Vitathatatlan tény, hogy fogyókúra idején főszerep jut a zöldségeknek, étrendünk egyik fontos pillérét alkotják. A kiegyensúlyozott, egészséges étrendben - a jelenlegi ajánlás szerint - napi 35-40 dkg zöldséget javasolt fogyasztani, aminek jelentősége fogyni vágyás idején még nagyobb. Lássuk, miért ilyen különlegesek a zöldségek fogyókúrában!
Keress zöldséges termékeket a Bonduelle termékkínálatában itt!
1. Alig van bennük kalória
De tényleg. A hüvelyesek csoportján kívül a zöldségek nagy része 15-50 kcal-t tartalmaz/10 dkg, a legmagasabb energiatartalmú zöldségfélék (pl. édesburgonya, burgonya, kukorica) is megállnak 100 kcal alatt. Ha pl. a köret részeként választunk 30 dkg brokkolit, az energiatartalom szempontjából mindössze 100 kcal, mégis tele a tányér, így biztosan nem érzed majd sanyargatásnak az ebéded!
A hüvelyesek (fejtett bab, lencse, csicseriborsó stb.) ugyan jelentősen magasabb energiatartalmúak, ellenben élelmirost- és növényifehérje-tartalmuk is jelentős, úgyhogy rájuk is bátran támaszkodhatunk fogyókúránkban. Ezeknek a tulajdonságaiknak köszönhetően magas telítőértékűek is, egy jó főzelék vagy curry után biztosan nem maradsz éhes.
2. Alig van bennük szénhidrát
Azt talán már tudjuk, hogy a zöldségek alapvető tápanyaga a szénhidrát (tehát, amikor úgy fogyókúrázunk, hogy "nem eszünk szénhidrátot", de - szerencsére - zöldséget igen, akkor valójában eszünk szénhidrátot), de jó tudni azt is, hogy ennek egy része az emberi emésztőrendszer által feldolgozhatatlan élelmi rost. Az élelmi rostok általános és testtömeg-csökkentési szempontból is nagyon értékesek, lassítják a tápanyagok (pl. egyszerű szénhidrátok és a koleszterin) felszívódását, és a jóllakottság érzetét is hosszabban fenntartják. Emellett vitamin- és ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően segítik a szervezet kiegyensúlyozott működését, színesítik, változatossá teszik az étrendet - ez pedig fogyókúra idején szintén nem utolsó szempont.
Hasonlóan a kalóriatartalomhoz, magas szénhidráttartalmuk miatt a hüvelyesek itt is kilógnak a sorból, de ez ne ijesszen meg minket - fogyasszuk őket bátran, szénhidráttartalmukat beszámítva a napi ajánlásba. Ugyanígy járhatunk el a kukoricával, zöldborsóval - bár sokan tiltják ezeket az alapanyagokat, erre valójában semmi szükség, illesszük be ezeket is az étrendünkbe, szénhidráttartalmuk beszámításával.
3. Kiváló unaloműzők
Sokan még ma is úgy vágnak bele egy fogyókúrába, hogy beállítják ebédjüket, vacsorájukat a csirkemell+saláta kombinációra. Bírják vagy egy hétig, aztán feladják. Erre persze semmi szükség, mármint arra, hogy valaki salátán és csirkemellen éljen hetekig, egy jó energiaszegény étrend rendkívül változatosan összeállítható, ha nem félünk a zöldségektől. Bátran keressünk új recepteket, készítsük ez zöldségeinket sütve, párolva, rakva, töltve, levesként, köretként, főzelékként!
4. Bármikor fogyaszthatók
Reggeli vagy vacsora szendvicsünk a zöldségektől legyen púpos, meleg ételeink köreteként részben vagy egészben válasszunk zsírszegényen elkészített zöldségféléket, töltsük vagy rakjuk meg őket, készítsünk színes salátákat. A hagyományos és különleges főzelékek is jó szolgálatot tesznek a kilók csökkentésében, sűrítésnél használjunk max. 1 ek lisztet/adag, illetve zsírszegény tejfölt, görög vagy natúr joghurtot.
5. Gyorsan, egyszerűen elkészíthetők
A sikeres fogyókúra fontos elemei szerintem a tervezés és az ételkészítés. Persze gyakran nincs időnk napokat agyalni a menün, aztán esténként főzőcskézni. A zöldségek azonban bármikor rendelkezésre állnak, egyszerűen tisztíthatóak, gőzben megfőzni, párolni, sütőben megsütni tényleg nem igényel extra képességeket vagy időráfordítást. Ráadásul saláta formájában is fogyaszthatjuk őket, itt aztán tényleg csak a fantáziánk szab határt az ételnek. De ha nincs időnk, ne kombináljuk túl, már az 1-2 alapanyagból (pl. kígyóuborka+jégsaláta) összedobott saláta is kiváló félköret ebédre vagy vacsorára, fűszerezzük ezeket az ételeket bátran, változatosan, salátaöntetként használjunk kevés (1 ek/fő) növényi olajat, citromlevet, mustárt.