnak!
Ha elkészültek, szedjük őket papírtörlőre, és hagyjuk lecsöpögni a chipseket. Sózzuk, és használjuk kedvünk szerint. Leginkább utólagos ízesítésre alkalmas: szórjunk meg vele bármilyen főételt, sült húst, tésztát, szendvicset, salátát, köretet.
Süsd meg egészben
A konfitáláshoz hasonló eredményt érhetünk el, csak sokkal gyorsabban, ha egészben sütjük meg a fokhagymát. Szedjük le a zöldség külső néhány rétegét, de vigyázzunk arra, hogy a fej egyben maradjon. Majd csorgassunk rá kevés olajat és csomagoljuk alufóliába. Süssük 200 fokon nagyjából 20-25 percig.
Láthatjuk majd a sütés után, hogy a fokhagymagerezdek ugyanúgy megpuhultak a fólián belül, mintha konfitáltuk volna őket. Nyomjuk ki a sült hagymát a héjból, majd használjuk krémekben, raguk és levesek alapjában, sült húsok pácában, salátaöntetekben.
Savanyítsd
A fenti módszerek mind nagyrészt ugyanabba az irányba viszik el a fokhagymát, csupán különböző utakon. Ha azonban valami egészen különlegesre vágyunk, tegyünk egy 180 fokos fordulatot, és savanyítsuk meg a gerezdeket.
Ehhez pakoljunk tele egy steril befőttesüveget megpucolt fokhagymagerezdekkel (és a nekünk szimpatikus fűszerekkel), majd forraljunk fel annyi ecetet, amennyi pont ellepi a zöldséget.
Sózzuk meg az ecetet alaposan, és még melegen öntsük bele az üvegbe. Ha kihűlt, a savanyúságot helyezzük hűtőbe és érleljük legalább 3 hétig, hogy az íz teljesen átjárja a gerezdeket. Használjuk salátákban, szendvicskrémekben, mártogatósokban. Főzni annyira nem érdemes vele, mert akkor csökken fanyarsága, esetleg levesekbe dobálhatjuk egészben.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több segítség az izgalmasabb főzéshez: