Fogyókúra idején az egyik legerősebb korlátozás az édes ételekre vonatkozik. Sokan egészen messzire elmennek ezzel: teljes mértékben elhagyják ezeket az ételeket az étrendjükből. Van, akinek ez könnyen megy, de akit édes szájjal áldott meg az élet - annak ez egy lehetetlen küldetés. Vajon érdemes ezzel küzdeni?
1. Felesleges szélmalomharc?
Először is ne gondoljuk azt, hogy nem ehetünk édes ízű ételeket. Ilyen erős és felesleges korlátozást nem érdemes sem a testsúlycsökkentő, sem az életmódváltó étrendbe illeszteni, mert hosszú távon nem fenntartható - különösen, ha édesszájúak vagyunk. A teljes elvonás előbb-utóbb megbosszulja magát, és azon kapjuk majd magunkat egy rosszabb napunkon, hogy a harmadik szelet sütit fogyasztjuk egy ültő helyünkben. Ehelyett inkább meg kell találnunk azokat a lehetőségeket, amelyeket nyugodt szívvel elfogyaszthatunk.
Ha gyakran tör ránk a cukorvágy, akkor egyébként mindenképpen érdemes átgondolni az is, hogy vajon elegendőt eszünk-e és nem azért kívánjuk-e az édes ételeket, mert nem megfelelő a napi energiabevitelünk és a szervezetünk így jelenti be igényét.
2. Gyümölcsöt a tányérra!
A gyümölcsök gyakorlatilag bármelyik étkezésbe beilleszthetőek. Testsúlycsökkentő étrendben relatíve magas, gyorsan felszívódó szénhidráttartalmuk miatt ne fogyasszuk őket korlátlanul, de energia- és tápanyagtartamukat számolva (!) bátran illesszük be őket tízóraira vagy uzsonnára, ebédnél levesként vagy a hús mellé mártásként, de betölthetik a desszert szerepét is. Élelmi rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk biztosítja azokat a többletérdemeket, amelyekkel egy üres kalóriának tekinthető cukrászsütemény, bolti édesség nem rendelkezik.
Ha sikerül az édes ételek mennyiségét lecsökkentened, a cukrot elhagynod az étrendedből, akkor egy idő után meglepődve fogod tapasztalni, hogy egy-egy gyümölcs valójában mennyire édes.
3. Édes étkezések
Arra is van legális lehetőség, hogy az egyes étkezéseink során fogyasszunk édes ételeket:
- Egy tartalmas, de nem extrém magas energiatartalmú leves (pl. egy tárkonyos, sok zöldséges, húsos raguleves, tejföl helyett joghurttal készítve vagy egy zöldségkrémleves) után második fogásként fogyaszthatunk egy adag - kiszámolt kalória- és szénhidráttartalmú - cukormentes, gyümölcsös/túrós/joghurtos muffint, rétest, pitét, piskótát, kevert süteményt.
- Hús-, halételek előtt ehetünk gyümölcsös levest - természetesen cukor nélkül készítve és lehetőleg tejföl, tejszín helyett joghurttal habarva, krémesítve.
- Édes uzsonnának jó opció szerintem egy energiamentes édesítőszerrel (pl. eritrit, sztívia) édesített joghurtos túrókrém. Magas, teljes értékű fehérjetartalma hosszan tartó telítettségérzetet biztosít és kiváló energiaforrás fogyókúra idején. Ebbe tehetünk ízesítőnek citrom- vagy narancshéjat, vaníliaesszenciát, fahéjat, gyömbért, akár kakaóport is, hogy "csokis" hatást keltsünk és némi friss vagy aszalt gyümölcsöt is, diót, mandulát - ezeket azonban csak csekély mennyiségben és kizárólag energia- és tápanyagtartalmukat beszámolva.
- Vacsorára ehetünk különleges, gyümölcsös-sajtos szendvicseket - pl. camembert sajtot alma- vagy körteszeletekkel.
4. Pár szem mazsola is megoldás lehet!
Az aszalt gyümölcsök koncentrált (gyümölcs)cukortartalmuk miatt nagyon édesek. Ez persze nem előnyös, ha az ember fogyni szeretne, de ha tényleg elsöprően ránk tör az édes íz utáni vágy, akkor pár szem mazsola elrágcsálása eltelítheti ízlelőbimbóinkat anélkül, hogy túl sok extra kalóriát fogyasztanánk. De ez tényleg csak 2-3 szemet jelent, nem egy egész marékkal!
5. És a méz is
Hasonló elven működik egy fél kiskanál méz is, forgassuk jól körbe a szánkban, hogy bevonja nyelvünket és nyálkahártyánkat. Fél kiskanál, nem több!
+1. Édesre sós, sósra édes - ismerős?
Tipikusan kívánjuk az édes ízeket egy sós, telítő ebéd után - még akkor is, ha degeszre ettük magunkat. Ilyenkor, ha már a napi kalória- és tápanyag-előírásunkba nem fér bele a desszert, akkor választhatunk elterelő módszereket:
- Figyelemelterelés - ez nyilván nem jön magától, ezt tudatosan kell irányítani. Ebéd után fogjunk azonnal valami tevékenységbe - otthon házimunkába, munkahelyen vessük bele magunkat a munkába. 5-10 perc alatt elfelejtjük, hogy nemrég még egy tábla csokira tudtunk csak gondolni.
- Fogmosás - mossunk fogat ebéd után! A fogkrém mentolos íze hamar kiöli ízellőbimbóinkból az édes íz utáni vágyat.
- Rágógumi - ha nincs időnk vagy lehetőségünk fogat mosni, akkor jó szolgálatot tesz egy mentolos vagy akár egy gyerekeknek való édes, gyümölcsös rágógumi is, ezek jellemzően cukor- és (emiatt)energiamentesek.
Olvasd el kapcsolódó cikkeinket!:
Ezeket olvastad már?
Eljött ez a nap is: véget ért 4 hetes cukormentes...
Eljött a nagy nap, véget ért a szerkesztőség 4 hetes cukormentes élet kihívása. Olvassátok tapasztalatainkat, botlásainkat és jövőbeli terveinket!
Bodon Judit dietetikusElképesztő, hogy ma már szinte mindenben cukor van! Vagy mégsem...
Tényleg elképesztő, hogy ma már mi mindenben van cukor. Mit érdemes vajon nézni a termékcímkén, hogy eldönthessük, jól vagy rosszul járunk-e az adott termékkel?
Bodon Judit dietetikusMegnéztük miben, mennyi cukor van - videón mutatjuk!
A mai étrendekre jellemző túlzott cukorfogyasztás fő oka az élelmiszerek "rejtett" cukortartalma. Utánajártunk, miben mennyi cukor van és videónkban meg is mutatjuk!
Bodon Judit dietetikus20 klasszikus recept egészségesebben - tuningold fel kedvenceidet zabpehellyel!
Mert a zabpehely nem csak kásába jó! Gombócba, palacsintába, nokedlibe, főzelék sűrítésére - ezer módon használható, hogy egészségesebb legyen a menünk.
Bodon Judit dietetikus