Mindannyian tudjuk, hogy a szélsőséges, koplalós diéták amellett, hogy nem vezetnek hosszú távon fenntartható, tartós eredményhez, még az egészségünkre is káros hatással vannak. A "jó" fogyókúra hosszú távon fenntartható, kiegyensúlyozott, mindhárom fő tápanyagot (fehérjék, zsírok, szénhidrátok) tartalmazza a megfelelő minőségben, mennyiségben és arányban, élelmi rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag.
Ha te is szeretnéd megismerni, hogy hogy is néz ki egy ilyen kiegyensúlyozott, a testtömegcsökkenést támogató étrend, akkor próbáld ki az alábbi, dietetikusok által összeállított, napi menüket!
Az alábbi mintaétrendek ~1400-1500 kcal energia- és 160 g szénhidráttartalmúak, ezért elsősorban +5-15 kg súlytöbblettel, ~25-32 BMI-index-szel rendelkező nőknek ajánljuk. Ha ennél nagyobb a súlyfelesleged, és/vagy krónikus betegséggel élsz, speciális étrenden vagy, akkor is átfuthatod és a saját étkezésedre szabhatod őket, de hosszú távon mindenképpen a legjobb megoldás, ha dietetikussal konzultálsz a neked optimális étrendről. A linkekre kattintva nyílnak meg a napi étrendek - az egyes napok természetesen felcserélhetőek:
- Kezdjük mindjárt egy húsmentes nappal: 1500 kcal/160 g CH étrend nem csak Húsmentes Hétfőre.
- A második napon egy málnás fagyikehellyel kényeztetheted magad - teljesen legálisan: készülj velünk a strandszezonra!
- A harmadik napra egy különleges halas fogással készültünk ebédre.
- Ennél nyáriasabb menüt nehéz elképzelni, mint amit a negyedik napra hoztunk nektek - sok-sok zöldséggel és gyümölccsel!
- Nincs nyár lecsó nélkül - hiszen a hagyományos ízek is simán beleférnek a diétádba.
- Ebben a menüben még egy kicsit lejjebb mentünk a kalóriákkal: próbáld ki az 1400 kcal-t, ha kíváncsi vagy, milyen lehet!
- Ha még kapsz édesburgonyát, akkor teljes egészében elkészítheted ezt a menüt, de ha már nincs a zöldségesnél, akkor csodás lesz a benne szereplő vacsora céklával vagy sárgarépával is.
A fenti étrendeket kisebb változtatásokkal a saját ízlésedre szabhatod, vagy hosszabb ideig is variálhatod. A tésztafélék helyett pl. használhatsz rizst, bulgurt vagy kuszkuszt és fordítva. A fűszerezés változtatásával, de az adagnagyságok megtartásával egy-egy ételt is rengetegféleképpen elkészíthetsz, plusz ízlésed szerint alakíthatod a felhasznált, alacsony szénhidráttartalmú zöldségek körét.
Ezeket olvastad már?
Így porciózd az ételt, ha fogyni szeretnél!
A sikeres fogyókúra sok mindenen múlik - ezek közül az egyik legfontosabb, hogy mekkora adag ételeket eszünk. Ehhez adunk most iránymutatást.
Bodon Judit dietetikusSzabadulj meg a karanténkilóktól, nyitnak a strandok!
Nyakunkon a nyár, és nem kizárt, hogy még a strandra is eljutunk. Fogadd meg tippjeinket, ha szeretnél a nyaralásig jó formába kerülni.
Bodon Judit dietetikusFőleg a hasadra hízol? Akkor erre kell nagyon odafigyelned!
Karcsú derék, vaskosabb combok, nagy fenék. Kis fenék, vékony végtagok, előregömbölyödő has. Vajon melyik típusú elhízás rejt magában több kockázatot?
Bodon Judit dietetikusZöldborsó és fogyókúra: tényleg tilos ez a zsenge zöldség, ha...
Itt a friss, zsenge zöldborsó szezonja, sokan vártunk erre egész évben. De vajon ehetünk-e belőle, ha közben már a nyári alakra gyúrunk?
Bodon Judit dietetikus